Dětem musíme zprávy o válce filtrovat, tvrdí expert. Jak s nimi vhodně komunikovat?

Ukrajinská dívka v české škole

Psycholog Mertin popsal, jak komunikovat s dětmi o válce

Válka na Ukrajině dopadá i na české děti. Nejvíce však samozřejmě zasáhla ty, které společně se svými matkami uprchly přímo z Ukrajiny. Podle dětského psychologa Václava Mertina je v obou případech důležitá správná komunikace. S dětmi je vhodné vést dialog a reagovat na jejich otázky. Ve vysílání CNN Prima NEWS dodal, že informace je nutné filtrovat.

„I když děti vypadají, jako by se nic nedělo, pamatují si dost a pak si to s sebou nesou. Je naší povinností, abychom jim to co nejvíc ulehčili,“ poradil v Novém dni dětský psycholog Václav Mertin.

Téma války může být pro děti velmi obtížné na zpracování. Rodiče by se podle psychologa měli zaměřit na to, zda jejich dítě normálně jí, spí a je veselé. „Pak je vyšší naděje, že to nebude tak hrozné,“ podotýká.

Pokud je ale díte zamlklé a smutné, měli by se mu rodiče věnovat, chodit s ním ven a povídat si. „Pokud jeho špatné nálady přetrvávají, tak by měli vyhledat odbornou pomoc,“ poradil dále ve vysílání CNN Prima NEWS.

Někdy pomůže i čas. „První události byly pro děti silné, vnímaly, že je to mimořádná situace. Myslím ale, že v současné době řeší svůj běžný život. Musí se učit, mají dnes Den dětí a budou se radovat,“ dodal s tím, že nepříjemné vzpomínky se však mohou kdykoli vrátit.

Mertin ujistil rodiče, že děti jsou velmi odolné a přizpůsobivé, přičemž umí být i dost empatické. „Přenášíme na ně radosti i strasti, a to dokonce, i když nic neříkáme. Vidí to. Rodiče jsou ale od toho aby svět filtrovali, děti nemusí dostat všechno v nejsyrovější podobě,“ popsal.

Nejideálnější forma komunikace je proto dialog, díky kterému dospělí zjistí, jaké otázky dítě trápí. „Děti jsou součástí rodiny a společnosti, měly by proto být informovány. Je ale dobré počkat, ptát se jich, co říkají kamarádi a na základě toho můžeme reagovat,“ dodal Mertin.

Tagy: