Dovolená zvířecí záchranářky na Balkáně: Všechny peníze jsem utratila za granule

Vyřídit potřebné dokumenty, letenky nebo dálniční známky, zabalit nejnutnější a vyrazit vstříc odpočinku a zážitkům – tak nějak by se dala popsat dovolená, na kterou se každý rok těší řada z nás. Co když ale ani na dovolené nedokážete přestat pracovat? A jak taková dovolená pak vypadá, když je vaší prací záchrana zvířat?

Tereza Peřinová se pod hlavičkou svého azylu Destiny Pet léta věnuje záchraně psů, koček i holubů. Za tu dobu pomohla jen v Česku stovkám zvířat, která se díky ní vyléčila (ať už fyzicky či psychicky) a našla si nový domov. Zkušenost má i se záchranou psů v Rumunsku, kam dříve jezdila pomáhat. A teď, díky letošní dovolené, ke zkušenostem přibyla i záchrana psů v Makedonii.

Překvapivý i smutný Balkán

Bosna, Severní Makedonie, Albánie, Srbsko, Černá Hora – takový byl plán cesty, na kterou se Tereza s přítelem vydali začátkem června. „Trasu jsem nevybírala já, ale můj přítel, který chtěl jet na dovolenou terénním autem po zajímavostech Balkánu. Má nádhernou krajinu, takže vytyčil řadu míst jako jeskyně, opuštěné hangáry a továrny, hory, jezera,“ popisuje Tereza, která už před odjezdem zjišťovala, zda jsou ve zmíněných zemích útulky a zvířecí organizace. Protože, jak se říká – kdo je připraven, není překvapen.

K překvapení však nakonec přece jen došlo. „Musím říct, že Černá Hora nebo Bosna mě mile překvapily, protože většina toulavých psů, které jsme potkali, měla značku v uchu, což značilo kastraci a byli v poměrně dobré kondici. Mluvím tedy za vesnice, velkým městům jsme se vyhýbali,“ popisuje vedoucí pražského azylu. Co naopak nepřekvapilo, byla situace v Severní Makedonii a Albánii. „Albánie byla úplně nejhorší ze všech států. Prakticky každý druhý pes, kterého jsem potkala, byl polomrtvý, vyhublý, měl sežranou kůži od svrabu a lidi kolem nich bez zájmu chodili.“

Místo suvenýrů granule

V Albánii ale netrpí nedostatkem jen zvířata na ulicích. „Bylo na denním pořádku, že při zastavení auta na červenou vám otevírají auto malé děti nebo matky s kojenci v náručí a žebrají o peníze. Když jsem zastavila paní se psem na vodítku a zeptala se, jak tam psy a kočky řeší, odpověděla, že nijak. Prostě tam jsou,“ popisuje Tereza. Jedinou dostupnou pomocí tak bylo velké množství krmiva, které zvířatům na cestách dávala a za které utratila takřka všechny peníze.

Dovolená zvířecího záchranáře však dostala „ten pravý“ spád až v Severní Makedonii, konkrétně ve městě Kičevo, kde měli Češi zamluvený hotel. „Když jsme k hotelu přijeli, pršelo a on tam byl. Měl olezlé tlapy, byl hrozně vyhublý, a tak jsem mu dala alespoň granule. Když jsme druhý den odjížděli, přišel znovu,“ popisuje Tereza první setkání se psem, který stál na začátku velkého příběhu.

Nebudeme si nic nalhávat, balkánské země mají většinou naprosto nádhernou krajinu. Hory, příroda, ovce, krávy i prasata běhají venku. Hluboké lesy plné života, nádherné louky se spoustou hmyzu a kvítí, na které si vzpomínám z dětství. U nás už totiž moc nejsou. Na jejich místě jsou domy nebo haly... Bohužel, situace s domácími zvířaty už je tu horší. Tohohle chudáka jsme našli před hotelem, kam jsme se na jednu noc ubytovali. Pršelo. Celou noc. Dali jsme mu alespoň jídlo, protože tu v sámoškách skupuju granule a konzervy a když můžeme zastavit, alespoň dáme psům najíst. Doufala jsem, že ráno už tam pes nebude. Byl. Všechna ta traumata z dob, kdy jsem jezdila pomáhat rumunským psům a ty pohledy na odpočívadla, kde psi hlady jedli vlastní mrtvá štěňata se vrátila jako bumerang... Nic prostě nedokážete pohřbít dost hluboko. Rozhodla jsem se, že zkusím pomoc alespoň tomuhle psovi. Trvalo několik hodin než se mi povedlo zjistit nějaké organizace. Našla jsem v Makedonii 4... Museli jsme odjet, pes tam dostal jídlo a já doufám, že se mi podaří mu sehnat pomoc než zmizí. Spojila jsem se s organizací Happy Shelter , která je asi nejblíž, cca 3 hodiny cesty od místa. Vím, že situace u nás není dobrá, ale tohle, to je jiná ,,liga". Ať to dopadne jakkoliv budu ráda, když tento útulek, který je tu jeden z mála společně podpoříme. Třeba nějakou aukcí, jakkoliv. Už se ,,těším" až mi přijde paušál...To se mi teprve podlomí kolena. Když se něco neděje doma tak sháním a volám tady. Díky, Terka.

Posted by Destiny Pet, z.s. on Saturday, June 11, 2022

I když měli podle plánů odjet a pokračovat v „dovolené“, Tereza se rozhodla pomoci a začala se pídit po zařízení, které by zuboženého psa přijalo. Vyptáváním se dostala až k útulku Happy Shelter v 70 kilometrů vzdálené Skopje. Jak se ukázalo, jedná se o jeden z mála útulků, který v zemi funguje, takže nebylo překvapením, když kvůli nedostatku sil a financí Terezu odmítli. A právě tady by mohlo všechno skončit. Tereza se však rozhodla svým úsilím napsat další kapitolu.

Pomoc za pomoc

„Řekla jsem jim, že mám také zvířecí organizaci a nabídla jsem jim spolupráci a finanční pomoc. Nakonec jsme se domluvili, oni do Kičeva přijeli a kromě zuboženého psa odvezli i plachou, na kost hubenou fenku,“ líčí Tereza. Plán cesty je vedl pryč od útulku v makedonské metropoli, do hor a k dalším vytyčeným cílům. Počasí ale rozhodlo, že hory zůstanou nedostupné a Tereza, která toho využila, zamířila do Happy Shelter. A jak takový makedonský útulek vypadá? „Pro některé lidi by to asi byl šok, já jsem ale po zkušenostech z Rumunska byla mile překvapená. Sice byla z jedné strany černá skládka a z druhé slumy, ale majitel útulku dělal všechno, co bylo v jeho silách,“ popisuje první setkání s vysloužilým vojákem Kemalem.

Vše se začalo jedním náhodným setkáním o deštivé noci, kdy na kost promoklý pes překonal svou bázlivost a došel si pro...

Posted by Destiny Pet, z.s. on Thursday, June 16, 2022

Psa, který se Tereze hladový a nemocný přitoulal do cesty, pojmenovali Atva. A stejně tak se jmenuje i Terezin nový projekt, díky kterému už mají v Happy Shelter desítky pytlů granulí, vodítka a obojky. „Jestli se tam má něco změnit, musí změna přijít od lidí – i když je to od lidí z Česka. Kemal totiž v útulku pořádá různé akce, chodí tam školy a děti se dozvídají o tom, s jakými problémy se zvířata na ulicích potýkají, že situace, která tam panuje, není v pořádku a je potřeba s tím něco dělat. A když podpoříme jeho útulek, podpoříme i změnu, o kterou se snaží,“ vysvětluje Tereza Peřinová, která po „dovolené“ pokračuje v přípravě výstavby nového útulku v Česku.

A co Atva, který by bez pomoci do zimy nepřežil? On i plachá fenka, kterou vysloužilý voják z makedonského útulku přijal do péče, už má domov. Oba dva se dočkali adopce. I takhle můžou končit příběhy psané lidmi, kteří nejsou lhostejní.

Tagy:

Hlavní zprávy

Babišův syn pod drobnohledem. Soud chce v kauze Čapí hnízdo přezkoumat jeho psychiku
Soudy

Babišův syn pod drobnohledem. Soud chce v kauze Čapí hnízdo přezkoumat jeho psychiku

Soud v kauze Čapí hnízdo přibere znalce z oboru psychologie a psychiatrie ke zkoumání duševního stavu Andreje Babiše mladšího, syna obžalovaného předsedy opozičního hnutí ANO Andreje Babiše. Soudce Jan Šott vyhověl návrhu obhajoby. Posudek by měli znalci zpracovat do 30. listopadu. Kromě bývalého premiéra Babiše čelí obžalobě i jeho někdejší poradkyně Jana Nagyová. Oba obžalovaní vinu odmítají.

Infobox
sledujeme živě
06:02

Soud bude pokračovat v projednávání kauzy Čapího hnízda

05:25

V Plzni bude vládnout koalice ANO, Piráti a STAN, nově s podporou PRO Plzeň

04:57

Státní volební komise projedná výsledky obecních a prvního kola senátních voleb

04:20

Dobré pondělní ráno. Povolební vyjednávání sledujeme dál podrobně.

Putin naráží na tvrdý odpor. Dagestánci nechtějí narukovat do války a mlátí policisty

Vyhlášená částečná mobilizace v Rusku vyvolala velkou vlnu nevole napříč celou federací. V řadě měst, ať už na Sibiři nebo v západních vyspělých městech jako Moskva či Petrohrad, vypukly demonstrace, které bezpečnostní složky prezidenta Vladimira Putina tvrdě potíraly. Daleko horší situace je však v kavkazském Dagestánu. Místní protesty a násilný odpor je totiž mnohem ostřejší, než se kterým se Rusové setkali jinde. Při střetech s policisty byly zraněny desítky lidí a už se rozjela i série zatýkání.

Důvěra v českou ekonomiku se propadá. U spotřebitelů dosáhla historicky nejnižší úrovně

Důvěra v ekonomiku ČR v září dál klesla, meziměsíčně se snížila o čtyři body na hodnotu 90,1. Pesimističtější jsou podnikatelé i spotřebitelé, u kterých se důvěra v české hospodářství propadla na nejnižší hodnotu od počátku zjišťování v lednu 2003, a to na 72,7 bodu. Vyplynulo to z údajů, které zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ). Důvěra v hospodářství Česka je nižší i v meziročním srovnání.

Že chce být Babiš premiérem? Nemá právo to říkat, když mou nabídku odmítl, zlobí se Zeman

Andrej Babiš nemá právo říkat, že chce být premiérem, když mou nabídku odmítl, zlobil se v nedělním pořadu Partie Terezie Tománkové televize CNN Prima NEWS prezident Miloš Zeman. Reagoval na slova šéfa hnutí ANO, který se poslední dobou několikrát nechal slyšet, že mu premiérská role sedí víc než zvažovaná prezidentská a že prioritou hnutí je, aby se vrátilo do vlády.

Odvrácená strana příspěvku na bydlení. Úředníci můžou lidem kontrolovat oblečení i kartáčky

Nestyďte se říct o příspěvek na bydlení jako o účinnou pomoc v boji s drahými energiemi. Takovou větu mohou lidé slyšet od vládních politiků, kteří propagují příspěvek na bydlení dříve určený zejména pro důchodce nebo matky samoživitelky. Žádost o příspěvek má však i odvrácenou stranu, podle zákona totiž hrozí tvrdé kontroly od úředníků přímo v bytech žadatelů.

Živě
ON-LINE: Volební jednání pokračují. Soud se zabývá obviněnou kandidátkou do Senátu Nagyovou

Komunální volby v hlavním městě vyhrála koalice Spolu pro Prahu, získala 19 mandátů v zastupitelstvu, které má 65 členů. Druhé skončilo ANO se 14 mandáty. Třetí Piráti budou mít 13 zastupitelů. Mandát v Senátu získal v prvním kole ve volebním obvodu Praha 6 Jiří Růžička (TOP 09), na Bruntálsku Ladislav Václavec (za ANO) a na Orlickoústecku jmenovec premiéra Petr Fiala (za KDU-ČSL). Pražský městský soud mezitím bude pokračovat v projednávání kauzy dotačního podvodu u projektu kongresového areálu Čapí hnízdo.

Škrábání pravou rukou za levým uchem a 40 let s jednou manželkou. Co padlo v nedělní Partii?

Nedělní Partie Terezie Tománkové po komunálních a senátních volbách přinesla ostrou výměnu názorů i vyhrocené hádky. Tématem ovšem nebyly jen komunální a senátní volby. Lidovecký ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka se pustil do šéfa SPD Tomia Okamury kvůli skákání do řeči. Předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS) si zase rýpnul do exministryně financí Aleny Schillerové (ANO), že ji ve volbách na domácí půdě nepodpořilo moc lidí. Vybrali jsme pro vás nejlepší hlášky z Partie.

Domácí zpravodajství

Hřib přirovnáním Svobody k prasečí chřipce překročil mez. Může ho to stát místo, říká expert

Mezi představiteli koalice Spolu, která vyhrála volby v Praze, panuje většinová shoda na tom, že by chtěli koalici v hlavním městě složit na základě vzoru vládní pětikoalice. V médiích se však diskutuje, zda takové spolupráci nebudou škodit spory mezi lídrem Spolu Bohuslavem Svobodou (ODS) a dosavadním pražským primátorem Zdeňkem Hřibem (Piráti), kteří si šli během kampaně tvrdě po krku. Profesionální vyjednavač Radim Pařík v pořadu 360° mimo jiné radil, co by oba politici měli udělat, aby mohla koalice bez problému vzniknout.

Okamura ke svému přešlapu: Měl jsem volební lístek pro Růžičku ještě roztrhat a sníst?

Šéf SPD Tomio Okamura už druhý den obhajuje svůj protestní hlas pro znovuzvoleného senátora Jiřího Růžičku. Ten obhájil svůj post v horní komoře parlamentu již v prvním kole. Ačkoliv Okamura volební lístek přeškrtal a natrhnul, stále pravděpodobně platil. „Měl jsem ten lístek ještě zmuchlat? Sníst? Roztrhat na kusy? Ještě něčím polít? Hlavně jsem rád, že jsem vyjádřil nesouhlas s politikou vlády Petra Fialy (ODS),“ doplnil pobaveně Okamura v povolební Partii Terezie Tománkové na CNN Prima NEWS.