Drtivá prohra i konec v politice. Čeho se Babiš bojí a proč na Hrad možná kandidovat nebude?

Bojí se drtivé prohry, která by znamenala konec v politice, svou roli hraje i probíhající soud, věk nebo vidina premiérského křesla. Češi už několik měsíců spekulují o tom, zda poslanec, bývalý premiér a šéf ANO Andrej Babiš bude v lednových volbách kandidovat na prezidenta. Poslední dobou totiž přibývá hlasů, podle nichž se do boje o Hrad nakonec nezapojí. Proč by se tak mohl rozhodnout?

Prezidentské volby se v Česku uskuteční za necelé čtyři měsíce. Ještě na jaře se zdálo, že se do nich Andrej Babiš stoprocentně zapojí. „Beze mě by to byla nuda,“ prohlásil v dubnu v rozhovoru pro CNN Prima NEWS.

Předvolební průzkumy z poslední doby mu ale zrovna moc nenahrávají. Například zářijový volební model Agentury Median ukázal, že v prvním kole by Babiš zvítězil, i když jeho podpora mírně klesla. Získal by 23,5 procenta hlasů. Jenže ve druhém kole by neuspěl. Tam by podle predikcí jednoznačně triumfoval generál Petr Pavel. Vzhledem k tomu, že podobně vypadají průzkumy už řadu měsíců, je možné, že takovou prohru nebude chtít Babiš riskovat.

Babiš: Priorita je vrátit se do vlády

Stále častěji tak od politologů, komentátorů i odborníků zaznívá, že do boje o Hrad nepůjde. „Jak se to neustále mění, je už rozhodnutý, že kandidovat nebude. Myslím, že je vysoce nepravděpodobné, že by oznámil kandidaturu,“ prohlásil v pořadu 360° televize CNN Prima NEWS šéfredaktor týdeníku Echo Dalibor Balšínek.

S ním souhlasil i komentátor MF Dnes Miroslav Korecký: „Myslím si už delší dobu, že Andrej Babiš kandidovat nebude.“ Stejně mluví například i politolog Jan Kubáček. „Odhadoval bych, že má jasno. Že je ve fázi, že do toho nepůjde,“ řekl CNN Prima NEWS.

Že kandidovat nebude, naznačil Babiš i v rozhovoru pro Lidovky.cz. „Všechno to má nějaký vývoj. Priorita hnutí je vrátit se do vlády. Dneska už lidé pochopili, že když jsme byli ve vládě, tak jsme měli výsledky,“ uvedl s tím, že lidé mu prý při jeho výjezdech karavanem připomínají, že byl úspěšným premiérem. Podobně mluvil i v rozhovoru pro MF DNES. Hlasy, že se Babiš do voleb nezapojí, stále častěji zaznívají i v kuloárech.

Proč se Babiš nemusí do voleb zapojit?

  • Drtivá prohra a konec v politice

Asi nejdůležitějším faktorem by mohla být právě prohra ve druhém kole prezidentských voleb, kterou dlouhodobě naznačují předvolební průzkumy. „Ve druhém kole Andrej Babiš rozhodně favoritem není a neumí moc dobře prohrávat. Porážka by pro něj byla hořká a zřejmě by znamenala i jeho konec v politice,“ upozornil CNN Prima NEWS politolog Ladislav Mrklas. „Byla by to už druhá velká porážka po sobě (po parlamentních volbách, pozn. red.),“ zdůraznil.

„Fakt, že by šel do prezidentského souboje, který by prohrál, možná i velmi drtivě, to je pro něj představa velmi tristní, že by tímto způsobem jakoby zakončil své působení v politice,“ myslí si komentátor MF Dnes Miroslav Korecký.

Politolog Jan Kubáček upozornil, že prohra ve druhém kole by expremiéra mohla oslabit i v očích veřejnosti. „Mohlo by se mu stát, co zažil například Robert Fico, že v momentě, kdy se mu nezadařila prezidentská kandidatura, oslabil. Ztratil by statut autority, vítěze,“ uvedl s tím, že v kandidatuře je více rizik než potenciálních benefitů. „Ukázalo by se, že hnutí ANO nemá kam růst. A to zejména vedle Tomia Okamury, který využije jakoukoliv příležitost,“ upozornil. Mrklas ale upozorňuje, že pokud Babiš do boje nepůjde, svým způsobem přizná porážku bez boje.

  • Nemá, kde brát další voliče

Babiš si podle odborníků navíc dobře uvědomuje, že nemá kde brát větší množství nových voličů, které by ve druhém kole prezidentských voleb potřeboval. „Babiš propásl velkou příležitost postavit se daleko lépe ke krizi, kterou prožíváme. Místo zběsilé reakce, vyvolávání nedůvěry vládě a podobně mohl nabídnout pomocnou ruku a pokusit se překlenout spory mezi opozicí a vládou. Ale zřejmě toho není schopen,“ upozornil Mrklas.

  • Soud

Roli v Babišově rozhodování může hrát i probíhající soud kvůli Čapímu hnízdu. Babiš je obviněný z pomoci k dotačnímu podvodu. Měl mít prsty v procesu, kdy se Farma Čapí hnízdo vyčlenila z holdingu Agrofert, aby splňovala požadavky pro získání evropské dotace pro malé a střední podniky. Škoda má být podle státního zástupce 50 milionů korun. Soud začal minulý týden v pondělí. Babiš proces označuje za politický a tvrdí, že skutečným důvodem stíhání je snaha odstranit ho z politiky.

„Kdyby vynesl rozsudek, který by Babiše odsuzoval, tak by to znamenalo pošramocení jeho reputace. I když by jeho současní příznivci tím nijak dotčení nebyli, tak by se mu zmenšil potenciál, koho by mohl oslovit,“ upozornil Mrklas.

Podle Kubáčka soud v nejbližších týdnech nic nerozhodne, ale určitý význam hraje. „Je to odrazující faktor pro váhavé středové voliče. A ti rozhodují v druhém kole, kdo bude vítězem,“ souhlasil s Mrklasem.

  • Znovu premiérem?

Pokud by se Babiš prezidentského klání nezúčastnil, může být důvodem snaha stát se znovu premiérem. „Role potenciálního premiérského kandidáta ještě jednou je pro něj atraktivnější,“ myslí si Kubáček. Další sněmovní volby jsou ale v plánu až za tři roky a předčasné volby nejsou příliš pravděpodobné. „Nemůžete vyloučit mimořádné řešení nebo opatření současné krize. Moc ale v předčasné volby nevěřím,“ podotkl politolog.

Babiš by tak nejspíš další tři roky pořádal tour se svým obytňákem. „To ho nabíjí. Utužuje to jeho věrné, takže si myslím, že by se věnoval hodně tomu,“ uvedl Kubáček. S ním souhlasí i Mrklas. „Nikdo už asi nemůže čekat, že by seděl ve Sněmovně,“ podotkl.

O tom, že Babiše premiérská role láká, ostatně mluvil i on sám a CNN Prima NEWS to potvrdily i zdroje z jeho okolí. „Tři roky do voleb není tolik,“ uvedl jeden z nich.

  • Věk a zdraví

Menší roli v rozhodování může hrát i Babišův věk a zdravotní stav. Je mu 68 let. Miloš Zeman byl ale dokonce zvolen až v 69 letech. V březnu byl ale Babiš týden hospitalizovaný v IKEM poté, co se mu po jídle udělalo špatně. Nakrátko ztratil vědomí a kolegové mu museli poskytnout první pomoc. Tehdy prý měl i částečnou neprůchodnost střev a docházel na kontroly.

V únoru se domníval, že má rakovinu prostaty. „Měl jsem vysoké PSA. Také jsem byl na biopsii (diagnostická metoda, pozn. red.),“ uvedl v rozhovoru pro CNN Prima NEWS. Zároveň zdůraznil, že kdyby byl vážně nemocen, hned by odešel z politiky. „Žádnou vážnou nemoc nemám, můj zdravotní stav je dobrý,“ ujišťoval v dubnovém rozhovoru. „Mám tu dělat kliky nebo se vysvléct do spodek? Dal jsem si operovat víčka, zhubnul jsem,“ prohlašoval vesele.

  • Rodina

Možnou kandidaturu Babiš podle svých slov probíral i s rodinou. Několikrát ale zopakoval, že manželka Monika ani děti si nepřejí, aby se o křeslo na Hradě ucházel. „Užili si dost pranýřování během toho, co byl ministr a pak premiér. Chtějí mít chvíli klid,“ popsal v únoru redakci jeden ze zdrojů blízký Babišovi.

  • Další faktory

Odborníci se shodují, že na Babišovo rozhodování má ale vliv i několik dalších faktorů. „Ať už je to například vývoj dalších případů. Samozřejmě tu jsou i nějaké politické záležitosti. Pořád ještě není jasné, jestli vláda bude do souboje posílat nějakého kandidáta a podobně. Okolností je mnoho,“ upozornil Mrklas.

Jiný kandidát?

Kdyby Babiš na Hrad nekandidoval, mluví o tom, že by hnutí mohlo vyslat bývalou ministryni financí Alenu Schillerovou, prvního místopředsedu hnutí i Sněmovny Karla Havlíčka či bývalého předsedu dolní komory Radka Vondráčka.

„Je otázka, jestli by se Schillerové povedl nějaký solidní výsledek, nebo by dokonce byla zvolená. To by Babišovi situaci otočilo jiným směrem, zase by mu to otevřelo cestu zpátky k premiérskému křeslu,“ zdůraznil politolog Mrklas.

Schillerové se ale podle neoficiálních informací líbí ve Sněmovně a „našla se“ v pozici předsedkyně poslaneckého klubu. Je ale možné, že si hnutí uvědomuje, že ani Schillerová by nemusela volby vyhrát.

Čím dál tím častěji se tak spekuluje o tom, že by ANO mohlo začít spolupracovat se šéfem odborů Josefem Středulou, který už kandidaturu oznámil. Podle Kubáčka se nedá vyloučit, že ANO by ho postavilo jako oficiálního kandidáta hnutí.

„Oslovuje podobný typ voličů. Když by odpadl Babiš, odpadl by Antibabiš. U spousty kandidátů bude najednou problém, že nemají priority, program a ekonomickou kompetenci, to Středula má,“ upozornil Kubáček.

Mluví se ale i o tom, že by Babiš Středulu podpořil nepřímo. Otázkou je, zda by do takové spolupráce šel Středula. I on ale naráží na své limity a v kontaktní kampani se mu příliš nedaří. Vyloučené to proto není. „Pro Babiše je výhodnější na Hradě mít Středulu než Petra Pavla nebo Danuši Nerudovou. To prostě nebudou jeho kandidáti, kteří by mu nějak vycházeli vstříc,“ míní Kubáček.

Babiš chce své rozhodnutí, zda se boje o Hrad zúčastní, oznámit 28. října. Možná ani on sám ještě není stoprocentně rozhodnutý, jak ostatně CNN Prima NEWS několikrát řekl.

Tagy: