Sopka na Kanárech dál chrlí lávu. Dvacet domů sežehl oheň, úřady evakuovaly 5000 lidí

Na španělském ostrově La Palma na Kanárských ostrovech evakuovali kvůli nedělní erupci sopky Cumbre Vieja na pět tisíc lidí. Oběti ani zranění nejsou hlášeni, zničena byla asi dvacítka domů. Sopka stále chrlí lávu a během 48 hodin by se mělo vědět, jak dlouho bude ještě erupce trvat, uvedla televize RTVE s odvoláním na předsedu regionální vlády Ángela Víctora Torrese.

Na ostrově La Palma je od noci na pondělí i španělský premiér Pedro Sánchez, který kvůli situaci odložil cestu na Valné shromáždění OSN. I přesto, že dosud bylo evakuováno pět tisíc lidí, je připraven i plán pro evakuaci dalších pěti tisíc osob. Podle rozhlasu Cadena SER bylo z hotelu v Puerto Naos převezeno 400 lidí na oslov Tenerife. Podle premiéra Kanárských ostrovů Torrese nebylo nutné uzavřít na ostrově La Palma leteckou dopravu.

Láva podle simulací Národního geografického ústavy míří k západnímu pobřeží ostrova. Torres v pondělí potvrdil, že nejsou hlášeny oběti ani zranění. Místnímu rozhlasu řekl, že během 48 hodin by se mělo vědět, jak dlouho ještě bude erupce trvat. Už dříve místní média psala, že to bude možná i několik týdnů.

Evakuována byla celá obec El Paso, podle jejího starosty Sergia Rodrígueze bylo zničeno asi 20 domů, které sežehl oheň. Kromě vytékající lávy sopka chrlí žhavou horninu, uvedla RTVE.

Na ostrově La Palma zažívají erupci sopky poprvé po půlstoletí. Televize RTVE zveřejnila na svých stránkách audionahrávku z místa vzdáleného asi dva kilometry od tekoucí lávy, na níž je postup lávy slyšet. Reportér, na něhož padal při reportáži popílek ze sopky, uvedl, že místní v noci strachem nespali, ač nejsou bezprostředně ohroženi.

Situaci na místě sleduje i španělský premiér Sánchez a ministr vnitra Fernando Grande-Marlaska. V plánu dnes mají návštěvu evakuovaných v centru zřízeném místními úřady a Červeným křížem a účast na jednání krizového štábu.

Tagy: