Mezinárodní investorská obec tleská Fialově vládě, a to jak za stabilizaci veřejných financí, tak za nastartování důchodové reformy. V reakci na hodnocení zveřejněné renomovanou agenturou Moody’s na to upozornil ekonom Lukáš Kovanda. Jakkoli by se mohlo zdát, že se pro současný kabinet jedná o čistě pozitivní zprávu, kterou zvláště před pondělní stávkou potřebuje jako sůl, není tomu tak. Dvojsečnost hodnocení spočívá především v tom, že jde rovněž o další munici pro opozici v čele s expremiérem Andrejem Babišem (ANO), která nyní může na dalších tvrdých datech ukazovat, že se žádný rozvrat veřejných financí nekoná a masivní škrty či zvyšování daní jsou proto zbytečné.
„Česká republika se v letošním roce stala nezávislou na ruském plynu, když jej zcela nahradila plynem z alternativních zdrojů. Poptávka firem i domácností po plynu se navíc strukturálně snížila,“ uvedla ratingová agentura. Čistě ekonomicky je to jistě skvělá zpráva. Z politického hlediska k ní však vedla více než trnitá cesta plná nešťastných výroků o svetrech, stahování kohoutků u topení a doplácení na obnovitelné zdroje. Hospodářská situace si jistě žádá své, politická cena je však strašlivá. Proč? Analytici i politici si totiž mohou říkat prakticky co chtějí, ale českého občana sedícího doma na židli ve finále zajímá hlavně to, o kolik mu zdraží složenky.
ČTĚTE TAKÉ: Fico dal české vládě dloubanec, míní Kubáček. Ukázal jí, jak se dělá politika, míní Korecký
Výsledná známka vládnutí Petra Fialy za umělecký dojem je pak jasná, za vše mluví jediné číslo – 77 procent. Právě taková je nedůvěra občanů v premiéra podle říjnového průzkumu CVVM. Fialu by sice mohlo hřát u srdíčka, že v tom není sám a stejné hodnocení si vysloužila i jeho koaliční partnerka z TOP 09 Markéta Pekarová Adamová, ale zda by mohlo být právě toto důvodem k radosti? Faktem je, že navzdory rekordní nepopularitě předseda vlády vystupuje, jako kdyby bylo vše zalité sluncem. Jestli je to geniální taktika, šílenství, nebo zda si dělá legraci či dokonce „trollí“, ať si čtenář rozhodne sám.
Konsoliduji, konsoliduješ, konsolidujeme
Zlepšení ratingu odráží z menší části také úsilí ministerského kabinetu o stabilizaci veřejných financí, a to zejména prostřednictvím konsolidačního balíčku. U mezinárodních investorů je tedy i v tomto ohledu, zdá se, všechno dobré. O to více však současná hospodářská kondice České republiky může působit schizofrenním dojmem v okamžiku, kdy dáme výroky ekonomů do kontrastu s prohlášeními opozice, odborů, zaměstnavatelů i občanů. Kategorii samu o sobě by pak mohla činit vládní kritika ze strany echt pravicového exministra financí Miroslava Kalouska (TOP 09). Ani on nenechá na vládě nit suchou a situace dospěla dokonce tak daleko, že reálně kývl na pobídku k návratu do politiky – i sledování této linky bude ještě zajímavé.
Kritikou ale nešetří hlavně exministryně financí Alena Schillerová (ANO). Ve vysílání CNN Prima NEWS premiérovi vyčetla například jeho výrok, že se balíček dotkne rodin jen několika stovkami korun ročně. „Vyhlásila jsem pátrání po rodině, které se tímto způsobem dotkne. Takovou rodinu neznám, musela by žít někde ve squatu, nemít žádnou nemovitost, prostě nikam nechodit, nic neutrácet, nemýt se a netopit, to je prostě nesmysl,“ rozčílila se. A ačkoli má v mnohém sama máslo na hlavě, zrovna v tomhle má bohužel pravdu. Vláda škrtá, kde se dá. Že se balíček někomu vyhne, je chiméra – platit více budeme všichni. Za energie, za dopravu a nakonec i za jídlo. Proklamované prohlášení, že řetězce zlevní díky nižší DPH na potraviny, totiž vzalo za své v okamžiku, kdy Energetický regulační úřad zveřejnil návrh na zvýšení regulované složky ceny elektřiny. Obchodníci neváhali a okamžitě avizovali, že co bylo možné ušetřit díky poklesu daně, to požere dražší energie. Nemohu se přitom ubránit dojmu, že to věděli už v okamžiku, kdy zlevnění slibovali. Proč to ale nevěděla také vláda, to nám zřejmě nikdo nevysvětlí.
Místo hořících aut samolepku
Stejně tak jsou na domácí ekonomickou situaci a Fialovu vládu rozzlobení i odboráři, kteří na pondělí chystají masivní protesty, jichž by se mohl zúčastnit až milion zaměstnanců. Podle vyjádření odborového předáka Josefa Středuly pro CNN Prima NEWS přitom existuje reálné riziko, že pondělní demonstrace mohou být jen začátkem. „Vláda musí začít skutečně vyjednávat a hledat kompromis. Pokud se bude chovat stejně jako dosud, nemohu garantovat, že protestní akce nebudou pokračovat,“ prohlásil Středula v pořadu K věci. Co na tom, že se do stávky zapojují i odvětví a firmy, kterým se v současné „bídě-nebídě“ daří více než dobře. Odborům se podařilo nalákat davy nespokojených a Fialův tým může být ještě rád, že má tradiční český protest spíše formu poklidného popíjení svařáku „u koně“, nesouhlasných petic a připevňování vtipných odznáčků a samolepek, ale už ne třeba zapalování aut, jako to umí kabrňáci ve Francii.
Nenechme si však kazit radost z tvrdých, a opravdu pozitivních, ekonomických dat od mezinárodních investorů tím, že státní kasa stále vypadá spíše jako cedník, z kterého tryská voda do všech stran. Stejně tak to udělal na sociální síti po zveřejnění hodnocení ratingové agentury i ministr financí Zbyněk Stanjura. A co by to bylo za post na někdejším Twitteru a nynější X, kdyby si u toho nerýpnul do lídra opozičního hnutí ANO Andreje Babiše: „Mimochodem, právě kvůli neudržitelnosti veřejných financí varovala Moody's vládu A. Babiše před ztrátou důvěry investorů už v roce 2021. O rok později nám kvůli naší totální závislosti na plynu výhled ekonomiky opravdu zhoršila na negativní. Naše vláda napravuje všechna tato selhání minulé vlády a znovu posiluje důvěru investorů,“ napsal na sociální síti ministr. Co na to říct? Je to jako vždy: „Za vše může ten, kdo vládl před námi, a my to jen napravujeme.“ Ale zajímají tyhle řeči ještě někoho? Prakticky jde jen o další díl a pokračování stylu komunikace expremiéra Andreje Babiše, jenž nám byl schopen ze Strakovky osm let tvrdit, že „bude líp“, aby nám pár měsíců po konci svého mandátu slavnostně oznámil, že lépe už vlastně bylo.
Opozice, koalice, pravice, levice, populisté nebo konzervativci – ať je u kormidla kdokoli, nálady jsou vždy stejné. Pokaždé se těšíme, až mu to konečně někdo ve volbách nandá, on půjde od válu a my se budeme mít opět dobře. Následuje šok a veřejné pohoršení, že tomu tak není. Jsem šťastný, že už to vím. Teď už bych jen rád přišel na to, jak si tohle zjištění namazat na chleba.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Šéf odborářů Josef Středula nevyloučil další protesty. Podívejte se na celý rozhovor s ním v pořadu K věci na CNN Prima NEWS