CO ČECH, TO TRENÉR! - 4.4. v 11:46
Má z epidemiologického hlediska smysl nosit venku roušky, pokud není nikdo v okolí? O tom se v nedělních Zprávách PLUS přeli epidemiolog Rastislav Maďar a biochemik Zdeněk Hostomský. Podle Maďara bylo nutné zavést přísná opatření také ze symbolického hlediska, aby lidé pochopili, že je situace vážná. Hostomský naopak nechápe, proč by měl nosit roušku ze symbolického důvodu. Vláda si podle něj trochu myslí, že jsou lidé hloupí.
Maďar, který do loňského léta radil vládě, obhajoval opatření, která například předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský označil v nedělní Partii za komická, jako třeba zákaz zpívání. „Prokázalo se, že zpěv je riziková věc, k šíření nákazy při něm dochází. Okénko – dobře, když se na to podíváte, vypadá to absurdně, ale šlo o to, aby se lidé nesetkávali. Část populace to umí dodržovat, ale část pořád ne,“ řekl.
Některá opatření jsou komická. Začíná se vytrácet svoboda, myslí si Rychetský
Vláda v rámci boje s pandemií učinila některé neuvážené kroky, kvůli kterým ztrácí důvěru společnosti. V Partii Terezie Tománkové to řekl předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský. Kabinet Andreje Babiše (ANO) podle něj dělá rozhodnutí, která jsou lehká a pohodlná. Některá opatření jako zákaz zpěvu prý zase působí komicky.
Opatření jako uzavření okresů měla podle něj také symbolický význam. „Uzávěra okresů měla být rychlejší. Zabránilo by to šíření britské varianty ze západu na východ. Trochu to snížilo mobilitu. Byl tam i symbolický důvod, aby lidé věděli, že je situace vážná,“ vysvětlil.
Hostomský si však myslí, že k uzavření okresů došlo pozdě. „Myslím si, že zavření okresů má smysl, z čistě epidemiologického hlediska, když epidemie začíná. Vláda by to měla vysvětlit – zavíráme okresy, aby se zabránilo šíření britské mutace. Je to podceňování zdravého rozumu populace. Vláda si někdy trošku myslí, že jsou lidé hloupí,“ řekl ve vysílání CNN Prima NEWS.
„Irituje mě, že musím nosit roušku ve volném prostředí, kde nikdo kolem mě není. Proč si mám dávat roušku kvůli symbolickému významu? Nechci dělat symbolického panáka pro vládní politiku.
Tvrdě se vyjádřil také ke zmíněné symbolice opatření. „Irituje mě, že musím nosit roušku ve volném prostředí, kde nikdo kolem mě není. Proč si mám dávat roušku kvůli symbolickému významu? Nechci dělat symbolického panáka pro vládní politiku,“ sdělil.
Podle Maďara má však nošení roušek venku smysl. „Základní epidemiologický princip, tedy ochrana dýchacích cest, má smysl na místě, kde nejsme schopni dodržet rozestupy. Předpokládám, že tam jde spíše o to, že když jdeme venkovním prostorem, člověk roušku nenosí, ale v momentě, kdy se přiblíží k jiným lidem, si ji velmi často včas nenasadí. Byla to snaha předejít těmto situacím,“ uvedl s tím, že s britskou mutací již neplatí pravidlo 15 minut.
Hostomský: Vláda měla na Velikonoce udělat vstřícný krok
Vláda také podle Hostomského měla být k lidem o Velikonocích vstřícnější, a ne zavírat obchody. „Myslím, že tyhle Velikonoce byly příležitostí k vstřícnému kroku vlády, místo toho ale na Velký pátek zavře,“ divil se.
Podle Maďara však bylo rozhodnutí vlády správné. „Rizikové faktory je potřeba posoudit. Jsou tam individuální okolnosti. Měli bychom ještě vydržet a mělo by to platit úplně pro všechny,“ řekl. Vyjádřil se také k tomu, že nejzbytečnější opatření je zákaz nočního vycházení, který podle něj má na epidemiologickou situaci velmi malý efekt.
epidemiolog Rastislav Maďar a biochemik Zdeněk Hostomský Zdroj: CNN Prima NEWS