reklama

Hrad připomíná podle expertů chaloupku, kde se potkali známí. Zemanovi mlžení vyhovuje

Komunikace ohledně zdravotního stavu prezidenta Miloše Zemana je velká ostuda. Ve vysílání CNN Prima NEWS to řekl politolog Lukáš Jelínek a Hrad přirovnal k chaloupce, kde se potkali známí. Expert na politický marketing Karel Komínek zdůraznil, že nejasnosti Miloši Zemanovi vyhovují.

reklama

Jaký je opravdový stav Miloše Zemana, ví jen ošetřující lékaři a jeho nejbližší. Prezidentům osobní doktor Miroslav Zavoral uvedl, že přesnou diagnózu zná, ale nemá svolení ji zveřejnit. Část společnosti ale žádá, aby lékaři či zástupci Hradu ujistili, že Zeman je stále schopný vykonávat svou funkci.

„Komunikace je jedna velká ostuda. Není, kdo by mohl kancelář Hradu soudit nebo postihnout. Jedná se o podřízené prezidenta. On si vybral takové lidi, s jejichž schopnostmi a způsobem komunikace souzní. Do budoucna se možná podaří nastavit formální pravidla,“ zhodnotil politolog Lukáš Jelínek.

Mezi nejbližší Zemanovy spolupracovníky patří hlavně mluvčí Jiří Ovčáček nebo kancléř Vratislav Mynář. „Zeman je obklopen lidmi, kteří nechtějí nebo neumí komunikovat. Případně s námi hrají hry, ale to už víme od Zemanova nástupu,“ podotkl Jelínek.

Podle něj by informace měl mít přinejmenším další vysoce postavení ústavní činitelé jako premiér Andrej Babiš (ANO) nebo šéf Senátu Miloš Vystrčil (ODS). Mohli by pak aktivovat článek 66 Ústavy a prohlásit prezidenta za neschopného výkonu úřadu. Zeman by se samozřejmě mohl odvolat, celou věc by pak zkoumal Ústavní soud.

Jsme svědky komunikační arogance

Jelínek i Komínek se shodli, že komunikace ze strany Hradu opravdu není dobrá. „Jsme svědky komunikační arogance, ale nikdo kromě Miloše Zemana s tím nemůže nic dělat. Není poznat, jaké výroky jsou mluvčího a jaké prezidenta,“ opřel se Komínek do Jiřího Ovčáčka.

Hradní mluvčí sdílí na sociálních sítích hlavně modlitby, v úterý ráno pak rozhlasové stanici Proglas řekl, že se snaží veřejnost informovat komfortně, kontinuálně, ale úsporně. „Výzvy k modlení mohou vyvolávat obavy. Profesionální mluvčí nebude sdělovat své názory, které by mohly být zaměněné za vyjádření instituce. Nechtějí být centrem pozornosti,“ zdůraznil Komínek.

Také Jelínek vidí práci Hradu jako nedostatečnou. „Zatímco jinde funguje alespoň elementární výměna informací a kanceláře šlapu jako opravdové úřady, u nás Hrad připomíná chaloupku, kde se potkali známí a každý má své vlastní zájmy. Poslání vůči občanům zanedbávají,“ zhodnotil expert z Masarykovy demokratické akademie.

Komínek dodal, že pro veřejnost není klíčové vědět detaily. Lidé ale musí znát prognózu. Když by aktuální hospitalizace trvala dva týdny a pak bude prezident normálně fungovat, o aktivování článku 66 prý nebude řeč.

Zasednou senátoři, Havlíček je proti

Zeman byl převezen do Ústřední vojenské nemocnice (ÚVN) v Praze v neděli krátce po 13:00. Mluvčí nemocnice Jitka Zinke v pondělí dopoledne potvrdila, že prezidentův stav je stabilizovaný. Podle dřívějších informací ale může strávit v ÚVN až tři týdny. Ve středu se měl sejít s Babišem ohledně povolebního vyjednávání, premiér ale v pondělí odpoledne potvrdil, že jednání nebude.

Kvůli nejasnému zdravotnímu stavu prezidenta Miloše Zemana a jeho hospitalizaci se v úterý 19. října sejde Stálá komise Senátu pro Ústavu. Jednání svolal její předseda Zdeněk Hraba (STAN). Chce probrat aktivaci článku 66 a možnosti, jak zajistit výkon pravomocí hlavy státu v případě, že je Zeman nebude moci zastávat.

Vicepremiér Karel Havlíček vidí za debatou o článku 66 politický tlak a snahu o zviditelnění. Má to za nevkusné. „Navíc si myslím, že to je i zbytečné, protože nikde nikdo nesdělil, že se nebude řešit povolební situace standardními nástroji,“ řekl na pondělní tiskové konferenci. „Není nikde a nikým potvrzeno to, že by to měl být dlouhodobý stav, který by znemožňoval v tuto chvíli výkon funkce,“ dodal ministr průmyslu a také dopravy.

Tagy:

Hlavní zprávy

Sledujte ŽIVĚ projev Andreje Babiše: Co popřeje Čechům v den výročí vzniku republiky?
Sledujte v TV

Sledujte ŽIVĚ projev Andreje Babiše: Co popřeje Čechům v den výročí vzniku republiky?

Sledujte živě projev premiéra Andreje Babiše (ANO) u příležitosti 103. výročí vzniku samostatného Československa. Co vzkáže Čechům na tento státní svátek? Přímý přenos začíná ve 20:15. Jeho slova na CNN Prima NEWS následně okomentují expředseda Sněmovny Radek Vondráček (ANO) či poslanec Jakub Michálek (Piráti). K politikům se připojí také bývalý ředitel hradního protokolu Jindřich Forejt či historik Jaroslav Šebek.

Klaus: 28. říjen je v ohrožení. Noví ideologové infikovali děti, hanobí naše vítězství
Václav Klaus

Klaus: 28. říjen je v ohrožení. Noví ideologové infikovali děti, hanobí naše vítězství

Exprezident Václav Klaus ve svém proslovu u příležitosti výročí samostatného Československa zmínil obavy nad možnou vládou koalic Spolu a PirSTAN. Podle něj nebude čelit tendencím, které do České republiky proudí ze Západu. „Vítězové voleb nepřesvědčivě mluví o změně, kterou chtějí přinést. Nemluví o oněch nebezpečných trendech a nemají odvahu se jim postavit, ale chtějí se jim podvolit,“ řekl.

Unikátní hrdina tří odbojů. Bojoval s císařem i nacisty, komunisti ho popravili

Lepšího hrdinu pro oslavy 28. října si snad ani nelze představit. „Příběh Petra Křivky je fascinující. Na konci první světové války bojoval za samostatné Československo. Posléze šel proti nacistům a ve Velké Británii dokonce patřil k vojenskému oddílu ochranky exilového prezidenta Edvarda Beneše,“ vypráví pro CNN Prima NEWS badatel a spisovatel Luděk Navara. Třetí odboj proti komunismu se ovšem Křivkovi stal osudný, v roce 1951 ho totalitní režim Klementa Gottwalda nechal popravit.

Zku*vená Plzeň, křičel Krmenčík o týmu, který ho vychoval. Limberského tím vytočil

Slavia Praha zvládla středeční dohrávku s Olomoucí výsledkem 1:0, čímž se naladila na nedělní šlágr s Viktorií Plzeň, která vede tabulku Fortuna ligy. To, že se blíží veledůležitá bitva, bylo patrné při pozápasové děkovačce v Edenu. Slávistický kotel na nadcházející utkání upozornil skandováním „zku*vená Plzeň“. A dole pod tribunou se kupodivu přidal i útočník Michael Krmenčík, kterého západočeský klub vychoval pro velký fotbal a který v něm zažil nejlepší období. Nad tímto okamžikem se podivoval i Krmenčíkův exparťák David Limberský.

reklama

Domácí zpravodajství

Babiš i Vystrčil položili věnce na Vítkově. Pietu komplikovalo počasí, gripeny nevzlétly

Politici, zástupci armády i váleční veteráni si u Národního památníku na pražském Vítkově připomněli 103. výročí vzniku samostatného Československa. U hrobu Neznámého vojína položili věnce premiér Andrej Babiš (ANO), předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS), ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO) nebo náčelník generálního štábu Aleš Opata. Zúčastnit se nemohl prezident Miloš Zeman, který je hospitalizovaný. Zastoupil ho náčelník Vojenské kanceláře prezidenta republiky Jan Kaše.

Kalousek: Babišův mejdan skončil. Vyzve šéfa ANO v prezidentské volbě?

Bude Miroslav Kalousek usilovat v příštích prezidentských volbách o hlasy voličů? Otázka, která v posledních dnech hýbe politickými kuloáry. Pokud by tomu tak bylo, zřejmě by došlo na velmi pikantní souboj Kalousek vs. Babiš. Sám bývalý předseda TOP 09 v rozhovoru pro CNN Prima NEWS řekl, že o tom možná začne uvažovat. Zhodnotil i skládání vlády Petra Fialy a apeloval na občany, aby byli trpěliví a nečekali, že s novou vládu se budou mít okamžitě lépe. Mejdan ale podle něj skončil.

Černochová se stane českou Merkelovou. Piráti budou opozicí ve vládě, myslí si politolog

Po volbách do Poslanecké sněmovny se koalice Pirátů a Starostů začíná hašteřit. Boj přišel zejména o ministerská křesla – první jmenovaní se čtyřmi křesly totiž požadují hned tři posty. Podle politologa Jana Kubáčka je pravděpodobné, že dosáhnou svého. „Nebude se ale hrát jen o počet, ale i typ resortu,“ podotkl v pořadu 360°. Dodal, že Piráti se po českém předsednictví EU stanou „opozicí ve vládě“.

reklama