Je diamant z královnina žezla kradený? Jihoafričané osočují Brity a chtějí klenot vrátit

Říká se mu Velká hvězda Afriky nebo Cullinan I. a jde o část největšího bezbarvého diamantu, který kdy byl nalezen. Koloniální úřady v Africe ho na počátku 20. století darovaly tehdejšímu britskému králi Eduardu VII. a nyní se blyští na královském žezle. Po smrti Alžběty II. ovšem v Jihoafrické republice nabírají na síle hlasy, které osočují Brity z krádeže a dožadují se, aby vzácný klenot vrátili.

Smrt Alžběty II. znovu rozdmýchala v Africe vášnivé debaty o časech britského kolonialismu. Jihoafrická média začala spekulovat o tom, komu vlastně patří jeden z vzácných klenotů nacházejících se dnes na královském žezle. Mnoho občanů této země má v celé záležitosti jasno – Britové ho podle nich ukradli a měli by ho vrátit, píše CNN.

„Cullinan musí být s okamžitou platností vrácen Jižní Africe. Británie nadále profituje z drahokamů jiných zemí na úkor našich lidí,“ uvedl pro místní média aktivista Thanduxolo Sabelo.

Tisíce lidí již proto podepsaly petici požadující, aby byl drahokam vrácen Jižní Africe a vystaven v místním národním muzeu.

Člen jihoafrického parlamentu Vuyolwethu Zungula dokonce požaduje, aby Británie zaplatila reparace za všechny škody, které v zemi způsobila, a aby vrátila kromě diamantů také všechno zlato, které tam v minulosti ukradla.

Zatímco jihoafrický prezident Cyril Ramaphosa po smrti královny ještě emotivně vzpomínal na své setkání se zesnulou panovnicí, někteří Jihoafričané už hlasitě požadovali navrácení Velké hvězdy.

„Zeptal jste se jí tehdy, kdy nám přiveze zpátky náš jihoafrický diamant?“ zeptal se ho rovnou jeden z nich. Jiný zdůraznil, že první povinností nového krále Karla III. by mělo být právě okamžité vrácení drahokamu.

Diamant velikosti lidského srdce

Obrovský diamant byl objeven v roce 1905 v Jižní Africe a dostal jméno podle majitele dolu sira Thomase Cullinana. Vážil 3 106,75 karátu (621,35 g) a měl velikosti lidského srdce. O dva roky později ho zakoupila správa Transvaalské kolonie, která ho poslala tehdejšímu britskému králi Eduardovi VII. jako dárek k narozeninám. Panovník nechal kámen u amsterdamských klenotníků později rozdělit na menší kusy a vybrousit. Jeden z drahokamů byl poté vložen do královského žezla.

Everisto Benyera, univerzitní profesor politologie, však tvrdí, že celá transakce byla nelegitimní a nemorální. „Podle nás byla celá Transvaalská kolonie se svými těžařskými sdruženími ilegální. Přijetí ukradeného diamantu nezbavuje příjemce viny. Velká hvězda je krvavý diamant,“ rozčílil se.

„Zesnulá anglická královna se tímto diamantem chlubila více než půl století,“ postěžovala si Leigh-Ann Mathysová, mluvčí jihoafrické opoziční politické strany Bojovníků za ekonomickou svobodu (EFF). Obvinila navíc britskou koloniální mocnost z toho, že kradla pozemků a přivlastňovala si doly, které měly patřit původním obyvatelům.

Tagy: