reklama

GALERIE: Práce všeho druhu se zvířaty v zádech. Co obnáší provoz azylové farmy?

Je to dva roky, co v malé vesničce Homyle v Královéhradeckém kraji vznikl malý rodinný azyl pro hospodářská a laboratorní zvířata v nouzi. A protože takových zvířat je stále hodně, Šťastný Zvěřinec brzy získal několik desítek obyvatel.

reklama

„Ať je všední den, víkend či svátek, ve Zvěřinci je každý den pracovní. Ráno začínáme puštěním slepiček, snídaní pro prasátka a obhlídkou všech ostatních zvířat, zda některá nejeví známky nemoci a není třeba to ihned řešit. Pak je na řadě ošetření a podání léků aktuálním marodům,“ popisuje denní rytmus azylu Aneta Marková, která se k snídani dostane až po zvířatech. Spolu se zapsaným spolkem, jímž azyl je, jde ruku v ruce také administrativa v podobě mailů od zájemců o adopce či dárců, vyřizování objednávek na e-shopu a podobně. Papírování obvykle zabere i několik hodin.

„Odpoledne uklízíme všechny kozí a ovčí příbytky, kurník, králičí domečky, prasečí výběh i velký společný výběh a doplníme seno do všech krmelců. Někdy do toho vstoupí cesta na veterinu nebo nečekané nutné opravy, třeba když kozlík Vojta roztrká do rána stěnu chlívku nebo metrákové prasátko Waldemar projde ohradou,“ popisuje s úsměvem Marková. Pak přichází čas na zahnání slepic do kurníku a příprava večeře pro ostatní azylanty. „Mě pak čeká ještě večerní šichta s ježky a potkany, kteří bydlí s námi v domě. Úklid všech jejich ubikací, příprava večeří a nezbytné proběhnutí každého z nich,“ dodává zakladatelka Zvěřince Aneta Marková.

Zima přichází s čelovkou

Kvůli nízkým teplotám a nedostatku světla musí být před zimou všechno potřebné v azylu hotové. „Opravujeme a předěláváme jen to, co se zrovna rozbije a je potřebné k provozu. Nejzásadnější je pro nás zdroj kvalitního sena a slámy,“ vysvětluje Marková. Mezi azylanty jsou totiž i senioři, takže dostávají více podestýlky i více krmení na přilepšenou.

S příchodem chladnějších dní se zkracuje také čas, který potřebuje Aneta Marková s maminkou k obstarání zvířat žijících venku. Nicméně kozy, ovce i slepice péči potřebují, proto v zimě můžete potkat zakladatelku azylu s čelovkou na hlavě, jak běhá okolo zvířat. „Veškeré činnosti komplikuje zima a mokro. V rukavicích jsem neohrabaná, bez nich zas nemám cit ve zmrzlých prstech. Osobně zimní období nazývám ‚ohřívání vody do zblbnutí‘. Od rána do večera ohřejeme nejméně deset konvic, protože se všechna zvířata ráda napijí teplého, aby se zahřála. Opravdu všechna, od slepiček přes králíky, ovce, kozy až po prasátka.“

Dlouhé zimní večery mají přece jen něco do sebe – je více času na azylanty žijící vevnitř. Mezi nimi najdete i ježky z množírny, jejichž příběhy jste si u nás už mohli přečíst. Více času je i na administrativu, protože spolek se čtyřmi desítkami zvířat, který je financovaný pouze díky drobným dárcům, musí stát na pevných základech. „Jako soukromý azyl nejsme podporováni obcí ani státem. Komu se naše práce líbí, může Zvěřinec podpořit finančně na transparentní azylový účet. Vítaná je i materiální pomoc, nejlépe po předchozí domluvě, ať nekoupí věci, které neužijeme, to by byla škoda. Další možností je nákup v našem charitativním e-shopu,“ vyjmenovává Marková možnosti.

Přemýšlíte o obdarování a návštěvě Šťastného Zvěřince nebo jiné azylové farmy? Pak se zaměřte na zeleninu a ovoce, suché neplesnivé pečivo, zob pro slepice a na základě jejich svěřenců třeba také na čisté deky, ručníky a podobné věci. Vždy je lepší se s danou organizací nejdříve domluvit. Pokud to ale uděláte, berte to jako závazné. „Co mi nejvíc přidělává práci, jsou lidé, kteří něco slíbí a nesplní. Ve většině případů se ozvou se záměrem darovat např. krmivo, domlouváme se, jaké pro který druh zvířete potřebujeme, a pak ticho po pěšině. Když odmyslím čas, který touto komunikací zbytečně strávím, je opravdu problém, když počítám s krmivem, které nedorazí,“ vysvětluje Aneta Marková.

Tagy:

Hlavní zprávy

Zhrzený sázkař se po čase ozval Strýcové: Omlouvám se za hnusné věci, co jsem napsal
Tenis

Zhrzený sázkař se po čase ozval Strýcové: Omlouvám se za hnusné věci, co jsem napsal

Ve světě sportovních sázkařů není frustrace ničím výjimečným. Často vsadí peníze na „tutovku“, která ale nakonec nevyjde. A svoji zlost si pak vybíjí na těch, kteří je zklamali. U kolektivních sportů to tak časté nebývá, ale u těch individuálních – zejména u tenisu – ano. Své o tom ví bývalá hráčka Barbora Strýcová, která si za svoji kariéru prostřednictvím sociálních sítích vyslechla nespočet vulgárních urážek. Po čase se však dočkala aspoň malého zadostiučinění.

Sledujte ŽIVĚ jednání Sněmovny: Poslanci by mohli začít řešit korespondenční volbu

Aktualizováno

Poslanci se v úterý nakonec nebudou zabývat novelou pandemického zákona, a to kvůli vetu SPD. Vláda chtěla, aby Sněmovna schválila předlohy zrychleně ve stavu legislativní nouze, ráno se i na toto téma sešly výbory. Proti schválení zmíněné novely se přímo na Malostranském náměstí koná demonstrace, kterou organizuje iniciativa Chcípl PES. Zákonodárci by se však mohli začít zabývat korespondenční volbou. Schůze pléna pokračuje odpoledne, živě ji můžete sledovat v tomto článku.

Novela pandemického zákona prý obchází ústavní zákon. Je to něco nehorázného, říká právník

Sněmovna měla v úterý odpoledne projednat předlohu vládní novely, která předpokládá, že protikoronavirová mimořádná opatření vydaná podle pandemického zákona zřejmě budou moci zahrnout širší okruh činností než teď. To se ale nelíbí některým odborníkům. Například právník Tomáš Nielsen v rozhovoru pro CNN Prima NEWS varoval před tím, že novela může výrazně ztížit soudní přezkum mimořádných opatření. Poslanci nakonec pandemický zákon v úterý řešit nebudou.

Sledujte speciál Co Čech, to politik! Superdebata hvězd pandemie: Co nás čeká?

Dva roky s covidem změnily svět. Kdy začneme žít normální život? Je očkování jediná cesta, nebo se covid stane normální chřipkou? Sledujte speciál pořadu Co Čech, to politik! V superdebatě o pandemii 30. ledna uslyšíte názory z obou stran rozděleného národa. Ptát se budete i vy, diváci ve studiu. Exkluzivní speciál můžete sledovat na CNN Prima NEWS nebo v tomto článku.

Křížová výprava proti covidovým křečkům. Hongkong se bojí mutací, utratí tisíce mazlíčků

Hongkong je na nohou kvůli křečkům, u kterých se potvrdila nemoc COVID-19. V předvečer oslav nového lunárního roku se proto úřady rozhodly pro drastický krok – nařídily „humánní“ utracení tisíců těchto domácích mazlíčků. Město se obává, že by hlodavci mohli nejenže přenášet nemoc, ale rovněž se stát mezičlánkem pro další mutace a varianty koronaviru. Milovníci zvířat se ale postavili na odpor a k nelibosti úředníků si vytvořili neveřejnou síť na křeččí záchranu.

reklama

Domácí zpravodajství

Rekordní nárůst. V pondělí laboratoře odhalily přes 30 tisíc nakažených koronavirem

V pondělí už podruhé za uplynulý týden padl rekord v denním počtu nově nakažených koronavirem v Česku. Přibylo 30 350 potvrzených případů nemoci COVID-19, což bylo o polovinu více než před týdnem a nejvíce za den od začátku epidemie. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví. Původní rekord byl z 18. ledna, kdy přibylo 28 494 nakažených.

reklama