Jediná návštěva Alžběty II. v Česku: Setkání s Havlovou fenkou i náznak omluvy za Mnichov

Praha ji okouzlila a složila poklonu i Brnu. „Praha je opravdu krásná a jak bych mohla zapomenout na uvítání, které mi připravili v Brně. A dokonce jste pro nás zařídili i počasí,“ pochvalovala si britská královna Alžběta II. jedinou návštěvu České republiky, kterou absolvovala od středy 27. do pátku 29. března 1996. Na rozdíl od věčně deštivého Londýna, v Česku paraple nepotřebovala.

Citovaná pochvala hlavního města i moravské metropole zazněla až po jejím odletu z republiky v pořadu Hovory z Lán, který s královnou předtočil český prezident Václav Havel. Hovory se vysílaly v neděli 31. března.

„Prezident Havel vysoce ocenil, že byla ochotná takto oslovit jeho spoluobčany,“ uvedl deník Telegraf. Že královna přijala pozvání do pravidelného prezidentova pořadu v Českém rozhlase, bylo pro veřejnost velké překvapení.

Jak Ďula nerafla královnu

Královské Hovory v Lánech se nesly v lehkém tónu a s nadhledem je líčil i dobový tisk: „Prezident prozradil, že na závěr návštěvy královně předvedl na Pražském hradě svého psa Ďulu. Setkání podle něj dopadlo dobře, i když Ďula neudělala pukrle, ale přitulila se k Alžbětě II. a ta ji pohladila. Prezident s úsměvem poznamenal, že kdyby Ďula královnu ‚rafla‘, určitě by to zanechalo stín na celé návštěvě. Ale Její Veličenstvo má dobrý vztah ke psům.“

Kníračka manželů Havlových Ďula pouze odlehčila jinak velevýznamnou cestu panovnice Spojeného království do země, která se teprve před šesti lety zbavila komunismu. „Bylo velkým zážitkem vidět, jak mnoho vaše země dokázala v tak krátké době,“ prohlásila královna na závěr návštěvy. A pochvala tohoto druhu měla pro Česko cenu zlata, především před západním světem. Republiku přitom tehdy trápila komplikovaná hospodářská transformace. Přechod od socialismu k tržnímu hospodářství a demokracii dosti skřípal, v zemi kvetl ekonomický zločin a kriminalita měla často až mafiánské rozměry.

Rolls-Royce na Karlově mostě

Co o skutečných problémech středoevropské České republiky věděla Alžběta II., nevíme. Ze všech sil se snažila podpořit zdravé trendy v zemi, ze které sovětské tanky odjely až v červnu rou 1991.

„Vaše Veličenstvo, pro lid této země britská koruna nikdy nepřestane být znakem slavné a neochvějné tradice, která si udržuje svůj nezastupitelný význam i v naší moderní uspěchané a zmatené době,“ uvítal královnu Alžbětu II. ve středu 27. března 1996 prezident Havel ve Španělském sále Pražského hradu.

Britský královský pár přiletěl do Prahy speciálem královské letky z polského Krakova. Po historické návštěvě Polska přišla česká premiéra. „V Trůnním sále Václav Havel předal Alžbětě II. Řád bílého lva první třídy s Řádovým řetězem a sám pak převzal z rukou Jejího Veličenstva velkokříž Řádu lázně (Bathský řád). Původním nositelem hesla řádu ‚Sloužím‘ byl mimochodem král Jan Lucemburský,“ popisovaly Zemské noviny, jak královna umně propojila anglické a české dějiny.

„V tmavomodrém Rolls-Royce pak královna odjela na Karlův most. Tento nejstarší pražský most byl již dlouho před plánovaným příjezdem královského páru zcela zaplněn Pražany. Tradiční skepse Čechů ke státním návštěvám tentokrát zcela jednoznačně ustoupila do pozadí,“ uvedly Zemské noviny.

Nenápadná omluva za Mnichov

„Už samotný fakt, že se návštěva koná, ukazuje nám i světu, že Česká republika se vrátila do civilizovaného světa i Evropy,“ přemítal v té době komentátor Lidových novin. V civilizované zemi se ale pořád dělo mnoho necivilizovaných skutků. Exploze granátu ve směnárně v Kaprově ulici v centru Prahy (říjen 1996) či exploze výbušniny v odpadkovém koši na pražském Smíchově, která způsobila těžké zranění devětačtyřicetileté ženě (květen 1997), byly jen vrcholem zločinného podhoubí. Teprve v roce 1997 byly postaveny před soud první aktéři krvavých podvodů s lehkými topnými oleji. Tu a tam někdo zmizel, někoho zavraždili, někde u Zlína bouchlo s někým auto…

Při večerní recepci na Pražském hradě královna překvapila, když se nepřímo omluvila za britský podpis pod Mnichovskou dohodou z roku 1938: „Moje země v tomto století aktivně podporovala vytvoření první Československé republiky. Události, které její konec způsobily, jsou jediným stínem, který leží na našich vztazích. Dobře rozumím a dokáži se vcítit do pocitů, které se v této zemi váží k Mnichovské smlouvě.“

V moravském parlamentu

Ve čtvrtek 28. března 1996 navštívila Alžběta II. někdejší hlavní moravské zemské město Brno. Britská strana již při jednáních o programu trvala na návštěvě moravské metropole, královna dostala informace o někdejším uspořádání českých zemí a věděla i o aktuálních separatistických tendencích Moravy. Tuto historickou zemi bývalého Království českého přirovnávala ke Skotsku či Severnímu Irsku, proto považovala návštěvu Brna takřka za povinnost.

„Jsem velmi potěšena, že stojím na křižovatce kontinentu,“ prohlásila v Brně. Historici její poznámku vysvětlovali různě. Jako narážku na hranice mezi Východem a Západem s odkazem k „byzantské“ Velké Moravě i jako odkaz na Jantarovou stezku, která spojovala Středomoří (i Černé moře) s Baltem a tím pádem i Severním mořem, obrazně řečeno také s britskými ostrovy. Když panovnice v Brně navštívila Ústavní soud, dostala podrobný výklad, že právě stojí v budově postavené pro moravský parlament (Zemskou sněmovnu), neboť Rakousko-Uhersko uznávalo postavení Moravy jako samostatné korunní země v rámci habsburské monarchie.

Druhý den návštěvy skončil koncertem v pražském Rudolfinu. A ten poslední byl věnován poznávání Prahy anebo setkání s pražskými Brity: „Královna navštívila Britskou radu na Národní třídě v Praze, odkud odjela na Staroměstské náměstí. Na radnici Alžbětu II. uvítal pražský primátor Jan Koukal a předal jí vzácný křišťálový pohár. Poté se podepsala do pamětní Zlaté knihy a převzala symbolický klíč od městských bran.“

Královna v českém Kocourkově

Návštěvu provázely i rozepře na české politické scéně. Předseda Poslanecké sněmovny Milan Uhde (ODS) třeba odmítl návrh britské strany, aby královna promluvila v Poslanecké sněmovně. Jen pár dnů předtím byl přitom parlamentní projev vrcholem královské návštěvy v Polsku.

„Důvodem odmítnutí byla obava, že by nebyla splněna britská podmínka účasti alespoň sto devadesáti poslanců při projevu,“ uvedl deník Telegraf. Uhde odhadoval účast tak na 120 z 200 poslanců. „Každého Čecha musela polít horkost, když vyslechl argument M. Uhdeho, že by se mu totiž jen velmi obtížně podařilo svolat na mimořádné zasedání Sněmovny decentní počet poslanců,“ kritizovaly Uhdeho postup Zemské noviny.

Předseda Občanské demokratické aliance (ODA) Josef Ježek žádal, aby Uhde na svoje selhání reagoval odstoupením z funkce. Ředitel hradního protokolu Miroslav Sklenář poklesek předsedy parlamentu hájil: „V tomto státě není tradice, aby hlava státu mluvila v parlamentu. Takhle jsme to řekli Britům. Oni s tím souhlasili. A jelikož má královna na státní návštěvě vždy jen jeden projev, domluvili jsme se, že ho bude mít na večeři na Pražském hradě.“

Deník Svobodné slovo komentoval krok Milana Uhdeho jako švejkovský přešlap: „Je dosti důvodů domnívat se, že Milan Uhde zná své pappenheimské dobře a odhadoval střízlivě. Je však též možné, že se mýlil a poslanci by na královnu přišli, přinejmenším z přirozené lidské zvědavosti. Podle všech známek byli i mnozí Uhdeho straničtí souputníci jeho odhalením překvapeni a zaskočeni. Ať už šlo o dobrý úsudek, či nedostatek komunikace, skutečností zůstává, že naši poslanci se svým předsedou v čele odsunuli královnu do role zpěvačky třetí třídy, na jejíž vystoupení se chodí, když je jinde vyprodáno a v televizi nic pořádného nedávají.“

Předseda parlamentu v následujících dnech popřel, že by kdy projev královny v Poslanecké sněmovně odmítl. Uhde svůj postoj vlastně nikdy rozumně nevysvětlil, chápající Alžběta II. se nicméně vystoupení v parlamentu nedomáhala. Navštívila desítky zemí po celém světě a dobře věděla, že leckde se státní zřízení občas podobá Kocourkovu. V České republice byla poprvé, toužila zanechat příznivý dojem, a tak i leccos nepříjemného skousla. Královská doporučení totiž říkají, že panovnice má každou zemi mimo Spojené království a země Commonwealthu navštívit pouze jednou za život, což se v případě Česka potvrdilo.

Tagy:
Mnichov Brno Alžběta II. Václav Havel návštěva Česko Praha Poslanecká sněmovna ČR Parlament České republiky Milan Uhde

Hlavní zprávy

Vláda schválila rozpočet na příští rok. Navržený schodek nově činí 295 miliard korun
Vláda

Vláda schválila rozpočet na příští rok. Navržený schodek nově činí 295 miliard korun

Vláda premiéra Petra Fialy (ODS) schválila návrh státního rozpočtu na příští rok. Ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) ve finální podobě představil schodek 295 miliard. To je o téměř 30 miliard více, než byl původně plánovaný deficit. Důvodem jsou kompenzace spojené s vysokými cenami energií. Premiér dále řekl, že se dočasně obnoví pohraniční kontroly na hranicích se Slovenskem kvůli nelegálním migrantům.

Vědci otestují vesmírnou obranu Země. Kosmická loď se chystá na srážku s asteroidem
Věda a technologie

Vědci otestují vesmírnou obranu Země. Kosmická loď se chystá na srážku s asteroidem

Kosmická loď americké vesmírné agentury se v pondělí srazí s planetkou o průměru 160 metrů. Plánovaná kolize má vesmírné těleso vychýlit z kurzu a otestovat tak nový systém planetární obrany. Experiment má prokázat, zda by vědci dokázali Zemi ochránit před možným nárazem asteroidu. Ten by totiž mohl představovat výrazné ohrožení pro lidský život. Veřejnost může srážku sledovat živě na internetu.

Infobox
sledujeme živě
22:56

Prezident Zeman přijme v úterý večer na zámku v Lánech premiéra Fialu

22:35

ODS bude v H.Králové jednat o koalici s čtyřmi stranami,v radě bude chtít 4 lidi

22:16

V Rokycanech bude koalice Rokycanští patrioti, ANO a Pro naše Rokycany

21:52

V obvodu Slezská Ostrava bude pokračovat nynější koalice

Sledujte ŽIVĚ: Vláda rozhodla o rozpočtu na příští rok i o navýšení důchodů

Vláda Petra Fialy (ODS) jedná o návrhu státního rozpočtu na příští rok. V minulém týdnu se mezi ministry zákon projednával několikrát a v pondělí měla být jasná dohoda o konkrétní částce. Nejčastěji se hovoří o schodku ve výši 270 miliard korun. Na programu má kabinet také zvýšení důchodů, které by mělo nastat v příštím roce v průměru o 825 korun. Tiskovou konferenci můžete sledovat živě na webu cnn.iprima.cz

Živě
ON-LINE: Piráti a Spolu se zatím na koalici v Praze neshodli. Hřib vypočítal podmínky

Komunální volby v hlavním městě vyhrála koalice Spolu pro Prahu, získala 19 mandátů v zastupitelstvu, které má 65 členů. Druhé skončilo ANO se 14 mandáty. Třetí Piráti budou mít 13 zastupitelů. Mandát v Senátu získal v prvním kole ve volebním obvodu Praha 6 Jiří Růžička (TOP 09), na Bruntálsku Ladislav Václavec (za ANO) a na Orlickoústecku jmenovec premiéra Petr Fiala (za KDU-ČSL). Pražský městský soud mezitím bude pokračovat v projednávání kauzy dotačního podvodu u projektu kongresového areálu Čapí hnízdo.

Tragédie u Prahy: Policie našla čtyři mrtvé včetně dětí. Vyšetřuje vraždu a sebevraždu

V rodinném domě v Měšicích na Praze-východ byli nalezeni čtyři mrtví lidé, a to včetně dvou dětí. Podle policie jde zřejmě o rodinnou tragédii. Na místě jsou vyšetřovatelé a znalci, informovala policejní mluvčí Barbora Schneeweissová. Podle předběžných zjištění se jedná o trojnásobnou vraždu a následnou sebevraždu. Potvrdit to má soudní pitva.

Hádka jako v družině. Jste trapný, vmetl Jurečka Okamurovi. Ne, to jste vy, opáčil šéf SPD

Ostrá slova kvůli Rusku, skákání do řeči i slovní útoky. Diváci povolební Partie Terezie Tománkové v lánském zámku byli svědky několika hádek mezi vládními politiky a šéfem opozičního hnutí SPD Tomiem Okamurou. Zatímco ministra práce a sociálních věcí Mariana Jurečku (KDU-ČSL) osočil ze lži, šéfa Senátu Miloše Vystrčila kritizoval za údajné překrucování slov. Koaliční politici mu ostrá slova vrátili – Okamura si vyslechl, že se chová trapně a že chce vyjednávat s nepřátelským Ruskem ohledně plynu.

Domácí zpravodajství