K porážce Andreje Babiše (ANO) by stačilo, kdyby byli vládní představitelé 14 dní zticha, myslí si pražský zastupitel Jan Čižinský (Praha sobě). Souhlasí s ním i několik expertů. Podle nich by mohla aktivnější podpora od zástupců kabinetu Petra Fialy (ODS) generálu Petru Pavlovi opravdu uškodit ve druhém kole prezidentské volby. Sami si to zřejmě uvědomují, a tak kolem podpory spíš opatrně našlapují.
„Myslím, že k porážce Andreje Babiše by stačilo, kdyby Pražáci a vládní představitelé byli čtrnáct dní vlastně zticha,“ napsal v pondělí na Facebook pražský zastupitel a starosta Prahy 7 Jan Čižinský.
Myslím, že k porážce Andreje Babiše by stačilo, kdyby Pražáci a vládní představitelé byli čtrnáct dní vlastně zticha :-)
Posted by Jan Čižinský on Monday, January 16, 2023
I když se jedná o nadsázku, souhlasí s ním i experti. Podle nich by zástupci Fialovy vlády měli vyjádřit podporu Pavlovi, ale nijak víc už za něj „nekopat“. Mohli by mu totiž akorát uškodit.
„Dávalo by smysl, aby se politici vyjádřili tak, že ho podporují, klidně na sociálních sítích, ale kdyby se dál nějak zapojovali do kampaní nebo vyloženě chodili po ulicích a přesvědčovali lidi, tak by to bylo extrémně nevhodné,“ uvedl například Karel Komínek z Institutu politického marketingu.
Výjezdy, návštěva kostela a boj se lží. Pavel i Babiš nastínili plány pro předvolební finále
Výjezdy, návštěvy kostela, nové billboardy i boj proti překrouceným faktům. Finalisté prezidentských voleb se připravují na závěrečnou část svých předvolebních kampaní. Generál Petr Pavel plánuje výjezdy do velkých měst a domlouvá spolupráci s bývalými protikandidáty. Expremiér Andrej Babiš (ANO) chce zase rozdávat letáky a měnit billboardy. Oba dva očekávají tvrdé střety, mimo jiné potvrdili i svou účast v poslední superdebatě na CNN Prima NEWS.
„Kampaň Andreje Babiše vypadá, jako kdyby kandidoval na opozici vůči vládě, tedy na jakéhosi aktéra, který vyvažuje premiéra. Bude se snažit v následujících dvou týdnech vykreslit Petra Pavla jako provládního kandidáta, a v tomto ohledu by skutečně nějaká vysoká aktivita vládních politiků byla kontraproduktivní. Protože by potvrdili všechno, na co Andrej Babiš upozorňuje,“ vysvětlil odborník pro CNN Prima NEWS.
Podle něj Pavlovi nepomáhá ani fakt, že v Praze získal 51,02 procenta hlasů, což by celorepublikově stačilo na to, aby se stal prezidentem hned po prvním kole. Babiš v hlavním městě dostal pouze 20,09 procenta. „Babiš bude hrát na takové to rozdělení velká města s tou inteligencí a ‚elitou národa‘ versus ten ‚náš klasický životní styl‘, který my si nenecháme diktovat nikým jiným, a bude vykreslovat Petra Pavla jako ohrožení,“ upozornil Komínek.
Souhlasil i politolog Lukáš Jelínek. „Politici a veřejně činné osobnosti, které jsou součástí středopravicového pražského nebo provládního prostředí, by měli vážit každé slovo, aby se to tažení proti Babišovi nevrátilo jako bumerang ve větší aktivizaci třeba těch nespokojených, opozičních, radikálních někdy i antisystémových voličů,“ varoval pro CNN Prima NEWS.
Babiš: S Pavlem se vláda utrhne ze řetězu
Babiš na důraznější „protivládní“ rétoriku najel hned po skončení prvního kola voleb. Z něj postoupil do finálového duelu o Hrad z druhého místa s 34,99 procenta hlasů. Petra Pavla volilo o 22 843 lidí více a měl 35,4 procenta.
„Já nejsem vládní kandidát. Já budu této bezohledné vládě šlapat na paty. Pokud se ale pan Pavel stane prezidentem, vláda se úplně utrhne z řetězu. Upozorňuji, že dosud alespoň musela předstírat zájem o každodenní starosti a problémy našich lidí. Pokud bude Pavel na Hradě, i s tím je konec,“ začalo se objevovat například na Facebooku hnutí ANO.
Andrej Babiš: „Já nejsem vládní kandidát. Já budu této bezohledné vládě šlapat na paty. Pokud se ale pan Pavel stane...
Posted by ANO on Monday, January 16, 2023
Fiala: Aktivnější podpora není potřeba
Zatímco šéf ANO ale kandidoval díky podpisům svých 56 poslanců, Pavel je občanským kandidátem. Aby se mohl zapojit do boje o Hrad, sehnal podporu více než 81 tisíc Čechů. Před prvním kolem volby ho stejně jako Danuši Nerudovou a Pavla Fischera podpořila koalice Spolu (ODS, KDU-ČSL, TOP 09) v čele s premiérem Petrem Fialou.
Evropské volby
Předseda vlády vyzval k volbě generála ve finálovém duelu i v sobotu okamžitě po sečtení hlasů v prvním kole. Aktivněji ho podporovat ale neplánuje, že by s ním například jezdil do regionů, odmítl. „To není potřeba. Vyjádřili jsme podporu a toto je hodnotový souboj, souboj osobností. Tady není třeba, aby se do toho politické strany nebo vládní strany jakkoliv zapojovaly. Myslím, že lidé se rozhodují podle jiných kritérií, jak ukázalo první kolo – vyjádřili jsme podporu, respektive jsme řekli, které tři osoby si dokážeme představit ve funkci prezidenta, a odpovídalo to tomu, jaké jsou představy našich voličů a lidí, kterým jde o demokracii v České republice,“ odpověděl na dotaz novinářů.
Zároveň zkritizoval Babišovu taktiku. „Opakovaně se vymezuje vůči vládě a využívá k tomu všechny metody, které populismus používá, včetně šíření různých nepravd a rozdělování společnosti. Jeho hnutí načasovalo i hlasování o nedůvěře vládě na dobu mezi prvním a druhým kolem volby, to také určitě není náhoda. Já si ale myslím, že tohle všechno nakonec ve výsledku účinné nebude a už první kolo ukazuje, že občané vědí, o co jde,“ dodal premiér.
Podobně kolem podpory v nedělní Partii Terezie Tománkové televize CNN Prima NEWS našlapoval i ministr financí a první předseda ODS Zbyněk Stanjura. Ten vyzval voliče k tomu, aby podpořili Petra Pavla i ve druhém kole volby. Nějakou aktivnější podporu ale komentoval slovy, že se s týmem generála ve výslužbě nikdy nesetkal a ani to neplánuje.
Vládě nedůvěřovalo 55 procent lidí
CNN Prima NEWS se proto zeptala mluvčího vlády Václava Smolky, zda takovou taktiku zvolili proto, že si uvědomují, že mnoho lidí s vládou není spokojeno a svou aktivnější podporou by mohli Pavlovi ve druhém kole ublížit.
Například zářijový průzkum Medianu totiž ukázal, že současnému kabinetu nedůvěřuje 55 procent lidí. Převažovali mezi nimi voliči opozičních hnutí a stran, které se do Sněmovny nedostaly. Lidi trápily rostoucí ceny energií i ekonomická krize. Naopak důvěru měla vláda podle průzkumu pouze u 36 procent občanů.
KOMENTÁŘ: České bubliny v hysterii. Babiše volí mrzáci z vesnic a Praha chce válku!
Hysterie je nemoc, snažil se dokázat Sigmund Freud. Nedokázal – stejně jako ji nedokázal vyléčit. A tak se volně šíří, neléčená světem. Momentálně Českem. To, co se děje kolem českých prezidentských voleb, je naprosto příšerné. Ze všech stran.
„Myslím, že to dobře odůvodnil pan premiér tím, že prezidentská volba je prostě souboj jednotlivých osobností, a tak to i vnímají občané, proto k tomu takto přistupujeme. To znamená, že to necháme na těch osobnostech,“ odpověděl nepřímo Smolka.
Označení „vládní kandidát“ se brání i sám Pavel. „Rozhodně nejsem vládním kandidátem ani jsem jím nikdy nebyl, nejsem ani stranickým kandidátem. Opřel jsem se o podpisy občanů a vládu, pokud je za co, kritizuji,“ zdůraznil v debatě na Nově před prvním kolem volby.
Podpora nemůže uškodit
Naopak podle vedoucí katedry Marketingové komunikace a public relations na FSV UK Denisy Hejlové je podpora od vládních politiků v pořádku. „Nevidím žádný důvod, proč by vláda neměla podpořit generála Pavla nebo jakéhokoliv jiného kandidáta. Podpora, pokud bude umírněná, vhodně formulovaná, přiměřená a nebude urážející, tak si nemyslím, že by mohla uškodit,“ řekla CNN Prima NEWS.
Zároveň ale varovala, že by vládní politici neměli dehonestovat Babišovy voliče. „Pokud řeknou, že ti voliči jsou třeba hloupí, tak to není správné, toho by se měli vyvarovat. Je nebezpečné, když jedna skupina bude opovrhovat tou druhou,“ zdůraznila.
Podobně to vidí i politický komentátor Petr Sokol. „Podpora od Petra Fialy nebo Miloše Vystrčila není polibek smrti, platí pravý opak. Máme tu dva voličské bloky a mezi nimi není skoro žádný překryv voličů, kteří by přecházeli z jedné strany na druhou. Teď je v zájmu obou táborů, aby maximálně mobilizovali své voliče a myslím, že v táboře Petra Pavla podpora vládní politiků neškodí,“ zdůraznil v pořadu K věci televize CNN Prima NEWS.
Zároveň ale uznal, že podpora mobilizuje voliče šéfa ANO a bývalé podporovatele Miloše Zemana „Když se Babišovi podaří z voleb udělat referendum o vládě a sehnat všechny voliče opozičních a neparlamentních stran, tak může mít šanci,“ myslí si Sokol.
Svoboda: Babiš protiválečnými billboardy chybu nedělá. I Chamberlainovi za mír tleskali
Protiválečnými billboardy prezidentský kandidát Andrej Babiš (ANO) chybu nedělá, lidé totiž přirozeně touží po míru. V pořadu 360° na CNN Prima NEWS to řekl bývalý ministr zahraničí Cyril Svoboda (KDU-ČSL). Ekonom Jan Švejnar připomněl, že podpora Ukrajiny je ze strany české veřejnosti stále vysoká, rychle však klesá.
Má se Pavel vymezit vůči vládě?
Politolog Jelínek očekává, že Pavel v následujících dvou týdnech ale dokáže zformulovat, kde se s vládou názorově rozchází a co jí vytýká nebo co by třeba dělal jinak. „To by mu pomohlo, protože on potřebuje oslovit i nerozhodné voliče, středové voliče, mimopražské, ty, kteří mají horší životní úroveň… Takže si myslím, že je potřeba opravdu k výběru témat, intenzity sdělení i rétoriky přistupovat s lékárnickými vahami, aby prostě nakonec nebylo dosaženo opačného výsledku nebo účinku,“ vysvětlil.
S tím ale marketingový expert Komínek nesouhlasí. „Pavel teď určitě nepotřebuje vytvářet nějaký rozpor ve společnosti. Pokud existuje jakýkoliv potenciální rozpor, který by s vládou mohl mít, tak by bylo rozumné, aby jej otevíral až později, ne v následujících dvou týdnech,“ doporučil marketingový expert. Dodal, že by ale generál ve výslužbě měl opakovat, že sbíral podpisy od občanů a že ho podporují lidé ze všech možných různých věkových i socioekonomických skupin a že i když s vládou má na některé věci podobný pohled, není její kandidát.
Výrazněji se vymezovat vůči vládě považuje za zbytečné i komentátor Sokol. „Voliči Andreje Babiše se nedají přetáhnout na druhou stranu, i kdyby Petr Pavel vystupoval jako opoziční. Jsou jasně rozdělení a rozhodne to, kdo dostane k volebním urnám více voličů,“ myslí si.