Katarská rozprava: Portugalce srazí Ronaldova revolta, kdy bude MS pořádat Islámský stát?

Ačkoliv nás čeká turnaj s pořádným cejchem, je se na co těšit. Třeba na poslední pokus Lionela Messiho ulovit s Argentinou zlatý Světový pohár. Nebo na mexického čaroděje s čelenkou. A budeme svědky amerického či dánského překvapení? O startujícím fotbalovém mistrovství světa v Kataru si popovídali tři redaktoři CNN Prima NEWS.

Na který tým se nejvíce těším?

Lukáš Hron: Nabízí se spousta atraktivních možností, já jsem ale nejvíc natěšený na Belgii. V Kataru bude mít její zlatá generace pravděpodobně poslední možnost zazářit. A takové příběhy mám rád.

Marek Veselý: Jedním z týmů, které se budou chtít na letošním mistrovství světa opravdu předvést, bude bezpochyby ten nizozemský. Obávaní „tulipáni“, kteří obvykle na světových šampionátech dominují, se na poslední turnaj v roce 2018 vůbec nekvalifikovali. Chuť si nespravili ani na loňském Euru, když vypadli už v osmifinále s Českou republikou. Letos je Nizozemsko jedním z hlavních favoritů. Reprezentace mladých hvězd po uplynulých letech vyzrála. I přes zranění některých opor to Nizozemci určitě dotáhnou daleko. Bude velmi zajímavé tým oranžových sledovat.

Tomáš Macák: Je to spíše taková natěšenost z neznáma – jako když dítě trne u vánočního stromečku, co se asi tak skrývá v těch dárcích. Tak nějak to mám s Katarem. S mančaftem, který by si na největší fotbalové akci pod sluncem zřejmě ještě dlouho nezahrál, kdyby funkcionáři FIFA v roce 2010 neudělali vysoce kontroverzní volbu podle všeho motivovanou úplatky a politickými zájmy. Díky tomu má hostitelský výběr automaticky zajištěnou místenku. Tým je složený z absolutně neznámých hráčů, kteří působí jen a pouze v katarské lize. Jsou to totální outsideři, ale zase se k šampionátu upínají daleko déle než všichni ostatní. Parta vedená Španělem Félixem Sánchezem s jedinou misí už je pořádnou dobu pohromadě. Mám ale takový pocit, že budu nepřekvapivě zklamaný. Jako dítě, které o Vánocích rozbalí „měkkouše“.

Na kterého hráče se nejvíce těším?

LH: Na Roberta Lewandowského. Pořád beru jako křivdu, že nepochopitelně přišel o Zlatý míč, moc mu přeju velký úspěch. A Polákům vlastně taky. Těžké to ale budou mít už ve skupině – Argentinu tipuju na celkové prvenství.

MV: Zlatý pohár pro mistra světa je ocenění, které hvězdnému Lionelu Messimu stále chybí. Sedminásobný držitel Zlatého míče dlouhé roky čekal na zlatou trofej na mezinárodní úrovni. V roce 2016 po obrovské frustraci z jihoamerického šampionátu dokonce ohlásil konec reprezentační kariéry, což ale vzápětí odvolal. V roce 2021 se konečně dočkal, když s Argentinou vyhrál Copu Américu. Nyní bude 35letý veterán, který se v současnosti pyšní velkou formou, myslet na triumf na mistrovství světa. Ten mu už v roce 2014 unikl o vlásek. Bude velmi zajímavé Messiho a jeho tým sledovat. Argentina je jedním z hlavních favoritů. Messi má v tomto případě zřejmě poslední šanci.

TM: Už mnoho týdnů na mě na sociálních sítích z různých fotbalových stránek vyskakují fotografie vlasatého muže se širokou černou čelenkou a brankářskými rukavicemi. U nich je pak popisek většinou ve stylu: „Brzy se tento chlapík promění v Manuela Neuera, Ikera Casillase i Gianluigiho Buffona v jejich největší slávě.“ Mexický gólman Guillermo Ochoa, který za reprezentaci odchytal už přes 100 zápasů, v 37 letech vyráží na svůj pátý šampionát. Mimo světovou akci o něm nevíte, protože se ukrýval a ukrývá v nenápadných klubech, ale pak se okatě připomene. To, co předváděl v roce 2014 v Brazílii i naposledy v Rusku, byla lekce čarodějnictví.

V poli se pak nejvíce těším na Belgičana Kevina De Bruyneho. Jeho přehled ve hře a milimetrově přesné pasy ze všech možných i nemožných pozic bych mohl sledovat donekonečna.

Koho tipuju na největší překvapení?

LH: Zas tolik bych se nedivil, pokud by letos udělali hezký výsledek Američané. V kádru mají hned několik fotbalistů hrajících ve špičkových evropských soutěžích, táhnout je může třeba Christian Pulišić z Chelsea. Ve skupině pro ně bude asi klíčová bitva s Walesem. Dost hratelná bitva, řekl bych. A pak? V osmifinále by na ně zřejmě čekali Nizozemci, což je mančaft, který – jak jsme zjistili na posledním Euru i my – umí outsidera podcenit.

MV: Kdo by nepamatoval červeno-bílé kostkované šílenství z mistrovství světa v Rusku 2018. Chorvati tehdy překvapili snad každého fanouška a svou spanilou jízdou to dotáhli až do finále, kde podlehli Francii. Věčně podceňovaný tým by i letos mohl překvapit a dotáhnout to velmi daleko. Zlatá chorvatská generace kolem Luky Modriče sice za ty čtyři roky poněkud zestárla, soupiska ale stále vypadá velmi silně. Navíc právě zkušenosti by mohly být jedním z hlavních aspektů, který bude v Kataru dělit úspěšné od neúspěšných.

TM: Překvapili už na loňském Euru, mohli by překvapit i letos na události s celosvětovou konkurencí. Řeč je o Dánech. Na soupisce mají jen jednu opravdovou megastar – Christana Eriksena, ale ukazují, jak po týmové stránce fungují výtečně. Na zmiňovaném kontinentálním šampionátu došli až do semifinále, ačkoliv jim už od prvního zápasu chyběl právě Eriksen, který na hřišti svedl boj o život. A proč by teď v plné síle na MS nemohli vyhrát skupinu a podívat se třeba do čtvrtfinále, ne-li dál? Sice v ní narazí na úřadující šampiony z Francie, ale ty dokázali za poslední půlrok dvakrát porazit v Lize národů.

Kdo naopak zklame?

LH: Nečekaně brzy podle mého skončí obhájci posledního titulu z Francie, ještě větším zklamáním budou ale možná výsledky Portugalska. Mám za to, že si Ronaldo svou revoltu proti Manchesteru United načasoval naprosto katastrofálně, podle uniklého videa s klubovým spoluhráčem Brunem Fernandesem z portugalské kabiny to vypadá, že v téhle partičce nebude panovat ukázkový soulad. Ať už Portugalci zpětně tuhle scénku jakkoliv zlehčují...

MV: Nepsaným pravidlem posledních šampionátů je absolutní neúspěch obhájce titulu. Od Itálie (triumf v roce 2006), přes Španělsko (2010), po Německo (2014). Ani jeden z těchto týmu se na následujícím turnaji nedostal ani ze skupiny. Bude letos Francie pokračovat v této tradici? Šampion z Ruska 2018 již zklamal před rokem na Euru, tehdy podlehl v osmifinále Švýcarům. I když se letos od Karima Benzemy a spol. opět čekají velké věci, právě letos by mohli být „kohouti“ jedním z favoritů, který nakonec zklame.

TM: Tady půjdu proti Markovi a jeho odpovědi na předchozí otázku. Ruská pohádka Chorvatska byla fantastická a snad všichni fanoušci, kteří si před finále v roce 2018 nepopěvovali Marseillaisu, si přáli, aby to šachovnicový gang z Balkánu s bossem Modričem dotáhl ke zlaté tečce. Coby vicemistři světa budou svěřenci trenéra Zlatka Daliče pod drobnohledem. A podle mě pod ním nebudou dlouho. Nemyslím si, že by se jim povedlo znovu zazářit. Zkusím být trochu odvážný a řeknu, že skončí už ve skupině, protože se nad ně kromě Belgie dostane i Kanada.

Jak se na mistrovství světa bude vzpomínat?

LH: Nabízí se pochopitelně nepřehlédnutelný cejch uplaceného šampionátu hraného v nesmyslném termínu, z hlediska fotbalové věčnosti ale zůstane MS v Kataru pozoruhodné asi ještě něčím. Bude to poslední mundial Cristiana Ronalda a Lionela Messiho, dvou ikon, jejichž rivalita definovala celou jednu éru. Na tomhle turnaji pořád může někdo z nich přetočit konečné účtování na svou stranu.

MV: Mistrovství světa v Kataru provázelo mnoho kontroverzí ještě dávno před zahájením turnaje. I když fanoušci očekávají krásný fotbal, na jazyku jim ještě dlouho po šampionátu zůstane hořká pachuť z toho, že se odehrál v zemi, jejíž vedení výrazně porušuje lidská práva a při stavbě stadionů nechalo zemřít tisíce dělníků. Západním fanouškům, kteří do Kataru přicestují, budou fotbalový zážitek kazit striktní omezení a zákazy. Po zimní olympiádě v čínském Pekingu a mistrovství světa ve fotbale v Kataru už lze s velkou nadsázkou očekávat, kdy bude velkou sportovní akci pořádat KLDR, putinovské Rusko, Hamás, Tálibán či Islámský stát.

Na mistrovství v Kataru se v tomto ohledu bude vzpomínat velmi negativně, to je jasné. Turnaj by ale mohl být mezníkem, kdy se lidem odpovědným za tento přešlap konečně rozsvítí v hlavě a další šampionáty budou situovat do zemí, které neporušují lidská práva a které pokud možno milují fotbal celým svým srdcem.

TM: Doufám, že tento šampionát nabídne co nejvíce zápasů, které z různých důvodů z paměti nevymažeme ještě dlouho. Abychom za mnoho let vzpomínali na nečekané debakly, zcela výjimečné góly, zvraty… Ale u toho bychom si pořád měli opakovat, že tato strhující zábava se udála na místě, na kterém se nikdy nemělo hrát. A jelikož tyto řádky píše příslušník národa pivařů, můžeme si mundial v Kataru pamatovat například jako akci, na které si fanoušci kupovali půllitr zlatavého moku (a to jen ve fanzónách, na stadionech a v okolí je pivo zcela zakázané) v přepočtu za více než 300 korun. To je ale ten nejmenší problém a z nefotbalového hlediska to nebudou hezké vzpomínky.

Tagy:
Francie Lionel Messi Argentina názory Cristiano Ronaldo Robert Lewandowski fotbal Islámský stát Katar sport Rusko francouzská fotbalová reprezentace chorvatská fotbalová reprezentace Mistrovství světa v Kataru 2022 belgická fotbalová reprezentace Kevin De Bruyne Mistrovství světa ve fotbale Mistrovství Evropy ve fotbale Lionel Messi katarská fotbalová reprezentace Guillermo Ochoa