Kde by bydleli, kdyby byli prezidentem? Hrad kandidátům nevoní, někteří preferují panelák

Pohled na Pražský hrad

Kde by bydleli prezidentští kandidáti?

Většině potvrzených prezidentských kandidátů se příliš nechce bydlet na Pražském hradě. Nejčastěji by zůstali na své současné adrese, případně by se přestěhovali jen do „podhradí“. Uvedli to uchazeči o prezidentský post v anketě CNN Prima NEWS. Podle politického komentátora je ovšem nutné brát v potaz otázku bezpečnosti, zůstávat na civilní adrese považuje za jednak nezodpovědné, jednak populistické gesto. Kterému místu by dali současní prezidentští kandidáti přednost a čím zdůvodňují svou volbu?

Generál Petr Pavel by nejradši zůstal doma. Již přes deset let žije v obci Černouček na Litoměřicku. „Myslím, že prezident je první mezi rovnými. Není nikde dáno, že by musel bydlet na Hradě nebo někde na zámku,“ nechal se slyšet jeden z favoritů lednových voleb.

Stejnou cestou by šel i expremiér a šéf opozičního hnutí ANO Andrej Babiš, který žije v Průhonicích. „Jsem tam 16 let, bydlel jsem tam i jako premiér a chci tam bydlet do konce života,“ řekl štábu CNN Prima NEWS.

Stejná situace nastala u další silné kandidátky na prezidentku. Na tradiční sídlo českých panovníků by nezamířila ani ekonomka a brněnská rodačka Danuše Nerudová. „Na hradě bydlí král. Prezident by měl na Hrad chodit pouze do práce a měl by bydlet v podhradí,“ vzkázala Nerudová.

Senátor Pavel Fischer zvolil diplomatičtější odpověď. Nejradši byl dal přednost preferencím rodiny, chápe ale povinnosti spjaté s funkcí hlavy státu. „Prezident je zároveň chráněná osoba. V takovém případě je potřeba, aby měli jeho ochránci i tým vytvořeny potřebné podmínky. Budu dbát na doporučení ochranné služby,“ nastínil svůj postup v případě zvolení.

Odborový předák Josef Středula se rovněž nehrne na Pražský hrad. Nejradši by zůstal ve svém pražském bytě, jeho slovy „doma v paneláku“. „Je to místo, kde to znáte a kde je to nejpříjemnější. Obávám se ale, že bych tím narušil klidný život lidí, kteří bydlí kolem nás. Vím, že se to bohužel jednomu prezidentovi takto povedlo. Měl tento milý přístup, ale z bezpečnostních důvodů se musel přestěhovat. Prezident by měl být co nejblíže lidem, to znamená nikoliv v zámku, ale v podzámčí,“ doplnil Středula.

Nepřekvapil ani senátor Marek Hilšer, který by nejradši setrval ve svém pražském bytě. „Přiznám se, že jsem o tom takto ještě vůbec nepřemýšlel. Podřídím se tomu, co bude potřeba z hlediska bezpečnosti a státu. Prezident není jen soukromá osoba, ale reprezentant státu. Nejraději bych ale bydlel doma,“ sdělil CNN Prima NEWS.

Se svou odpovědí se neliší ani prezidentka České asociace povinných Denisa Rohanová. I ona by zůstala na své dosavadní adrese. „Ale slyšela jsem takový názor, že odstřelit všechny paneláky v okolí by bylo asi velmi nákladné. Takže bude záležet na tom, kde mě ubytují,“ dodala s nadsázkou.

Bylo by to porušení tradice

Třebaže z ankety vyplynulo, že prezidentští kandidáti radši zůstanou doma, než aby vládli na Hradčanech, podle politického komentátora webu Info.cz Martina Schmarcze by to mělo být zcela naopak.

„Už jsme si tady zvykli, že premiéři z osobních důvodů nebydlí v Kramářově vile, nejsou ale vrcholnými reprezentanty státu. Pokud by prezident nebydlel primárně na Pražském hradě, bylo by to druhé zásadní porušení tradice poté, co jsme zavedli přímou volbu,“ řekl ve vysílání CNN Prima NEWS.

Zkritizoval především určité „zlidovění“ prezidentské funkce, kdy se kandidáti snaží být co nejblíže svým voličům. Upozornil, že ale nejde pouze o místo pobytu. „Symboly jsou v politice důležité a Pražský hrad je uzpůsobený potřebám prezidenta nejen z hlediska vládnutí, ale také ochrany. Prezident by neměl být tak sobecký, aby kvůli populismu dělal problémy bezpečnostním složkám,“ připomněl Schmarcz.

Tagy: