Kdo sabotoval Kachovskou přehradu? Své verze o příčině výbuchu představily Ukrajina i Rusko

Začala ukrajinská protiofenziva, nebo se vyčkává?

Výbuch Kachovské přehrady zkraje týdne je dalším milníkem války na Ukrajině. Značným způsobem ovlivňuje aktuální vývoj konfliktu a politici i odborníci hovoří o jedné z největších katastrof za poslední dekády. Kdo ale za explozi může? Od samého začátku Ukrajinci viní ruské okupanty, Moskva pro změnu osočuje Kyjev.

Sabotovali přehradu Rusové?

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj po explozi okamžitě obvinil Rusko. Podle Kyjeva Rusové odpálili nálože uvnitř přehrady, čímž vytvořili průrvu, přes kterou se začala valit voda na jih přímo směrem k ukrajinským městům, jako je třeba Cherson.

ČTĚTE TAKÉ: Jako zbraň hromadného ničení. Útok na přehradu odsuzuje Lipavský i Kalousek, chystá se pomoc

Je pravda, že jsou to právě Rusové, kteří přehradu a přilehlou oblast již delší dobu ovládají a mají zde umístěné své jednotky. Ukrajinská rozvědka navíc už loni hlásila, že okupanti přehradu zaminovali, tudíž před možným výbuchem varovali, jak připomíná například americká stanice CNN.

O tom, že za zničení přehrady mohou ruští okupanti, hovořili i čeští experti. „Ze strany Rusů to může být už do značné míry zoufalý tah, jak (ukrajinskou) ofenzivu oddálit nebo zkomplikovat,“ řekl ve vysílání CNN Prima NEWS vojenský analytik Lukáš Visingr. Dodal, že zničení přehrady představuje pro Ukrajince značný problém, neboť voda zatopila hlavně jimi ovládaná města.

Podle spolupracovníka CNN Prima NEWS žijícího v Moskvě Jiřího Justa rozhodně nelze očekávat, že by se Rusové k činu přiznali, ačkoliv například Kremlem dosazený gubernátor Chersonské oblasti Vladimír Saldo připouštěl, že stav po explozi více vyhovuje právě Rusům.

Aby toho nebylo málo, ruská vláda pouhý týden před výbuchem přijala nový zákon, který umožňuje nevyšetřovat havárie, k nimž došlo v důsledku „vojenských akcí a teroristických činů“, jak upozornil tamní investigativní web The Insider.

Způsobili výbuch Ukrajinci?

Rusové jakoukoliv vinu za zničení vodní nádrže odmítají a naopak obviňují Ukrajinu. Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov explozi označil doslova za „útok, který byl naplánován a vykonán na příkaz kyjevského režimu“. Podle něj bylo hlavním cílem „připravit Krym o vodu“ a odvést pozornost od bojiště.

Na jihu pod Chersonem se totiž nachází právě poloostrov obsazený Moskvou – Rusové ho mají pod kontrolou již od roku 2014, kdy jej anektovali. Krym však za ruské území považuje jen hrstka států ve světě. Už od té doby ale zažívají tamní obyvatelé výpadky dodávek vody, a dá se tudíž předpokládat, že exploze přehrady zasáhne i je.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Protržení přehrady je komplikací pro Ukrajince, ale i Rusy. Komu nakonec uškodí více?

Je jasné, že protržení přehrady Ukrajincům uškodí. Vedle toho, že musejí narychlo evakuovat Cherson a přilehlou oblast kvůli záplavám, se dá také odhadovat, že se zasekne každá iniciativa, kterou Ukrajinci v regionu vyvíjeli. Pozdržet by se proto měla i avizovaná ukrajinská protiofenziva. Na druhou stranu však exploze zasáhla i ruské síly, a to nejen na Krymu. Část vody z přehrady zaplavila oblast, ve které se nacházely právě jednotky Kremlu.

Navíc mnohé Rusy zničení přehrady zjevně překvapilo. Jistý ukrajinský důstojník pro CNN dokonce vypověděl, kterak s sebou valící se voda vzala právě i ruské vojáky podél řeky Dněpr. Moskva zároveň tvrdí, že Ukrajinci na přehradu pálili raketami.

Tagy:
válka voda Moskva výbuch Krym přehrada Dmitrij Peskov Rusko Kyjev Volodymyr Oleksandrovyč Zelenskyj ruská invaze na Ukrajinu Kachovská přehrada