Když Rusko nemůže, Indie pomůže. Kremlu se daří hledat odbytiště pro suroviny mimo Evropu

Největší indický výrobce oceli Tata Steel již v dubnu deklaroval, že se odstřihne od ruských surovin, hlavně uhlí. Nyní vyšlo najevo, že ještě v květnu z Ruska odebral 75 tisíc tun uhlí. Výrobce se dušuje, že šlo o doběhnutí starých smluv. Uhlí však není jediná komodita, u které Indie dokonce výrazně navýšila svůj odběr z Ruska.

„V Rusku nemáme žádné továrny ani zaměstnance. Pevně jsme se rozhodli, že s Ruskem přestaneme obchodovat,“ uvedl letos v dubnu největší indický producent oceli společnost Tata Steel, která je součástí konglomerátu Tata. Rozhodnutí se týkalo především uhlí, které je nezbytnou součástí hutní výroby, a tedy i produkce oceli.

„Naše rozhodnutí se týká i našeho byznysu ve Velké Británii a Nizozemí,“ dodala Tata Steel s tím, že i pro své evropské pobočky bude hledat alternativní dodavatele důležitých surovin a odřízne je od zásobování z Ruska.

Indičtí oceláři nakupují

Jenže agentura Reuters nyní zjistila, že Tata Steel s Ruskem dál „vesele“ obchoduje. Podle dobře informovaných zdrojů, na něž se Reuters odkazuje, společnost Tata Steel ještě v květnu z Ruska odebrala kolem 75 tisíc tun uhlí.

Tata Steel se však brání, že květnová dodávka ruského uhlí se týkala ještě smluv, které byly uzavřeny před tím, než se společnost rozhodla nákupy suroviny z Ruska ukončit. „Od té doby k žádným dalším nákupům ani objednávkám uhlí z Ruska nedošlo,“ uvedla firma.

Největší indický výrobce oceli je však jediný, který se od ruského uhlí odstřihl. Pro ostatní je ruské uhlí velkým pokušením. Podle agentury Reuters jsou schopni surovinu získat až s 30procentní slevou oproti běžným tržním cenám. To je také jeden z důvodů, proč indická vláda fakticky nemluví do toho, z jakých zemí výrobci oceli uhlí nakupují. Hutnický průmysl je totiž jedním z klíčových odvětví indického hospodářství, které čelí rostoucím cenám vstupů, a z nich pramenící spotřebitelské inflaci.

Ropa o 30 dolarů lacinější

V případě Indie ale nejde jen o uhlí. Druhá nejlidnatější země světa ochotně od Ruska nakupuje také ropu. A nakupuje jí dokonce mnohonásobně více než před vpádem ruských vojsk na Ukrajinu. Letos v lednu a únoru Indie z Ruska neodebrala ani kapku ropy. V uplynulém roce se měsíční objemy pohybovaly nejčastěji mezi dvěma a čtyřmi miliony barelů.

V březnu však začal dovoz ruské ropy do Indie raketově růst. V dosavadním průběhu června dokonce přesáhl 27 milionů barelů, v květnu to bylo přibližně 23 milionů barelů. Květnový denní průměr dovozu ropy z Ruska do Indie činil 740 tisíc barelů a Rusko se hned po Íránu stalo druhým nejvýznamnějším dodavatelem ropy do Indie.

V roce 2021 to bylo jen asi 60 tisíc barelů denně. Vyplývá to z údajů zveřejněných britskou BBC. Také v tomto případě je důvodem cena. Ruskou ropu typu Ural totiž Indie kupuje asi o 30 dolarů na barelu laciněji, než se obchoduje ropa Brent.

Čína odebírá 10krát více

Není to však jen Indie, která Rusku pomáhá řešit potíže s odbytem surovin směrem na západ. Kreml se v tomto ohledu může spolehnout také na Čínu, svého tradičního spojence. Čína se sice snaží zachovat jakýsi neutrální postoj vůči „speciální vojenské operaci“ Ruské federace na Ukrajině, to jí však nebrání zvyšovat z Ruska odběry komodit.

Podle Mezinárodní agentury pro energii (IEA) se jen v březnu zvýšily dodávky ruské ropy do Číny více než desetinásobně. Zatímco únorový průměr činil kolem 70 tisíc barelů ropy typu Ural denně, v březnu to již bylo 790 tisíc barelů denně. Také zde Čína využívá výhodné ceny, podobně jako Indie.

Otázkou ale je, jak se bude Rusku dařit své suroviny prodávat poté, co začne platit embargo EU na dovoz po moři. Tím se sníží odběr unijních států asi o dvě třetiny. A ani Čína s Indií nebudou ochotny odebrat jakékoli množství ropy a plynu, byť za nízké ceny.

„K nákupu komodit musíte mít důvod. Pokud v Indii a Číně nebude dostatečná poptávka, nebude ani ochota ropu, plyn nebo uhlí od Ruska kupovat. Navíc by to znamenalo, že by ruské komodity mohly začít vytlačovat suroviny z jiných zemí, které rovněž chtějí zachovat svůj odbyt,“ odhadla pro CNN Prima NEWS Veronika Hedija, ekonomka z jihlavské Vysoké školy polytechnické.

Tagy:

Hlavní zprávy

ON-LINE: Ukrajinci překvapili leteckými údery, Rusové přišli o desítky obrněnců i vojáky
Ukrajina

Živě
ON-LINE: Ukrajinci překvapili leteckými údery, Rusové přišli o desítky obrněnců i vojáky

Počet obětí na životech v ukrajinském městě Kremenčuk, kde v pondělí nejméně jedna ruská střela zasáhla obchodní centrum, stoupl na 16, dalších 50 lidí je zraněných, uvádí ukrajinské úřady. Zelenskyj útok odsoudil jako teroristický čin. Ukrajina svolala k poslednímu ruskému bombardování civilních cílů na Ukrajině mimořádné zasedání Rady bezpečnosti OSN. Během pondělí zaútočilo ukrajinské letectvo na vícero cílů, přičemž byly zničeny desítky ruských obrněných vozidel, muniční sklad a o život přišel blíže neupřesněný počet ruských vojáků.

Infobox

Válka na Ukrajině

sledujeme živě
07:53

Zelenskyj: Útok na centrum v Kremenčuku je jedním z nejbezostyšnějších teroristických činů v evropské historii

07:42

Ústecký kraj vydal turistického průvodce pro ukrajinské děti

07:24

Biden a Macron odsoudili útok na civilisty v Kremenčuku: Rusko povedeme k odpovědnosti

06:58

G7: Muži jednali, partnerky vyrazily na výlet pod vedením bývalé lyžařské hvězdy

Kvitová jako outsiderka, jenže pak spadl titul z nebe. Může potřetí ovládnout Wimbledon?

Jak se může nálada během jediného týdne zcela obrátit. Petra Kvitová se v roce 2022 doposud trápila, ale chmury rozprášila na turnaji v Eastbourne, kde získala titul. V pravý čas. V úterý totiž rozehraje svůj milovaný travnatý Wimbledon. Původně nebyla favoritkou tenisového svátku, ale díky triumfu na generálce a krásným vzpomínkám na All England Club není zcela od věci pomýšlet na nejvyšší metu.

OpenText propojuje svoje služby s Google Cloud, aby firmám poskytl větší komfort

Spravovat a řídit firemní dokumenty a další informace je stále složitější. Přicházejí z mnoha zdrojů, digitalizované i papírové, e-maily, datovými schránkami, komunikačními aplikacemi, klasickou poštou… Bez interního systému na oběh, zpracování, schvalování a archivaci dokumentů se dnes už žádná organizace neobejde. Regionální viceprezidentka společnosti OpenText pro Evropu Sandra Tiskens vysvětluje, proč je dobré vsadit na globální řešení, které se dokáže přizpůsobit lokálním specifikům v České republice.

Ostrá hádka v 360°: Politici se překřikovali. Z kauzy Dozimetr se obviňovali navzájem

Šéf SPD Tomio Okamura se v pořadu 360° na CNN Prima NEWS ostře pustil do europoslance Tomáše Zdechovského (KDU-ČSL). „Čekal jsem, kdy zástupce lidovců plivne špinavou slinu,“ prohlásil na účet europoslance Okamura. Zdechovského obvinil z bagatelizování zločinu. Ostrá slova si během debaty vyměnili také zastupitel hl. m. Prahy Patrik Nacher (nestr. za ANO) s europoslancem Mikulášem Peksou (Piráti). Politici se překřikovali a navzájem se obviňovali.

Rusové zasáhli nákupní centrum v Kremenčuku. Úřady potvrdily 16 mrtvých a desítky zraněných

Aktualizováno

Rusko v pondělí zaútočilo raketami na město Kremenčuk v centrální části Ukrajiny. Střely zasáhly nákupní centrum, ve kterém byla více než tisícovka civilistů. Objekt nyní hoří. „Počet obětí si nelze ani představit,“ uvedl ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Úřady potvrdily nejméně 16 mrtvých a 59 zraněných, záchranné a vyprošťovací práce stále pokračují.

Domácí zpravodajství

Sledujte Partii s Milošem Zemanem: Co říká na krizi STAN a jak by řešil energetickou krizi?

Hostem nedělní Partie Terezie Tománkové bude prezident republiky Miloš Zeman. Témat k diskusi bude celá řada. Od krize hnutí STAN přes válku na Ukrajině až po energetickou krizi. Partie s datem 3. 7. navíc bude poslední před letní pauzou. Odpočinout v létě si tak vedle školáků bude moci i Terezie Tománková. A na dovolenou se těší i proto, že to pro ni bývá jediné volno za celý rok. Partie se jinak s výjimkou Vánoc prostě vysílá každou neděli tak, jak jsou diváci zvyklí. A jaká vlastně byla první polovina letošního roku podle Terezie Tománkové?

Hřib ustál pokus o odvolání kvůli spojení s Hlubučkem. Magistrát chystá audity IT zakázek

Pražská opozice v pondělí neúspěšně navrhla odvolání primátora Zdeňka Hřiba (Piráti). Zastupitel Patrik Nacher (ANO) svůj návrh odůvodnil tím, že Hřib vedl magistrát se svým náměstkem Petrem Hlubučkem (dříve STAN), nyní obviněným v kauze Dozimetr v souvislosti s údajnou korupcí v dopravním podniku (DPP). Pro odvolání hlasovalo 17 z 65 zastupitelů. Zastupitelstvo poté schválilo, že magistrát provede hloubkové audity IT zakázek zadaných od roku 2010 firmám, které vlastní podnikatelé Pavel Dovhomilja a Maroš Jančovič rovněž obvinění v kauze Dozimetr.

Mučí mě, tvrdila žena ve vězení. Soud dozorce pro nedostatek důkazů zprostil obžaloby

Dozorce věznice ve Světlé nad Sázavou obžalované kvůli mučení odsouzené ženy v pondělí okresní soud v Havlíčkově Brodě obžaloby zprostil. Státní zástupce Lukáš Vodička, který pro pět mužů a dvě ženy z vězeňské služby požadoval podmíněné tresty a zákaz činnosti, se proti rozhodnutí na místě odvolal. Podle obžaloby jednali dozorci jako spolupachatelé, když 8. ledna 2020 připoutali odsouzenou k mřížím okna cely.

Zemětřesení na Praze 10. Zastupitelé odvolali starostku Chmelovou a radního Kašpara

Zastupitelé Prahy 10 na svém pondělním jednání odvolali z funkce starostku městské části Renatu Chmelovou a jejího místostarostu Davida Kašpara (oba koalice Vlasta). Podle opoziční TOP 09 měli oba napojení na bývalého primátorova náměstka Petra Hlubučka (dříve STAN), kterého policie trestně stíhá v kauze Dozimetr. Starostka to označila za zástupné důvody, skutečným jsou podle ní připomínky k připravovanému územnímu plánu. Chmelová je i senátorkou za obvod Praha 10.