Když z nebe prší kovová ostří. Rusové v Buči zabíjeli civilisty šipkovými projektily

Forenzní analýza těl mrtvých civilistů v masových hrobech v Buči odhalila, že Rusové v oblasti použili kontroverzní šipkovou munici. Což je typ tankových nebo dělostřeleckých střel, ze kterých po explozi vyletí soubor mnoha tisíců kovových šipek o délce zhruba tří až čtyř centimetrů. Používání této munice vůči civilním cílům se považuje za nehumánní.

Říká se jim fléchettes, v překladu šipky či malé šípy. Na první pohled připomínají zbraň ze středověkých časů, ve skutečnosti jde ale o sofistikovaný nástroj moderního válčení, který se začal poprvé využívat během první světové války. Tehdy se shazoval z letadel.

Ženevskými konvencemi zbraň zakázaná není, lidskoprávní organizace ale považují její užití v civilních zónách za nehumánní. Fléchettes totiž způsobují velkou bolest.

Z tanku nebo děla nejprve vyletí na první pohled konvenční náboj, v momentě výbuchu se ale z vnitřku projektilu uvolní smrtící sada kovových předmětů. V jediném náboji může být až osm tisíc šipek, které tvoří bodavé monstrum ve tvaru kuželovité výseče. Ve chvíli, kdy se šipka zanoří do těla, se její přední část ohne do háčku, ze zadní části šipky se naopak odlomí další čtyři háky, které způsobí dodatečné zranění. Spoušť, kterou tento typ munice dokáže napáchat, teď odhalují v ukrajinské Buči, odkud se stáhla ruská vojska.

Šipky na dvoře, ve zdech i autech

„Našli jsme spoustu malých, úzkých předmětů v tělech mužů i žen. Je velmi těžké je najít, jsou velmi tenké. Většinu jsme jich objevili v oblasti Buči a Irpině,“ popsal pro list The Guardian forenzní lékař Vladislav Pirovskij.

Také přeživší kolem Kyjeva nacházejí řadu kovových projektilů. Ve zdech, na dvorcích a zahradách, v autech. „Pokud se pozorně podíváte na zem kolem mého domu, najdete jich opravdu hodně,“ svěřila se pro Washington Post Světlana Chmutová z kyjevské oblasti.

Oblast Buči a Irpině se stala dějištěm hrůz, před ústupem zde Rusové hromadně znásilňovali a mučili civilisty i vojáky. Podle očitých svědků použila ruská armáda šipkovou munici krátce před stažením na východ Ukrajiny.

„Fléchette je protipěchotní zbraní, která je navržena k pronikání husté vegetace a úderu na velké množství nepřátelských vojáků. Nikdy by se neměla využívat v obydlených oblastech,“ informovala lidskoprávní organizace Amnesty International.

Šipkovou munici v minulosti využívali i Američané během války ve Vietnamu.

Tagy: