Češi kvůli zdražovací mánii omezují nákupy. Ceny potravin ještě vzrostou, varují ekonomové

Záblesk naděje, který je jednoznačně pozitivní zprávou. Tak analytici hodnotí nová čísla červencové inflace, která dosáhla tempa 17,5 procenta. V meziměsíční dynamice však poklesla. Uklidnění hlásí jak růst cen potravin, tak i bytové vybavení nebo stravování a ubytování. Ekonomové však upozorňují, že stále není inflace na vrcholu a je potřeba počítat s tím, že průměrný růst spotřebitelských cen bude letos okolo 16 až 17 procent.

V meziročním srovnání dosáhla inflace 17,5 procenta, což bylo o 0,3 procentního bodu více, než v červnu. Podle analytiků je ale srovnávání s loňským levným rokem ošidné a lepší ukazatel je v meziměsíčním porovnání. Zatímco v červnu zrychlily meziměsíčně ceny o 1,6 procenta, tak v červenci tomu bylo jen o 1,3 procenta.

„Červencová data lze hodnotit jako pozitivní překvapení, když přinesla pokračování trendu nastaveného červnem, tedy zpomalování meziměsíčního tempa zdražování. To sice nadále dosahuje z historického pohledu nepříjemně vysoké hodnoty, ovšem pozorované uklidňování již patrně nebude náhodné,“ řekl hlavní ekonom společnosti Cyrrus Vít Hradil.

Meziměsíčně došlo k růstu v sektoru rekreace a kultura o 5,5 procenta. To je však způsobené letními dovolenými a prázdninami. Další mírný růst zaznamenalo bytové vybavení o 1,8 procenta nebo potraviny o 1,5 procenta. „U potravin však došlo k poměrně znatelnému uklidnění, když ještě o měsíc dříve hlásily 2,2 procent. K růstu došlo také u stravování a ubytování o 1,4 procenta, kde taktéž došlo oproti červnu k uklidnění,“ řekl dále Hradil.

Hlavní ekonom České bankovní asociace Jakub Seidler dodává, že se spotřebitelé musí dále připravit na růst cen potravin. „Je pravděpodobné, že růst cen potravin bude ještě pokračovat, ačkoli mírnějším tempem, než jsme byli svědky v posledních měsících,“ řekl Jakub Seidler, podle kterého brání dalšímu poklesu zdražování vysoké ceny energií.

Češi přestávají utrácet

I podle Seidlera došlo k překvapení, kdy červencová inflace nevykázala tak vysoký nárůst. Odpověď může být v metodice Českého statistického úřadu, jak promítá ceníky distributorů energií do konečných cen. „To způsobuje, že růst ceníků se neprojevuje v inflaci skokově, ale bude více rozložen v čase. Nemění to nic na výhledu, že inflace bude dále v příštích měsících zrychlovat a přibližovat se 20procentní hranici,“ řekl dále Seidler.

Hlavní ekonom Trinity Bank Lukáš Kovanda predikuje, že by inflace mohla být v následujících dvou měsících pod hranicí 20 procent. To by byla pozitivní zpráva také k bankovní radě centrální banky, která by nemusela dále zvyšovat základní úrokové sazby. „Za celý letošní rok vykáže inflace průměrné nejpravděpodobněji celoroční tempo 16,5 procenta. Příští rok pak zhruba 11 procent,“ řekl Kovanda.

Ekonom Hradil si také všímá, že lidé pod tíhou dalšího zdražování omezují své nákupy. „Čeští obchodníci již narážejí na limit ochoty spotřebitelů tolerovat zdražovací mánii. Pokud nyní vlivem problémů s dodávkami ropy do střední Evropy nedojde k opětovnému vyhrocení situace u čerpacích stanic, mohli bychom se v dohledné době dočkat inflační úlevy,“ dodal Hradil.

Tagy:

Hlavní zprávy

Volit králíka v klobouku nebudeme. Schillerová prozradila, koho v boji o Hrad nepodpoří
360°

Volit králíka v klobouku nebudeme. Schillerová prozradila, koho v boji o Hrad nepodpoří

Hnutí ANO stále vyčkává s oznámením, koho a zda vůbec někoho vyšle do prezidentské volby. Expremiér Andrej Babiš má své definitivní rozhodnutí představit 26. října. Mezi zvažovanými kandidáty figuruje i šéfka poslaneckého klubu ANO Alena Schillerová. Ta v pořadu 360° na CNN Prima NEWS připomněla prezidenta Miloše Zemana i jeho předchůdce Václava Klause a Václava Havla. Označila je jako těžké váhové kategorie, které veřejnost znala z jejich dlouhodobého působení v politice. Hnutí ANO určitě nepodpoří králíka v klobouku, prohlásila exministryně financí.

Margita zpíval poprvé po smrti Zagorové: Strašně jsem se klepal. Bál jsem se, že to nedám
ShowTime

Margita zpíval poprvé po smrti Zagorové: Strašně jsem se klepal. Bál jsem se, že to nedám

Měsíc po smrti své milované ženy Hany Zagorové vystoupil Štefan Margita poprvé před publikem na koncertě v Mikulově s písní Ave Maria. Jak sám přiznává, byla to pro něj těžká zkouška. V okamžiku, kdy začala hrát hudba, se totiž celý rozklepal a myslel si, že píseň nedozpívá. „Pak jsem ale zavřel oči a začal zpívat. Zpíval jsem pro Haničku,“ řekl v exkluzivním rozhovoru pro redakci Showtime Margita.

Infobox

Válka na Ukrajině

sledujeme živě
00:03

Nálezy jako v Osvětimi: Rusové Ukrajince pohřbívali zaživa a trhali jim zubní korunky

22:26

Zelenskyj oznámil, že se ukrajinské armádě podařilo osvobodit další tři obce

21:47

Zelenskyj: Základy života v Lymanu byly zníčeny.

21:17

Špatná kvalita výzbroje ruských vojáků je známá věc, po internetu koluje ukázka jejich helmy

Fiala: Středulova demonstrace? Já tam nepůjdu, nebudu podporovat jeho prezidentskou kampaň

Na sobotní demonstraci svolanou odbory nepůjdu. Nebudu podporovat prezidentskou kampaň Josefa Středuly, řekl předseda vlády Petr Fiala (ODS) v pořadu CNN Prima NEWS Co na to premiér. Odmítl tvrzení, že by s odboráři vláda nekomunikovala, naopak s nimi podle jeho slov jedná pravidelně. Stejně tak se ve vysílání ohradil proti hlasům, že se vláda vykašlala na občany České republiky, jak to rámcují organizátoři protivládních protestů.

Fiala prozradil, proč nepředstavil kandidáta na Hrad: Je to rozumné, z boje jsme neutekli

Neutekli jsme z boje, rozhodli jsme ve prospěch odpovědnosti. Další jméno z koalice Spolu by nebylo rozumné, řekl předseda vlády Petr Fiala (ODS) v pořadu Co na to premiér. Ve vysílání CNN Prima NEWS také uvedl, že prezident by měl mít ideálně prozápadní orientaci a musí respektovat ústavní normy. Podle Fialy měli občané obavy z toho, že by do boje o Pražský hrad přišel další kandidát a snížil tak šance jiným osobnostem.

Další děsivá nehoda na Slovensku: Opilý řidič sjel na chodník. Smetl maminku s dětmi

Na Slovensku došlo ve středu odpoledne k další vážné nehodě, kdy řidič vyjel ze silnice a srazil hned několik chodců. Tentokrát v Čadci 37letý muž vjel s autem na chodník, kde smetl ženu se dvěma malými dětmi. Všichni čtyři účastníci nehody skončili v nemocnici. Slovenská policie provedla šoférovi dechovou zkoušku, při které nadýchal téměř 1,8 promile. Jak vážně byly zraněné děti a žena, zatím není zřejmé.

Živě
ON-LINE: Státy EU se shodly na dalších sankcích. Zavedou i cenový strop na ruskou ropu

Ukrajina dál postupuje na jižní i východní frontě a zabírá Ruskem dříve okupovaná území. Obzvlášť se jí v poslední době daří u Chersonu. Prezident Volodymyr Zelenskyj označil ukrajinský postup za rychlý. Státy EU se ve středu shodly na dalším balíčku protiruských sankcí. Řady ruských ozbrojených sil od vyhlášení mobilizace rozšířilo už 200 tisíc lidí, tvrdí ruský ministr obrany Sergej Šojgu. Většina z nich ale zřejmě nemá potřebný výcvik a otázkou je rovněž kvalita vybavení.

Baldwin zažehnal první žalobu. Domluvil se s rodinou zastřelené kameramanky

Americký herec Alec Baldwin a producenti westernu Rust uzavřeli dohodu s rodinou kameramanky Halyny Hutchinsové, kterou Baldwin zastřelil loni v říjnu při natáčení tohoto filmu v Novém Mexiku. Informoval o tom manžel zesnulé kameramanky. Místní prokurátorka později uvedla, že dohoda mezi Baldwinem a rodinou Hutchinsové nebude mít žádný vliv na její případné rozhodnutí, zda v případu zahájí trestní stíhání.

Domácí zpravodajství