Miliardáři Karlu Janečkovi a jeho partnerce Lilii Khousnoutdinové se před týdnem narodil syn Karel George. Porod proběhl bez problémů a už na druhý den se Khousnoutdinová cítila skvěle. Nyní se rozhodla o své zkušenosti podělit i se svými fanoušky na sociálních sítích. Sdílela snímky přímo z porodu a navíc ženám dala i několik dobrých rad.
Lilia Khousnoutdinová je trojnásobná matka, své postřehy a fotografie z porodu sdílela na svém Instagramu. „Zde můžeme využít řadu různých pomůcek, klasicky například balón či pytel, o které se lze opřít. Samozřejmě je možné se opírat i o křeslo, postel, o manžela nebo o dulu sedící na židli. Důležité je, aby byla žena uvolněná a zároveň využívala podporu gravitace,“ napsala v příspěvku dvaatřicetiletá Khousnoutdinová.
Rodičkám doporučila, aby se před porodem procházely. „Pokud tedy chceme porodní proces trochu urychlit,“ poznamenala s tím, že by se neměly rozhodně přemáhat. „Během chůze se můžeme vždy zastavit a na chvíli spočinout v předklonu, opřené o zeď, o strom nebo i o vedle stojící doprovod,“ napsala.
Mezi další „skvělé pomůcky“ zařadila například houpačku, lano nebo šátek. „Zkrátka cokoliv pevného, čeho se žena může chytit ve chvíli, kdy cítí silné stahy, nebo se o to může zavěsit, například v oblasti ramen,“ uvedla Khousnoutdinová.
Pocit odlehčení a uzpůsobení si své porodní polohy, který ženy mohou docílit právě díky provazům nebo šátkům, může být podle ní při porodu velmi nápomocný. „Určitě bych nezanedbávala ani přístup k vodě, ať už ve formě vany, sprchy či bazénku. Já osobně preferuji vanu, protože tam mám možnost rychle regulovat teplotu a zároveň využívat sprchu do ruky,“ doplnila partnerka miliardáře.
V příspěvku také popsala podmínky, které by ve vaně měla rodička mít. „Vana musí být samozřejmě dostatečně velká tak, aby byla pohodlná například i v poloze na boku. Co se týká hloubky vody, doporučuje se 75 centimetrů, aby žena stojící na čtyřech byla celá pod vodou a bylo jí teplo. Pokud není možné vanu takto uzpůsobit, s velkou mírou pohodlí lze porodit i ve vaně obyčejné. Ať tak či onak, během porodu, obzvlášť v jeho pozdějších fázích, může teplá voda poskytnout velkou úlevu,“ podrobně napsala Khousnoutdinová.
Před finální fází porodu může prý žena pociťovat silnou touhu vystoupit z vody ven. „Kontrast, který následně vznikne díky působení gravitace, může poté vypuzovací fázi značně urychlit. Ostatně toto byla i má poslední zkušenost,“ uvedla.
V příspěvku se zmínila také o poloze v leže, která se při porodu považuje za jednu z nejbolestivějších. „Ta je vhodná ve chvíli, kdy jde opravdu o niterné přání rodičky, nikoli jen o stereotyp toho, že žena by při porodu měla ležet. Poloha na zádech je z mnoha důvodů velmi neoptimální a potenciálně může vést ke komplikacím. Zpravidla také bývá bolavější. Pokud tedy potřebuji spočinout, ideálně se položím na bok,“ uzavřela Khousnoutdinová.
Pod příspěvkem Khousnoutdinové mnohé ženy poděkovaly za dobré tipy a zadaly i několik praktických otázek k průběhu porodu. Napsala jí také Dagmar Havlová: „Lili, krásné. Škoda, že už jsem za fertilním věkem.“