Maďarsko je částečně bez benzinu. Při Orbánovi ale stojí všichni svatí, říká ekonom

Maďarská společnost MOL omezila dodávky pohonných hmot v zemi. Bez zásob se tak ocitly dvě stovky benzinových stanic, což představuje zhruba desetinu v celém Maďarsku. Ohroženy jsou zejména malé čerpací stanice.

Opatření zdůvodňuje MOL příliš vysokou poptávkou vzhledem k problémům s ropovody přes Ukrajinu. Kyjev navíc v pondělí oznámil, že od příštího roku zvýší téměř o pětinu tranzitní poplatky přes Ukrajinu. Poplatek za tranzit ropy do Maďarska a na Slovensko se zvýší o více než 18 procent na 13,60 eura (331 Kč) za tunu. Jako důvod Kyjev uvádí válkou zničenou infrastrukturu a rostoucí náklady na přepravu ropy.

„Pokračující ničení ukrajinské energetické infrastruktury vedlo k výraznému nedostatku elektřiny, ke zvýšení jejích nákladů, k nedostatku paliva a náhradních dílů,“ stojí v dopise, do kterého měla agentura Bloomberg možnost nahlédnout. Podle dopisu, který podepsal generální ředitel společnosti Ukrtransnafta, se také zvýšily náklady na organizaci bezpečných pracovních podmínek pro personál a náklady na ochranu zařízení.

Ukrajina zvýšila poplatek za tranzit už v dubnu. Za rok je tak cena za přepravu ruské ropy přes Ukrajinu ropovodem Družba do zemí střední Evropy vyšší asi o 51 procent. Družba přivádí ruskou ropu i do České republiky.

Při Orbánovi stojí všichni svatí

Navzdory všem problémům však nyní v Maďarsku zajiskřila naděje na lepší zítřky. „Na předměstí Budapešti objevili významné naleziště ropy. V pondělí zprávu zveřejnil maďarský petrochemický podnik MOL,“ konstatoval na sociální síti Twitter ekonom Lukáš Kovanda s tím, že při Orbánovi (maďarský prezidente, pozn. red.) stojí všichni svatí. „Nový vrt totiž Maďarsku může pomoci od nedostatku pohonných hmot, jenž v zemi nastal v důsledku vládního zastropování cen paliv,“ vysvětlil Kovanda.

Tagy: