Malá Vasiliska utekla z Charkova. Na speciálním táboře se učí česky a připravuje se do školy

Tábor pro děti z válkou zasažené Ukrajiny

Prázdniny jsou v plném proudu. Stejně jako české děti mohou i ty ukrajinské u nás vyjet na tábor. A protože většina z nich se v září chystá nastoupit do našich škol, organizátoři se u nich zaměřují hlavně na výuku češtiny.

Na výuku češtiny je zaměřený i tábor v Jizerských horách. „Vyjadřujeme se jinak, čeština je těžká. Učíme se postupně, ale hlavně hrou,“ řekla CNN Prima NEWS učitelka z Ukrajiny Lena.

Šestiletou Vasilisku a její maminku zastihla válka v Charkově na východě země. Vzpomíná na to, jak se tehdy musela společně s ostatními před ostřelováním schovávat v krytu. „Pamatuji si, jak jsme do krytu nosili lahve s vodou a matrace,“ popsala holčička, která už v září půjde do první třídy.

I další účastnice tábora půjde po prázdninách do školy. „Ne, že bych se bála jít do školy, ale jsem nervózní, protože tam budou noví lidé mluvící cizím jazykem,“ upřesnila Dáša.

Pilná výuka češtiny se týká i dětí, které dochází do příměstského tábora u Kolína.

Ukrajinské děti jsou stejné jako ty české až na jednu drobnost. „Mají strach, aby na ně došlo jídlo nebo hračky, protože tam toho asi byl nedostatek, takže kolikrát mají jídlo schované,“ popsal ředitel oblastního spolku Kolín Michal Tash.

Podle pořadatelů byl zájem o oba tábory obrovský.

Tagy: