Po náročné několikaměsíční volební kampani si Petr Pavel zřejmě příliš neodpočine. Do své inaugurace, která jej čeká ve středu 8. března, musí stihnout sestavit svůj tým a seznámit se s úřadem. Na nabytí svých pravomocí však musí ještě několik týdnů počkat. Stále platí, že veškeré prezidentské pravomoci patří dosluhujícímu prezidentovi Miloši Zemanovi.
Přestože by se od sobotního večera mohlo zdát, že máme dva prezidenty, není tomu tak. Do březnové inaugurace je stále jedinou hlavou státu Zeman. Nově zvolený prezident se tak zatím pouze může na vykonávání nejvyššího úřadu v zemi připravovat.
Evropské volby
Co novou hlavu státu čeká, popsal ve vysílání CNN Prima NEWS Ladislav Špaček, který sloužil jako tiskový mluvčí prvního českého prezidenta Václava Havla. „Zdá se, že kampaň je honička, ale práce začne teprve teď. Člověku zmizí soukromí. Od svého zvolení až do smrti bude mít za zády policii, protože vládním nařízením dostává ochranu,“ popsal.
Nejtěžším úkolem bude sestavit nový hradní tým, který nahradí Zemanovy lidi. „Tým musí zrekonstruovat tak, aby z PR manažerů či jeho podporovatelů z nich stali vysoce kvalifikovaní úředníci, kteří zapadnou do systému státní správy. To jsou ti nejrůznější ředitelé protokolu, odborů – tiskového, zahraničního, legislativního, památkové péče a tak dál,“ vysvětlil Špaček.
Co to je inaugurace?
Vítězstvím ve volbách cesta nového prezidenta České republiky na Hrad nekončí. Aby byl Pavel přijat do svého úřadu, musí absolvovat takzvanou inauguraci. Jedná se o ceremonii či také slavnostní společenský obřad, který představuje veřejné uvedení do významné funkce.
Kancléřka Senátu nebo analytička dezinformací. Koho si Petr Pavel bere na Hrad?
Čas ve funkci současného kancléře Vratislava Mynáře, poradce Martina Nejedlého nebo tiskového mluvčího Jiřího Ovčáčka se pomalu krátí. Nově zvolený prezident Petr Pavel už dopředu avizoval, koho s ním půjde na Hrad. Za sebou má i tým odborníků, kteří mu radili už během prezidentské kampaně. V pozadí Petra Pavla ale stojí také jedna vlivná osoba, na kterou několikrát upozorňoval neúspěšný kandidát Andrej Babiš (ANO).
Slavnostní ceremoniál se zpravidla koná bezprostředně po konci mandátu prezidenta České republiky. V roce 2018 se již druhá inaugurace Miloše Zemana konala 8. března, tedy následující den po uplynutí funkčního období. Je pravděpodobné, že v roce 2023 se bude postup opakovat a nová hlava státu absolvuje inauguraci také 8. března.
Mezi půlnocí ze 7. a 8. března, kdy Zemanovi skončí mandát, a samotným aktem složení slibu nastane krátké období, kdy země bude bez prezidenta. Podle Ústavy – konkrétně článku 66 – v době, kdy země nemá prezidenta, ať už proto, že je k tomu nezpůsobilý, nebo se čeká na jeho inauguraci, zastupuje ho ve funkci předseda vlády a předseda Sněmovny, vysvětlil pro CNN Prima NEWS ústavní právník Jan Kysela. Dodal však, že se jedná jen o hodiny, neboť nový prezident je již několik týdnů zvolený a pouze se čeká na oficiální pronesení a podepsání slibu.
Slavnostní ceremoniál se tradičně koná ve Vladislavském sále na Pražském hradě a jinak by tomu nemělo být ani v roce 2023. „Je to slavnostní ceremoniál, který ovšem má svá pravidla již od první republiky,“ sdělil Špaček.
Po příchodu vojáků a hradní stráže s vlajkami – státní a prezidentskou, přichází budoucí prezident. Nejzásadnější částí inaugurace je slib, který nová hlava státu podle zajetého postupu skládá před českým Parlamentem.
Seznamovací kolečko
Poté, co prezident usedne v úřadě, nával práce nezmizí. „Prezidenta čeká seznamovací kolečko. Musí navštívit vládu, poté ho čeká Sněmovna, Senát, Ústavní soud, ministerstvo zahraničních věci. Je toho hodně,“ uvedl Špaček.
„Musí hodně cestovat, navštívit Brno a další krajská města. Očekává se, že navštíví Slovensko, potom Německo, teď hraje zvláštní roli kvůli ukrajinské krizi také Polsko, poté atlantická aliance, Evropa,“ doplnil bývalý hradní tiskový mluvčí.