MAPA: Klíšťata budou ve středu mimořádně aktivní, varují experti. Jaké příznaky nepodcenit?

Sezóna klíšťat začíná

Chystáte se v následujících dnech do přírody či do parku ve městě? V tom případě zpozorněte. Odborníci z Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) zveřejnili mapu aktivity klíšťat, která se ve středu 14. května takřka celá zbarví do hněda. Očekává se tedy mimořádná aktivita klíšťat. S tím zároveň výrazně roste riziko, že si na lidech „pochutnají“ infikovaní paraziti a nakazí je klíšťovou encefalitidou či boreliózou. Jaké příznaky těchto vážných nemocí Češi často mylně přehlížejí?

Mimořádná situace, která území téměř celého tuzemska zbarvila do tmavě hnědé barvy, potrvá dle výhledu odborníků jen jeden den, a to středu 14. května. Na pozoru by se však Češi měli mít neustále. Aktivita klíšťat, která jsou velmi často infikovaná, je vysoká i v dalších dnech tohoto týdne.

Klíšťata v Česku nejčastěji přenášejí dvě nemoci: klíšťovou encefalitidu a lymskou boreliózu. Dosud nejvíce případů encefalitidy – sedm – hlásí od začátku roku Moravskoslezský kraj, nárůsty se však očekávají v následujících měsících napříč republikou. Loni se encefalitidou nakazilo 670 osob, což představuje nárůst o 32 procent oproti roku 2023.

ČTĚTĚ TAKÉ: Myslela si, že je to jen infekce. Modřina pod nehtem přitom Britku varovala před rakovinou

Od začátku roku odborníci ze Státního zdravotního ústavu (SZÚ) evidují k začátku května již čtrnáct případů encefalitidy a 547 případů boreliózy. Vyplývá to z dostupných dat ústavu.

Na pozoru se navíc lidé musí mít nejen v přírodě. Riziko přisátí infikovaného klíštěte je totiž extrémně vysoké už i v městských parcích nebo zahradách. Změna klimatu navíc umožňuje klíšťatům přežívat dokonce i ve vyšších nadmořských výškách.

„Dnes už není třeba chodit do hlubokého lesa. Klíšťata najdete i na zahradě, u vody nebo při sekání trávy na chalupě. Právě jaro a začátek léta představují hlavní sezónu přenosu infekce,“ sdělila ve vyjádření Hana Roháčová, primářka Kliniky infekčních nemocí Fakultní nemocnice Bulovka. ​

Včasná reakce může rozhodnout o doživotním stavu

Klíšťová encefalitida, která může způsobit dočasné, ale i dlouhodobé následky v podobě ochrnutí končetin, dýchacích a polykacích svalů, neschopnosti samostatně dýchat, omezení až ztráty sluchu, trvalých bolestí hlavy či potíží s pamětí, má vlastní účinnou prevenci – očkování. Dle posledních údajů lékařů je však díky vakcinaci chráněno pouze 48 procent obyvatel.

MOHLI JSTE PŘEHLÉDNOUT: V Česku roste počet případů žloutenky E. Na vině je i špatné grilování, varuje expert

Češi tuto formu ochrany značně podceňují, zároveň však mnohdy nevědí, že nakazit se mohou nejen od dospělého klíštěte, ale i od larvy nebo nymfy, které mají jen pár milimetrů. Parazitovat na hostiteli mohou celé hodiny, pak samy odpadnou a nikdo si toho nevšimne.

V případě klíšťové encefalitidy se navíc virus přenáší bezprostředně po přisátí klíštěte. „Nachází se přímo ve slinných žlázách klíštěte, a proto může infekce nastat okamžitě po přisátí,“ přiblížila Renata Ciupek z Krajské hygienické stanice Jihomoravského kraje.

Následné příznaky nemoci pak nakažení mohou přehlížet nebo mylně přisuzovat jiným chorobám. V případě encefalitidy se infekce většinou projevuje ve dvou fázích. V první by se lidé měli zaměřit, zda u sebe nezpozorují:

  • bolest svalů a kloubů, slabost, únavu a zvýšenou teplotu.

V případě, že se nemoc dostane do fáze druhé, může napadat mozek a míchu a zanechat trvalé následky. V takovém případě je nutná hospitalizace. U dotyčného se budou projevovat následující symptomy:

  • silná bolest hlavy, světloplachost, závratě, horečka, třes a zvracení.

Borelióza není jen červená skvrna

V případě lymské boreliózy lékaři v Česku ročně evidují tisíce případů. K přenosu infekce na člověka dochází zhruba po 24 hodinách od přisátíVčasným odstraněním klíštěte však lze nákaze zabránit.

I v tomto případě se nemoc může rozvinout z první fáze do druhé. V inkubační době, která trvá tři dny až několik týdnů, by lidé měli pozorovat, zda je nebudou trápit následující příznaky:

  • únava, zvýšená teplota, bolest hlavy a červená skvrna v místě přisátí – může mít vybledlý střed.

Právě zmiňovaná červená skvrna je podle mnohých jediným průkazným příznakem boreliózy. Jak však odborníci zdůrazňují: v řadě případů se vůbec nemusí vytvořit. Právě z toho důvodu je nutné sledovat i další symptomy a zhoršení zdravotního stavu.

Pokud člověk prvotní příznaky přejde nebo se u něj například ani nevyskytnou, může se nemoc rozvinout do druhé fáze, která přichází jeden až čtyři měsíce po nakažení. Člověk může trpět následujícím:

  • záněty či postižením kloubů, bolestmi svalů a hlavy, poruchou soustředění a bolestí či brněním končetin.

U lymské boreliózy navíc neexistuje účinná prevence v podobě očkování. Tato nemoc je však – na rozdíl od encefalitidy – léčitelná antibiotiky. Při včasné léčbě tak může být pacient bez následků.

Vhodnou prevencí je používání repelentů, vhodného oděvu a obuvi při pobytu v přírodě. Důležitá je i prohlídka těla, rychlé odstranění klíštěte (nejlépe do 24 hodin) a následná dezinfekce místa zákusu,“ uvádí SZÚ.

MOHLI JSTE PŘEHLÉDNOUT: Kožních nádorů přibývá, ročně jim podlehne až 500 Čechů. Lékaři varují před kosmetickými kúrami

Tagy: