Prezidentské volby jsou o poznání jednodušší než ty komunální. Žádné křížkování napříč kandidátkami, voličům v podstatě stačí pouze vložit lístek svého kandidáta do obálky. Přesto lze ledacos pokazit a váš hlas může skončit jako neplatný. Na co si dát pozor?
Mohu volit kandidáta, který odstoupil?
Lidé již v minulých týdnech obdrželi do svých schránek volební lístky s devíti kandidáty na prezidenta. Mezi nimi je také odborový předák Josef Středula, který však v neděli z prezidentského klání odstoupil. Množí se tak dotazy, co by se stalo, kdyby lidé přesto jeho lístek, který již mají, v obálce vhodili do urny.
Takový hlas je podle volebního zákona neplatný. Ve volební místnosti musí být uvedeno, který kandidát „ztratil volitelnost“. Při sčítání, nebere komise na tyto lístky ohledy a považuje je za neplatné hlasy.
Evropské volby
Poškození volebního lístku
Někdo může chtít během voleb vyjádřit svůj názor také jiným způsobem než samotným hlasováním. Například tím, že lístek demonstrativně počmárá, aby kandidáta „očernil“. V senátních volbách se o to v roce 2022 pokusil například předseda SPD Tomio Okamura.
Podobně jako jemu se však může taková taktika vymstít. „Poškození nebo přeložení hlasovacího lístku nemá vliv na jeho platnost, pokud jsou z něho patrné potřebné údaje. Ve prospěch kandidáta se počítají i takové hlasovací lístky, na kterých volič provedl různé opravy, pokud jsou z nich patrné potřebné údaje,“ říká volební zákon.
Více hlasovacích lístků v obálce
Nevyplatí se i to, pokud se rozhodnete podpořit vícero kandidátům tím, že vložíte do obálky několik volebních lístků. Takový hlas se stává neplatným. „Je-li v úřední obálce několik hlasovacích lístků, jde o neplatný způsob hlasování; k těmto hlasovacím lístkům se nepřihlíží a okrsková volební komise nebo zvláštní okrsková volební komise je odloží jako neplatné,“ stojí v zákoně.
Jak správně volit
Po příchodu do volební místnosti musí volič prokázat svoji totožnost buď občanským průkazem, nebo cestovním pasem. Volební komise si podle dokladu odškrtne účast voliče, aby bylo zajištěno, že každý hlasuje pouze jednou. Zároveň mu předá obálku, která je opatřena úředním razítkem. S obálkou a hlasovacími lístky se volič musí odebrat do určeného prostoru za plentou, kde provede tajnou volbu.
Expert: Nerudová musí přidat, možná se přikloní nalevo. Pavlovi to na 2. kolo stačí
Danuše Nerudová si je vědoma toho, že ztrácí, a tak bude muset v posledních dnech ještě přidat. Myslí si to politolog Miloš Brunclík. Podle něj se bude možná tato prezidentská kandidátka přiklánět více nalevo i proto, aby oslovila i jiné voliče. Mimo jiné ty, kteří chtěli původně volit Josefa Středulu. Naopak generál Petr Pavel by svou strategii rozhodně měnit neměl. „Být rozvážný a klidný mu bohatě stačí k tomu, aby se dostal do druhého kola,“ řekl odborník v pořadu 360° na CNN Prima NEWS.
Při prezidentské volbě se hlasovací lístky nijak neupravují. Stačí vložit do obálky lístek vybraného kandidáta. Volič následně vhodí obálku do urny před zraky volební komise. Hlas se považuje za neplatný, pokud hlasovací lístek není vložen v orazítkované obálce, nebo je přetržený.
Kdo může volit v prezidentských volbách
V prezidentských volbách mají právo volit občané České republiky, kteří dosáhnou věku 18 let nejpozději druhý den voleb. Stejný princip se uplatní i pro druhé kolo voleb – to znamená, že ke druhému kolu voleb se může dostavit i občan, který byl ještě nezletilý v době konání prvního kola. Kromě věkové hranice je podmínkou svéprávnost. Každý volič se musí k volbám dostavit osobně, není možné hlasovat v zastoupení nebo elektronicky.
Voličský průkaz – volba mimo trvalé bydliště
Pokud chce volič jít k prezidentským volbám v okrsku mimo trvalé bydliště, musí v těchto dnech již mít vyřízený voličský průkaz. S ním může hlasovat v jakémkoliv volebním okrsku na území ČR nebo na zastupitelských úřadech v zahraničí. Pokud voličský průkaz dotyčný nemá, jelikož žádost neodevzdal zavčas, může volit pouze ve své vlastní volební místnosti.