Záběry ukrajinského vzdoru proti ruské přesile
Ruská invaze na Ukrajinu je bezpochyby nejkrvavějším konfliktem v Evropě od druhé světové války. Součástí ničivé agrese, která se naplno rozjela v únoru 2022, jsou i kuriózní, až bizarní situace. CNN Prima NEWS přináší pátý díl třetí série Momentů války.
Zajatý Rus odjistil granát, Ukrajinec ho rozstřílel
Ukrajinské 3. útočné brigádě se loni v létě podařilo znovu získat zpět část území v okolí doněckého Bachmutu. Například v červenci obávaná vojenská skupina díky překvapivému manévru dobyla větší ruský tábor v pásu stromů. Hned několik okupantů skončilo v zajetí. Chování jednoho z nich šlo označit za šokující.
„Máme v sobě více lidskosti než kdokoli jiný. Přijímáme ruské zajatce, vytahujeme je z úkrytů a u toho s nimi pijeme džus. Chováme se vstřícně, tedy samozřejmě dokud se jeden z okupantů nerozhodne odjistit granát – potom je bezpodmínečná smrt zaručena. Podívejte se na video z okolí Bachmutu,“ uvedla ukrajinská 3. útočná brigáda ve svém prohlášení na Telegramu.
Estonský analytik Dmitri, který se během invaze věnuje překladům ukrajinských či ruských videí, přidal anglické titulky. „Jde o záběry z osobní kamery patřící ukrajinskému bojovníkovi 3. útočné brigády, který je známý pod přezdívkou Datsik. Video ukazuje útok v bachmutském směru na pás stromů, v němž působila 2. rota ruského 2. praporu,“ zmínil. Zároveň dodal, že Ukrajinci zraněným ruským vojákům poskytli první pomoc a potom je vzali do zajetí.
Ruská invaze na Ukrajinu vypukla v únoru 2022. Redakce CNN Prima NEWS o tomto krvavém konfliktu neustále informuje. Nabízí aktuální analýzy o situaci na bojišti, rozhovory s experty, bezprostřední záběry z brutálních střetů či pohledy domácích i zahraničních politiků.
Smyslem série Momenty války je připomenutí kuriózních, až bizarních situací, k nimž během ruské agrese došlo. Zajímavého materiálu v podobě videí a fotografií, jež pořídili vojáci, civilisté či novináři, je skutečně mnoho.
„Datsik přitom málem přišel o život, když prohledával zraněného ruského vojáka. Ten se chtěl odpálit, protože se nechtěl vzdát,“ uvedl Dmitri k sedmiminutovému videu, na němž byl vidět bleskový útok na tábořiště okupantů v zalesněné oblasti v okolí Bachmutu.
Rusové zůstali dokonale zaskočeni. Většina z nich ani nestihla vylézt z vyhloubených tunelů. Ukrajinci do úkrytů stříleli z pěchotních zbraní, rovněž do ruských „nor“ házeli granáty. Okupanti neměli žádnou šanci – buď se vzdali, nebo byli zastřeleni.
Nejzajímavější část se odehrála kolem třetí minuty záznamu, kdy jeden ze zraněných ruských vojáků ležel na břiše a předstíral, že se vzdává. Datsik si velmi brzy všiml, že na „kapitulaci“ okupanta není něco v pořádku. Voják pod sebou schovával útočnou pušku. Jenže to zdaleka nebylo všechno.
Rus – zřejmě přesvědčen, že si toho nikdo nevšimne – odjistil granát. Šlo pravděpodobně o snahu způsobit za každou cenu ztráty Ukrajincům. „K*rva, granát,“ zvolal Datsik a potom okupanta několikrát střelil do oblasti hlavy a zad. Pak se od bezvládného těla vzdálil. Nakonec se ukázalo, že jeho obavy byly na místě. V blízkosti mrtvého těla skutečně došlo k výbuchu.
„Zasr*nej zm*d. Měl granát,“ nadával Datsik. Když se k roztrhanému tělu vrátil, mohl se o existenci a následcích odjištěného granátu přesvědčit na vlastní oči. „Okupant předstíral kapitulaci – pod tělem si schoval granát. Ukrajinský voják si toho všiml včas,“ komentovalo incident běloruské opoziční médium Nexta.
Zbytek ruských zajatců, kteří nekladli odpor, Ukrajinci ošetřili. Rovněž jim zajistili občerstvení. Jeden z ruských vojáků uvedl, že je mu 59 let a že má dvě vnučky. „Jsem odsouzený. Řekli nám, že pokud (na Ukrajině) zůstaneme šest měsíců, trestní řízení proti nám bude zastaveno,“ vysvětloval svou motivaci, proč okupoval Ukrajinu.
Izjumský prostředníček pro Putina
Superrychlá protiofenziva, kterou Ukrajinci provedli na podzim 2022 na severovýchodě země, šokovala ruské okupanty i západní analytiky. Ti ještě na začátku září čekali protiútok spíše na jižní frontě. Ukrajinci ale naplno udeřili v Charkovské oblasti, kde za pouhých pár dnů získali zpět pod kontrolu tisíce kilometrů čtverečních.
Opaření Rusové po sobě při improvizovaném úprku nechávali nespočet kusů těžké techniky či dalšího vojenského vybavení. Zároveň nestíhali „maskovat“ některé válečné zločiny, které v Charkovské oblasti během okupace napáchali. Veřejnosti utkvěla v paměti především ruská zvěrstva v Izjumu.
Ukrajinci v Izjumu nalezli masové hroby. V listopadu 2022 z vyšetřování vyplynulo, že okupanti ve městě zavraždili nejméně 194 mužů, 215 žen a pět dětí. Podle Kyjeva měla většina mrtvých známky násilné smrti. Na 30 tělech bylo patrné mučení.
V masových hrobech se nacházela těla s provazy kolem krku či rukou, dále pak těla se zlomenými končetinami i se střelnými zraněními. Několik mužů mělo amputované genitálie. Zvěrstva ruské armády v Izjumu byla mírou brutality srovnatelná s ruským běsněním v Buči.
Dnes přijelo z výroby 4 000 triček od @Dodo_Dobrik . Hned pošleme ta, která jste si už objednali. Těch je přibližně 2 000. Zbytek je určen na objednávky do Vánoc. Pokud si o👕 požádáte do 16. prosince, můžete s ním počítat pod🎄. Hezký vánočky https://t.co/DMT5Nq75JS pic.twitter.com/H2pbOlBdHA
— Dárek pro Putina (@DarPutinovi) November 28, 2022
Na motivy izjumského masakru vzniklo legendární tričko „F*ck you Putin“, které navrhl slovenský designér Dodo Dobrík na podporu kampaně Dárek pro Putina. Jde o obrázek vztyčeného prostředníčku, který Putinovi ukazuje kostra zabitého Ukrajince. Autor se inspiroval skutečností, že vyšetřovatelé na jedné z koster zavražděných nalezli žlutomodrý náramek.
Tričko si zakoupilo hned několik českých politiků. Mezi nimi například ministryně obrany Jana Černochová (ODS) či exministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09).
Rusové vytáhli želví tanky
Ruské síly čím dál častěji spoléhají na takzvané želví tanky. Výtvory, které připomínají mašiny z postapokalyptického Mad Maxe nebo Falloutu, mají být odpovědí na všudypřítomnou a smrtelnou hrozbu v podobě bezpilotních letounů.
Právě drony totiž vládnou ukrajinskému bojišti. Z ryze průzkumných přístrojů se staly zcela zásadní zbraně, které pomáhají obráncům (ale i okupantům) ničit těžkou obrněnou techniku nepřítele. Ve světle omezené dělostřelecké podpory jsou sebevražedné drony pro Ukrajince nejen efektivní, ale také relativně levnou cestou, jak ruské tanky vyřadit z provozu dříve, než nadělají na druhé straně barikády velkou paseku.
Putinova armáda proto musela přijít s vlastní odpovědí, jak se bezpilotním strojům ubránit. Na frontě se tak začaly objevovat nevšedně vypadající tanky obehnané několika vrstvami kovových klecí a plechů. Želví tank je v podstatě klasický typ T-62, T-72 nebo T-80 s dodatečnými plechy.
Plechová ochrana nicméně snižuje rychlost i celkovou mobilitu. Hranatý úkaz se navíc na bojišti zakamufluje opravdu jen stěží. Stejně tak se zdá, že extra vrstvy ochrany nakonec nemusí být tak efektivní, jak Rusové nejspíše doufali.
Koncept želvích tanků pobavil uživatele na sociálních sítích. Někteří lidé strojům vymysleli přezdívku „pojízdné rakve“. Jiní připomínají pro změnu vynálezy Islámského státu, jehož radikálové obdobně opevňovali dodávky plechovými pláty nebo montovali na nákupní vozíky kulomety.
Všechny díly seriálu Momenty války naleznete v souhrnném článku pod tímto odkazem.