Deset dnů od parlamentních voleb na Slovensku se rýsuje vznik vládní koalice složené z vítězné strany Smer – sociálna demokracia (Smer-SD) expremiéra Roberta Fica, z Hlasu – sociálnej demokracie (Hlas-SD) a z nacionalistické Slovenské národné strany (SNS). Vedení strany Hlas-SD, jejíž postoj je klíčový pro vytvoření nové vlády, v úterý jednomyslně rozhodlo, že strana bude jednat o vytvoření koalice už jen se Smerom-SD a se SNS, řekl novinářům Pellegrini. Dokončení jednání o novém kabinetu očekává v příštích několika dnech.
Pellegrini po volbách původně nevylučoval ani možnost spojení Hlasu-SD se dvěma liberálními stranami a s konzervativním KDH (Kresťanskodemokratické hnutie). O složení vlády bez Smeru-SD usilovalo liberální hnutí Progresívne Slovensko (PS), které ve volbách skončilo na druhém místě před třetím Hlasom-SD a které Pellegrinimu nabídlo i funkci premiéra. Slovenští analytici už po vyhlášení výsledku voleb označili vytvoření vlády stranami Smer-SD, Hlas-SD a SNS za nejpravděpodobnější povolební vývoj.
ČTÉTE TAKÉ: Fico stvořil systém, který zosnoval Jankovu smrt. Teď může oddalovat soud, říká otec Jána Kuciaka
„Slovensko potřebuje stabilní a odborně připravenou vládu, která nebude řešit vlastní spory,“ řekl Pellegrini a poukázal na možné spory, jež by provázely vládu složenou z názorově rozdílných stran. Ty se ukázaly už po volbách, kdy KDH odmítlo například zavedení registrovaných partnerství, které je jednou z priorit PS. Místopředsedu Evropského parlamentu Michala Šimečku, jenž stojí v čele PS a ve vrcholné politice na Slovensku dosud nepůsobil, označil Pellegrini za nezkušeného politika.
„Jsou to jen výmluvy od Petera Pellegriniho. Myslím si, že od začátku byl rozhodnutý, že jde s Robertem Ficem. Zřejmě je spojují mnohem silnější zájmy a na tom nemohla nic změnit ani jakákoliv naše velkorysá nabídka,“ řekl v reakci na Pellegriniho prohlášení předseda PS Šimečka. Zopakoval, že se vzdá funkce místopředsedy Evropského parlamentu i křesla europoslance a bude působit ve vlasti.
Podle Šimečky je třeba se obávat zahraničního směřování země pod vedením Smeru-SD. Například Smer-SD a SNS sice nezpochybňují členství Slovenska v EU a NATO, opakovaně ale kritizují některá rozhodnutí Unie a netají se svým rezervovaným postojem vůči USA. Obě tyto strany také vystupují proti pokračování slovenské vojenské pomoci bránící se Ukrajině.
Pellegrini zopakoval, že jeho strana má programově blíže ke Smeru-SD, jehož předseda a trojnásobný premiér Fico po volbách dostal pověření od hlavy státu ke složení vlády. Fico už před volbami řekl, že spolupráce Smeru-SD a Hlasu-SD by byla základem stabilního kabinetu. Po volebním vítězství Smeru-SD pak Fico uvedl, že se bude ucházet o funkci ministerského předsedy. Předseda SNS Andrej Danko se po volbách nechal slyšet, že jeho strana chce vstoupit do koalice se Smerom-SD a Hlasom-SD nebo podpoří vládu v čele s Ficem.
Rozdělení funkcí v případné koalici Pellegrini neuvedl. Řekl ale, že nebude s Ficem sedět ve vládě. Někteří politici z Hlasu-SD, Smeru-SD a SNS byli společně s jednou stranou u moci už v letech 2016 až 2020, kdy nynější čelní představitelé Hlasu-SD ještě působili ve Smeru-SD. Pellegrini a další desítka poslanců Smeru-SD vystoupili z Ficovy strany před třemi lety a následně založili vlastní stranu.