
Domácí
Zahraničí
USA
Byznys
Sport
Auto
nárůst
Výpis příspěvků ke štítku „nárůst“

Schillerová: Kompenzační bonus skončí spolu s nouzovým stavem. Zatím se nezvýší
Sněmovna odmítla návrh Senátu zvýšit příspěvek podnikatelům postiženým dopady opatření proti pandemii z nynějších 500 korun na 667 korun denně. Poslanci stvrdili původní podobu novely zákona o takzvaném kompenzačním bonusu, která kromě jiného rozšiřuje možnost výplaty tohoto příspěvku i na podnikatele v úpadku. Ministerstvo financí připravuje návrh na zvýšení bonusu na 1 000 korun. Předlohu ve Sněmovnou schválené podobě nyní dostane k podpisu prezident republiky.

Počet mrtvých v Česku loni prudce vzrostl. Víc než za druhé světové války
Nárůst počtu zemřelých za loňský rok byl v Česku zhruba patnáctiprocentní. Tak výrazná meziroční změna je v historii po roce 1950 zcela výjimečná, uvedl Český statistický úřad. Za posledních sto let byla srovnatelná jen v roce 1945, kdy končila druhá světová válka. Tehdy nárůst činil 14,5 procenta. Podle předběžných údajů loni zemřelo 129 100 lidí, což je téměř o 17 tisíc více než v roce 2019.

Čínská ekonomika loni rostla, zřejmě jako jediná na světě. Pomohly jí roušky
Čína informovala, že její hrubý domácí produkt (HDP) v roce 2020 vzrostl o 2,3 procenta. Ačkoliv je to kvůli pandemii nového koronaviru vůbec nejslabší růst této asijské země za posledních 44 let, i tak jde podle zahraničních agentur zřejmě o jedinou velkou ekonomikou, která za loňský rok vykázala ekonomický růst.

Češi v roce 2020 nakupovali více ovoce než zeleniny. Oblíbená byla hlavně jablka
Češi v roce 2020 ve vybraných hypermarketech a supermarketech nakoupili meziročně o osm procent více ovoce. Prodeje zeleniny proti roku 2019 vzrostly o zhruba čtyři procenta. Tehdy přitom nad ovocem, u kterého tržby stouply o 0,6 procenta, zvítězila zelenina s meziročním růstem o 12,3 procenta. Větší zájem měli v roce 2020 čeští zákazníci také o zdravé potraviny, jinak táhly hlavně citróny a jablka. Vyplývá to z dat výzkumné společnosti Nielsen.

Na pandemii doplácí hlavně ženy. Nezaměstnanost je nevyšší za více než tři roky
Míra nezaměstnanosti v Česku dosáhla v prosinci 2020 rovných čtyř procent. Na takové úrovni byla naposledy v srpnu 2017. Od září 2017 až do listopadu 2020 setrvávala soustavně pod čtyřmi procenty. Z údajů zveřejněných Úřadem práce vyplývá, že na pandemii doplácí spíše ženy než muži. Podle ekonoma Lukáše Kovandy je to proto, že v současné době je zasažen hlavně sektor služeb, kde pracují převážně ženy.

Rizikové skóre PES činilo 71 bodů, díky antigenním testům se ale snížilo na 61
- Téma: Koronavirus
- Aktualizováno
Rizikové skóre PES o započtení antigenních testů zůstává na 61 bodech. Česká republika je tak pátý den ve 4. stupni. V úterý zdravotníci provedli 10 092 antigenních testů, které prokázaly 7 889 nákaz koronavirem. A právě tady zaznamenává PES naopak nárůst, kvůli kterému byly hodnoty před započtením testování na 71 bodech.

Dvakrát víc mrtvých než obvykle. Koronavirus v Česku přepisuje smutné rekordy
V prvním listopadovém týdnu zemřelo v Česku 4 135 lidí, více než dvojnásobek ve srovnání s průměrem pro 45. kalendářní týden z let 2015 až 2019. Od začátku roku do 8. listopadu zemřelo v Česku 104 481 lidí, o devět procent více, než je průměr. Vyplývá to z předběžných dat za prvních 45 týdnů letošního roku, které na webu zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ).

Skóre PES se dál zhoršuje. Za pátek přibylo více než šest tisíc nakažených koronavirem
V pátek přibylo 6 202 potvrzených případů koronaviru, což je téměř o 1 500 více než před týdnem. Počet úmrtí stoupl o 109 na 9 450. V nemocnicích je pak 4 390 lidí. Rizikové skóre v protiepidemickém systému PES stouplo o pět bodů na 69, což stále odpovídá čtvrtému stupni rizika.

V Česku přibylo 2665 nově nakažených covidem. Roste počet hospitalizovaných
V České republice přibylo v úterý do šesté hodiny večerní 2 655 nových případů nákazy koronavirem. To je přibližně o 650 více než za stejnou dobu v pondělí a zhruba o 2 300 méně než minulé úterý. Počet hospitalizovaných s lidí covidem stoupl o 276, v pondělí bylo v nemocnicích 6 868 pacientů – z toho 1 008 ve vážném stavu. Úmrtí přibylo od úterního rána 71 na celkových 6 487.

Přibývá lidí, kteří podlehnou koronaviru doma. Dosud umírali hlavně hospitalizovaní
Lidé, kteří zemřou s koronavirem, ve většině případů stráví své poslední dny v nemocnici. Lékaři z brněnské Fakultní nemocnice U svaté Anny ale upozorňují, že se zvyšuje počet lidí, kteří podlehnou covidovému zápalu plic doma. Testy ve středu potvrdily nejvyšší denní přírůstek lidí s covidem od začátku epidemie. Za středu to bylo 15 729 případů.

Češi vzali v neděli benzínky útokem. Nakupovali alkohol, cigarety i květiny
Čerpací stanice v Česku zaznamenaly v neděli zvýšený zájem o nepalivové zboží, poptávka po některých výrobcích vzrostla o desítky procent. Důvodem bylo rozhodnutí vlády uzavřít poslední den v týdnu kvůli šíření koronaviru maloobchodní provozovny. Část zákazníků se tak přesunula na benzinové pumpy, které podobně jako například lékárny mají ze zákazu výjimku. Lidé kupovali alkohol, cigarety i květiny, vyplývá vyjádření většiny provozovatelů čerpacích stanic. Prodejci tvrdí, že byli na zájem připraveni a nezaznamenali žádné problémy.

Nakažených zdravotníků je 16 tisíc, pět lékařů zemřelo. Česko jedná s WHO o pomoci
Česko vyjednává se Světovou zdravotnickou organizací (WHO) o pomoci s bojem proti koronaviru. WHO je připravena poskytnout zdravotnické týmy, které by mohly nastoupit do českých nemocnic. Radiožurnálu to potvrdilo ministerstvo zdravotnictví i české zastoupení WHO. Ministerstvo zdravotnictví požádalo zatím o dva lékaře a 15 zdravotních sester.