Nebezpečné bakterie i karcinomy. Na co si dát pozor při grilování a proč hlídat prkénko?

Letní teploty posledních dnů vybízejí k večernímu grilování. Víte, čeho se vyvarovat, abyste neměli zdravotní potíže? Podle odborníků je potřeba si dát pozor už třeba na samotnou přípravu masa.

„Začaly mi strašné horečky, zimnice, tlumila jsem to paralenem. Po čtyřech dnech neúspěšného léčení jsem upadla do bezvědomí a poprvé mě odvezla rychlá na příjem,“ popisuje Tereza. Nakonec skončila na jednotce intenzivní péče.

Lékaři později zjistili, že ji trápí Campylobacter, který se do jejího těla dostal ze syrového kuřecího masa. S touto bakterií se setkáte dokonce častěji než se salmonelou a je jen jednou z nástrah oblíbeného letního grilování.

Stačí nedopéct maso

„Campylobacter je bakterie, která je v naší republice nejčastější příčinou bakteriálních průjmů. Člověk se prostě nakazí požitím nedostatečně upraveného masa. Ať už kuřat, nebo drůbeže,“ popisuje primářka Kliniky infekčních nemocí Fakultní nemocnice Bulovka Hana Roháčová.

Nejčastěji se objevují u nedopečeného masa, například u kostí. Mohou ale zůstat i na prkénku, kde jste maso připravovali, a přenést se na zeleninu, kterou na něm upravujete následně. „Člověk třeba kuře zpracovává na prkénku a pak ho dobře provaří, propeče. Položí ho tam zpátky a pak se do masa mohou bakterie sekundárně dostat,“ pokračuje Roháčová.

Pozor by si lidé při grilování měli dát ale i na skopové nebo hovězí. Tady se zase vyskytují bakterie Escherichia coli projevující se krvavými průjmy.

Pozor na „kremaci“

Jenže ani pořádně propečené maso, takzvaně na „kremaci“, není úplně zdravé. Rakovinotvornou krustu raději odřežte nebo se takového masa zbavte. „U lávového kamene padal tuk z masa, pak tam zůstával a při příštím grilování se začínal ohřívat. Tuk se ale pak stává jedem – a to je největší humus, co existuje,“ nebere si servítky grilmaster Alexandr Stibila.

Někteří grilmasteři radí zabalit maso do alobalu nebo použít alobalové misky, aby tuk neodkapával na uhlí, jenže uvolněný hliník může být zase nebezpečný pro náš nervový systém nebo i plodnost.

„Mluví se o dlouhodobé zátěži hliníkem, který se do našeho těla může dostat jak z nádobí, tak z příborů, nebo právě z alobalu. V epidemiologických studiích se uvádí, že dlouhodobá expozice hliníku může vést k předčasné demenci,“ říká vedoucí Centra výživy ve Fakultní Thomayerově nemocnici Pavel Kohout.

Odborníci také varují před omýváním zeleninových příloh ve vodě, která vám na chalupě dlouhou dobu stála v trubkách. Tady pro změnu hrozí nákaza bakterií Legionella. Vodu byste proto před oplachováním měli nechat odtéct. I když vás to bude při současných cenách vody něco stát, za klid v duši i v břiše to bude stát.

Tagy:

Hlavní zprávy

Primátor Liberce Zámečník bude asi pokračovat. Starostové se dohodli na koalici s ANO
Komunální volby

Primátor Liberce Zámečník bude asi pokračovat. Starostové se dohodli na koalici s ANO

Na vytvoření koalice v Liberci se dohodlo vítězné uskupení Starostové pro Liberecký kraj (SLK), TOP 09 a KDU-ČSL s druhým hnutím ANO. Jejich vyjednávací týmy ve čtvrtek uzavřely dohodu o přípravě koaliční smlouvy. Obě uskupení jsou v čele města i nyní. V 39členném zastupitelstvu budou mít většinu 23 mandátů. Primátorem pravděpodobně zůstane Jaroslav Zámečník, personální obsazení ale není součástí dohody.

Infobox

Válka na Ukrajině

sledujeme živě
23:04

Pseudoreferenda Ruské federace jsou v rozporu se vším, co by mělo mezinárodní společenství zastávat, řekl Gueterres

22:44

Americký ministr zahraničí: Pseudoreferenda nemohou odrážet vůli Ukrajinců

22:02

Mezi další balíčky americké pomoci Ukrajině by měly patřit tanky

21:47

USA nikdy neuznají územní nároky Ruska na Ukrajině, řekl Biden

Ani boxerského šampiona a poslance nemine válka. Obr Valujev se dočká „boje“ s Kličkem

V začátku války na Ukrajině své služby armádě na napadené straně poskytlo i několik slavných boxerů. Po nedávné částečné mobilizaci hlásí také vojska Vladimira Putina hvězdnou posilu z ringu. Povolávací rozkaz dostal obr Nikolaj Valujev – historicky nejvyšší a nejtěžší světový šampion. S trochou nadsázky se dá říct, že se konečně utká s Vitalijem Kličkem, po čemž během kariéry toužil.

Živě
ON-LINE: USA nikdy neuznají územní nároky Ruska na Ukrajině, prohlásil americký prezident

Po vyhlášení částečné mobilizace z Ruska prchají statisíce mužů, další se v zemi snaží odvod na frontu bojkotovat. Místopředseda ruské bezpečnostní rady Dmitrij Medveděv uvedl, že Rusko má právo v nezbytném případě použít jaderné zbraně. Ukrajinské jednotky hlásí další úspěch na jihu země. USA oznámily, že Ukrajině poskytnou navazující vojenskou pomoc, včetně 18 raketometů HIMARS. ČR dostane od USA podporu zhruba 2,7 miliardy Kč na modernizaci armády, kompenzaci dodávek na Ukrajinu a kybernetickou ochranu.

Všeobecná mobilizace by Rusko zničila, míní generál Šedivý. Popsal krajní možnosti Kremlu

Pokud by ruský prezident Vladimir Putin přistoupil k všeobecné mobilizaci, pak by sice dokázal získat pro armádu možná až 30 milionů lidí, ale zničil by tím svoji zemi. Takový názor ve vysílání pořadu K věci na CNN Prima NEWS vyslovil bývalý náčelník Generálního štábu Armády ČR Jiří Šedivý. Armádní generál v záloze zároveň zmínil, že současní branci, kteří mají doplnit ruské síly v rámci částečné mobilizace, mají většinou chabou morálku a jejich nasazení na frontu by nyní nemělo velký význam.

Football Fanatics: Poslední přání před popravou? Ať střílí Tecl. To už neplatí, teď válí

Předlouho čelil útočník Stanislav Tecl všemožným fórkům ze strany české fanouškovské obce. Ve Slavii Praha spíše vysedával na lavičce, když nastoupil, pálil jednu šanci za druhou. Jenže s aktuální sezonou humor pomalu mizí v dáli. Vysmívaný hráč „sešívaných“ se probudil a vládne tabulce ligových střelců. Na jeho formu se podíval pořad Football Fanatics na CNN Prima NEWS.

Pomohla rozbít krvavý byznys se štěňaty. Někteří se báli, stálo mě to hodně nervů, popsala

Plzeňští policisté ukončili krvavý byznys se štěňaty. O případu překupníků psů už Krimi zprávy několikrát informovaly. Štěňata byla nemocná a řada jich do několika dní uhynula. Policisté nyní zveřejnili záběry ze zatýkání. Na starost ho měla zásahová jednotka. Štábu se navíc podařilo promluvit se ženou, která síť překupníků pomohla rozkrýt.

Nové podrobnosti ke střelbě v Ústí: Muž měl zaútočit loveckým nožem, říká státní zástupce

V ústecké čtvrti Střekov ve středu večer postřelil příslušník policejní prvosledové hlídky, která se mimo jiné specializuje na útoky ozbrojených pachatelů, 20letého útočníka, který následně v nemocnici svým vážným zraněním podlehl. Muž měl zasahujícího policistu napadnout skládacím loveckým nožem, říká v rozhovoru pro CNN Prima NEWS náměstek krajského státního zástupce Dan Anděl.

Domácí zpravodajství

Prymula: Chřipková i covidová vlna bude intenzivnější. Chrání očkování před oběma viry?

Díky nošení respirátorů jsme byli více chráněni. Nyní, když už není povinné, se dá předpokládat, že chřipková i covidová vlna bude intenzivnější, varoval v pořadu Nový den na CNN Prima NEWS Roman Prymula. Epidemiolog popsal, jak v případě nachlazení postupovat a prozradil, zda očkování proti koronaviru předchází i jiným virovým onemocněním.