Obelhali jste voliče. Vicepremiér chce zvyšovat daně, vmetl kabinetu Vondráček z ANO

Pokud nevystoupí premiér a veřejně neodmítne slova ministra práce Mariana Jurečky (KDU-ČSL) o zvyšování daní, tak to znamená, že kabinet obelhal voliče. Tak bývalý předseda Sněmovny Radek Vondráček (ANO) kritizoval v Partii PLUS vládní pětikoalici. Ekonomický expert ODS Jan Skopeček ale vysvětlil, že zvyšování daní není v programovém prohlášení vlády a nejsilnější vládní strana ODS jej odmítá.

„Nesouhlasím s Jurečkou a plánem na zdanění lidí s vyššími příjmy. V programovém prohlášení zvyšování daní není, prohlubovat progresi je zbytečné. Lidé za současnou krizi již platí dost a nemá smysl trestat aktivní a úspěšné lidi. Jsem skeptický i k sektorovým daním. Problém v Česku není na příjmové straně rozpočtu, ale na výdajové. Ministři musejí hledat úspory,“ objasnil postoj nejsilnější vládní strany v nedělní Partii PLUS Skopeček. Znovu tak reagoval na slova šéfa lidovců Jurečky, který v médiích hovořil o tom, že by o progresivní dani rád otevřel debatu.

Proti tomu se však ohradil Vondráček. „To, že je pan Skopeček skeptický, mě nemusí zajímat. Vicepremiér této země řekl, že budou vyšší daně, i když jste všude říkali, že to nebudete dělat. Už dávno měl vystoupit premiér a říct, že se nic takového nestane, nebo jste obelhali voliče,“ nenechal se ukonejšit Vondráček.

Podobně hovořil také předseda opozičního hnutí SPD Tomio Okamura. „Největší položky pomoci (lidem) nejsou přijaté vládou, není to jejich zásluhou. Jediné co udělali je zvýšení důchodů o 300 korun nad rámec valorizace. SPD nesouhlasí se zvyšováním daní českých občanů a českým firmám. Rezervy do rozpočtu lze hledat jinde,“ míní. „To, co předvedla vláda, je totální neschopnost. SPD požadovalo snížení DPH na potravinách, pohonných hmotách. Vaše vláda je zadarmo drahá. Vytahali jste lidem obrovské peníze z kapes,“ tvrdil Okamura.

Podle místopředsedkyně Sněmovny Věry Kovářové (STAN) jsou však návrhy SPD nesmysly. „Opakovaně se říkají věci, o kterých ekonom řekne že jsou to nesmysly. Pokud chtějí (poslanci SPD) snižovat DPH, tak to ale nemusí znamenat pokles ceny. Zažili jsme to i za vlády ANO a ČSSD, že se snížilo DPH na potraviny a pleny, v obchodech ale ke snížení cen nedošlo. Pouze zbytečně připravíme rozpočet o stovky miliard, které pak budou chybět ve zdravotnictví a školství,“ reagovala na kritiku Okamury místopředsedkyně Sněmovny.

Tagy:
Marian Jurečka daně Jan Skopeček Radek Vondráček Věra Kovářová vláda progresivní zdanění daň Poslanecká sněmovna ČR sektorová daň

Hlavní zprávy

Infobox

Válka na Ukrajině

sledujeme živě
08:45

Rusko podle Patruševa nemá údaje o západní sabotáži na plynovodech

08:22

Analytici ISW předpovídají pád Lymanu během 72 hodin

07:57

Ukrajinská vojska nejspíše osvobodí Lyman během 72 hodin, předpověděl ISW. Ukrajina podle Zelenského převzala iniciativu ve válce proti Rusku.

07:44

Projev ruského prezidenta Vladimira Putina byl ostrý a odtržený od reality, říká expert

Chybí důkazy? Kreml podle ruského tajemníka nemá údaje o západní sabotáži na plynovodech

Rusko nemá informace, že diverzi na plynovodech Nord Stream, které mají po dně Baltu přivádět ruský plyn do Německa, zorganizovaly západní tajné služby, uvedl v ruské televizi tajemník ruské bezpečnostní rady Nikolaj Patrušev. Zároveň ale tvrdil, že dříve se západní tajné služby poškozením plynovodů výbuchy zabývaly, uvedl list Kommersant na svém webu.

Boj o Hrad řečí peněz: Limit 40 milionů plánují vyčerpat pouze dva ohlášení kandidáti

Využít celý čtyřicetimilionový limit na prezidentskou kampaň v tuto chvíli plánují pouze generál Petr Pavel a bývalá rektorka Danuše Nerudová. Další potvrzení kandidáti počítají s výdaji ve výši řádově milionů korun. Podnikatel Karel Janeček chce peníze na kampaň uvolňovat podle vývoje situace. Prezidentští kandidáti to uvedli v anketě ČTK.

Sledujte Partii s Kupkou a Havlíčkem: Jak výsledky voleb ovlivnila energetická krize?

Česko po volbách. Kdo s kým a proč? V nedělní Partii Terezie Tománkové budou diskutovat ministr dopravy a místopředseda ODS Martin Kupka a místopředseda Sněmovny za hnutí ANO Karel Havlíček. Ve druhé části přijde na řadu velká politická diskuse, jejími aktéry budou: místopředsedkyně KDU-ČSL Šárka Jelínková, senátor Zdeněk Hraba a poslanci Aleš Juchelka z ANO a Radim Fiala z SPD.

Šíření covidu opět zrychluje. Nových případů bylo v pátek o tisíc více než před týdnem

Šíření covidu v Česku několik týdnů zrychluje. V pátek laboratoře potvrdily 3 859 nových případů nákazy, asi o 1 000 víc než před týdnem. K tomu ministerstvo za uplynulý den eviduje 1 564 podezření na opakovanou infekci. V nemocnicích je 1 480 lidí s covidem, mezitýdně asi o 430 více. Ve vážném stavu je 54 hospitalizovaných, minulý pátek to bylo o 20 méně. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví.

Král Max. Do Verstappenovy nadvlády už rýpe i Hamilton, zábavu přináší neštěstí Ferrari

Minulý rok nabídla formule 1 neuvěřitelné drama. Pokud se někdo díval na královnu motorsportu při závěrečném prosincovém závodě sezony v Abú Dhabí vůbec poprvé, trefil jackpot. Max Verstappen totiž rozhodl o svém premiérovém titulu mistra světa v posledním kole. Tentokrát se může Nizozemec stát šampionem už o prvním říjnovém víkendu. Ne, ročník není zkrácený, jen si „Super Max“ jede vlastní ligu.

Zimní válka na Ukrajině? Záleží na mrazu, Rusové už nemají sílu útočit, míní expert

Jak bude válka na Ukrajině vypadat během zimy? Nabízí se dva scénáře: Rusové i Ukrajinci se buď zakopou a konflikt doslova zamrzne, nebo budou teploty pro válčení i nadále poměrně přívětivé, což umožní oběma stranám provádět manévry. CNN Prima NEWS to sdělil vojenský expert Lukáš Visingr. Dodal, že Rusové už ale nemají dostatek sil na to, aby podnikli novou ofenzivu a hraje proti nim čas.

Domácí zpravodajství

Martin R. měl loupit i znásilňovat. Policisté ho našli mrtvého, už vědí, co se stalo

Mrtvým mužem, kterého policie nalezla na konci srpna v lese na Rychnovsku, byl hledaný čtyřicátník podezřelý z loupeže, znásilnění, nedovoleného ozbrojování a omezování osobní svobody. Přečinů se podle policie dopustil dvakrát, a to pod pohrůžkou použití nelegálně držené střelné zbraně. Následně se sám zastřelil. Jeho totožnost nyní potvrdili znalci.