Ochrana spisů, nebo krytí politiků? Ukrajinci v den invaze zničili důležité tajné dokumenty

Ukrajinský Státní úřad pro vyšetřování jen několik hodin před začátkem ruské invaze zničil v Kyjevě více než 100 tajných dokumentů, které se týkaly významných trestných případů. Řada z nich pojednávala i o vedoucích politických osobnostech. Po vpádu ruských vojsk byly zničeny další stovky dokumentů. Zůstává otázkou, zda se jednalo o krok, který měl spisy ochránit před Rusy, nebo naopak pomoct lidem, o nichž pojednávaly.

Informaci o zničení stovek tajných dokumentů potvrdilo webu Current Time několik zdrojů činných v trestním řízení. Jednalo se nejen o spisy, ale také o zvukový a obrazový materiál.

Zničené dokumenty se týkaly například vyšetřování bývalého prezidenta Petra Porošenka, poslance Viktora Medvedčuka, blízkého přítele ruského prezidenta Vladimira Putina, a také Oleksandra Jakimenka, bývalého šéfa ukrajinské bezpečnostní služby (SBU). Ten byl vyšetřován kvůli incidentu z roku 2014, kdy nařídil střelbu do demonstrantů v Kyjevě.

Mezi materiály dále patří vyšetřování kontroverzní dohody bývalého prezidenta Viktora Janukovyče s bývalým ruským prezidentem Dmitrijem Medveděvem i opakovaných převodů vojenského vybavení – včetně stíhaček a vrtulníků – do Ruska v letech 1992 až 2014, cituje stanice Rádio Svobodná Evropa.

Dále šlo o vyšetřování dohody o tom, že Rusko bude Ukrajině dodávat levnější zemní plyn výměnou za prodloužení ruského pronájmu černomořského přístavu na Krymu do roku 2042. Dohoda vyvolala na Ukrajině mezi západně orientovanými politiky pobouření.

Datum zničení: 24. února v 1:30 ráno

Za zničením dokumentů stojí Státní vyšetřovací úřad, který má prověřovat nekorupční trestné činy spáchané vrcholnými představiteli Ukrajiny. Jedná se o obdobu amerického FBI. Ačkoliv se úřad k věci nevyjádřil a vyžádal si na odpověď téměř tři týdny, informaci o zničení dokumentů potvrdil na začátku července Úřad generálního prokurátora.

Ten v prohlášení uvedl, že „některé materiály obsahující tajné informace z předmětných trestních případů byly zničeny oddělením bezpečnosti informací Státního úřadu pro vyšetřování“. Jak se ukázalo, 140 dokumentů bylo úřadem zničeno v Kyjevě 24. února v 1:30 ráno – tedy jen dvě a půl hodiny před zahájením ruské invaze.

Zbytek dokumentů nechal šéf vyšetřovacího úřadu – Oleksij Suchačov – tentýž den ráno převézt do Chmelnyckého vzdáleného 360 kilometrů jihozápadně od hlavního města. Následně schválil, aby byly stovky materiálů v průběhu dvou dní zničeny. Bývalý prokurátor Serhij Horbatjuk si však pokládá otázku, proč byly zničeny i materiály ve Chmelnyckém.

„Městu nehrozilo nebezpečí, že bude vypleněno ruskými silami. Pokud nebezpečí skutečně hrozilo, měli úřednici vyšetřovacího úřadu převézt dokumenty dále na západ,“ podotkl. Dodal, že pokud byly dokumenty zničeny, „jde nejen o nezákonné jednání, ale hrozí i trestní odpovědnost za zničení tajného materiálu“.

Státní zástupci se nyní pokoušejí zničené dokumenty rekonstruovat a využít archivy spisů k daným případům. Podle Horbatjuka nedojde k ukončení trestných případů, stíhání se ale v daných případech „výrazně ztíží“.

Tagy: