
Tisíce lidí demonstrují na odborářském protestu v Praze
Václavské náměstí bylo svědkem další protivládní demonstrace. Českomoravská konfederace odborových svazů (ČMKOS) svolala pražský „protest proti chudobě“, během něhož zopakovala své požadavky na kabinet Petra Fialy (ODS). Na akci nakonec dorazily jen jednotky tisíc lidí, což je podstatně méně, než odbory očekávaly. Podle odborového předáka Josefa Středuly vláda zaspala při řešení současné krize. Šéf ČMKOS zároveň odmítl, že by událost měla cokoliv společného s jeho kampaní do prezidentských voleb. Přesto však byl k vidění člen jeho týmu, který na akci sbíral podpisy.
„Demonstrace nespokojených zástupců zaměstnanců a občanů bude slušná, korektní, ale nekompromisní,“ sliboval dříve Středula. Na žádné z předchozích odborářských demonstrací se podle něj žádné incidenty neuskutečnily.
Podle policistů shromáždění skutečně proběhlo bez problémů. Středula však původně tvrdil, že do Prahy dorazí desítky tisíc lidí. Nakonec se však musel spokojit jen s několika málo tisíci. „Jsem rád, že lidé přišli v takovém počtu. Musím všem poděkovat, že vyslyšeli naši žádost, že pokud chtějí na demonstraci extremistickou, tak ať nechodí,“ řekl CNN Prima NEWS Středula.
Akce se mimo běžných lidí zúčastnili i někteří politici. Přímo v davu byli třeba šéf ČSSD Michal Šmarda, předseda hnutí Přísaha Robert Šlachta nebo komunisté Josef Skála a Marta Semelová. „Jsme tady, jelikož požadavky odborů považujeme za velmi racionální a je potřeba bojovat proti chudobě v České republice,“ řekl pro CNN Prima NEWS Šmarda. Mezi lidmi byla také exministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD).
Odbory podle Středuly nejsou spokojeny s tím, jak vláda zvládá současnou krizovou situaci. Případná obměna členů kabinetu by podle něj mohla situaci uklidnit, ale je pouze na premiérovi.
„Respektujeme výsledky voleb, jsme demokraté,“ podotkl již dříve šéf ČMKOS. O vyhlášení generální stávky vedení odborů podle něj zatím nemluvilo, ale do budoucna Středula tento krok nevyloučil. „Nikdy se žádného nástroje nevzdáváme dopředu,“ poznamenal.
Podle něj je nutné, aby vláda bezodkladně navýšila nejen minimální mzdu, ale také sociální dávky včetně příspěvku na péči a rodičovského příspěvku. „Dále vyzýváme vládu, aby zastavila rozklad veřejných financí a zajistila dostatečné rozpočtové příjmy potřebné pro pomoc podnikům i občanům zvýšením solidarity v daňovém systému. Vládu dále žádáme, aby připravila a co nejrychleji uvedla do života za účasti sociálních partnerů národní protikrizový plán,“ uvedl Středula.
Středulův člověk na demonstraci sbíral podpisy
Středula plánuje na začátku příštího roku kandidovat na prezidenta. Jako nezávislý kandidát potřebuje, aby jeho kandidaturu podpořila petice s alespoň 50 tisíci podpisů voličů. Spojení demonstrace s kandidaturou odmítl. „Středula nechystá žádnou podpisovou akci v souvislosti s demonstrací. Hanba by mě fackovala. Jsem předsedou odborů, je to odborová akce,“ pronesl v týdnu.
Redaktoři CNN Prima NEWS však přímo během demonstrace zaznamenali, že tomu tak není, neboť kdosi ze Středulova týmu skutečně sbíral podpisy pro jeho kandidaturu. „Objevil se tu i jiný kandidát, který měl mezi demonstranty stánek. Jiní to udělali, já to neudělal. Pokud si někdo vzal petiční arch, jsem mu vděčný, ale bylo to z jeho vůle. Nebylo to z vůle Josefa Středuly,“ reagoval na dotaz CNN Prima NEWS šéf ČMKOS. Druhým kandidátem, kterého Středula zmínil, byl Josef Skála.
Středula: Sbírání podpisů? Iniciativa někoho jiného, ne z mojí vůle
Středula sice před demonstrací sliboval, že na akci nebude sbírat podpisy za svoji prezidentskou kandidaturu, ale realita vypadala jinak. Redaktoři CNN Prima NEWS zaznamenali, kterak kdosi z jeho týmu chodí s podpisovým archem a sbírá podpisy účastníků protestu. „Objevil se tu i jiný kandidát, který měl mezi demonstranty stánek. Jiní to udělali, já to neudělal. Pokud to někdo udělal, že si vzal petiční arch, já jsem mu za to vděčný, ale bylo to z jeho vůle. Nebylo to z vůle Josefa Středuly,“ reagoval na dotaz CNN Prima NEWS šéf ČMKOS. Druhým kandidátem, kterého Středula zmínil, byl Josef Skála.
Středula prý není z nižší účasti zklamaný
Šéf ČMKOS Josef Středula nebyl podle svých slov z nižší účasti, než očekával, zklamaný. „Já jsem rád, že lidé přišli v takovém počtu. Musím všem poděkovat, že vyslyšeli naši žádost, že pokud chtějí na demonstraci extremistickou, tak ať nechodí,“ řekl CNN Prima NEWS Středula. Ten zopakoval, že si především přeje, aby vláda konala a například zastavila schvalovací proces u zákonů, které podle něj „vyčerpají 60 miliard korun z rozpočtu“. Dále si přeje zastropování cen potravin či zvýšení minimální mzdy.
Shrnutí: Odbory přednesly veřejně své požadavky
Odbory na pražské demonstraci vyzvaly k zavedení cenové regulace, k zastavení poklesu reálných mezd nebo k zestátnění kritické infrastruktury v energetice. Vláda se podle nich musí zasadit o ochranu nízkopříjmových skupin i střední třídy, na které nejvíc dopadá současná krize, a zachovat sociální smír. Protestní akce, která trvala zhruba hodinu a půl a uzavřela ji státní hymna, se podle policejního odhadu zúčastnily jednotky tisíc lidí. Podle policie demonstrace byla bez problémů.
Odbory ve společném prohlášení apelovaly na zastavení inflace, která snižuje reálné příjmy. Podle nich by vláda měla zejména regulovat ceny energií, potravin či pohonných hmot. „Vláda musí řešit problémy dřív, než se Česká republika dostane do recese,“ uvedl předseda Odborového svazu Kovo Roman Ďurčo.
Odbory dále požadují zvýšení minimální mzdy ještě v tomto roce o 2 000 korun na 18 200 korun. Od 1. ledna by podle nich měly vzrůst platy ve veřejné sféře o deset procent a o 20 procent by se měla zvýšit procentní výměra nemocenské a ošetřovného. Odbory požadují i zvýšení sociálních dávek, zejména rodičovského příspěvku a příspěvku na péči.
Ďurčo vyzval také k zestátnění kritické infrastruktury v energetice a ve vodním hospodářství, která podle něj nesmí být předmětem spekulativních obchodů. Stát by tímto krokem také měl zajistit to, že lidé v těžké situaci nebudou odpojováni od dodávek energií. Právo na jídlo a teplo domova patří mezi lidská práva,“ zdůraznil.
Demonstrace končí, přišly tisíce lidí
Demonstrace odborářů je oficiálně ukončena. Lidé se začínají rozcházet. Podle policistů byly na Václavském náměstí jednotky tisíc lidí. Středula si přitom původně sliboval účast v deseti tisících.
Na závěr demonstrace zní Václavským náměstím česká hymna
Minimální mzda by se měla zvýšit ještě letos, požaduje Ďurčo
Po navýšení minimální mzdy na 18 200 korun volá i Ďurčo z OS KOVO. Podle něj je na místě, aby k tomu došlo ještě v tomto kalendářním roce. Předseda OS KOVO na závěr demonstrace přečetl společné stanovisko svého uskupení a ČMKOS.
FOTO: Lidé na Václavském náměstí demonstrují proti vládě
Na odborářskou demonstraci dorazily tisíce lidí. Zdroj: Viet Tran
Demonstrace odborů na pražském Václavském náměstí je v plném proudu. Zdroj: Viet Tran
Demonstrace odborů na pražském Václavském náměstí je v plném proudu. Zdroj: Viet Tran
Demonstrace odborů na pražském Václavském náměstí je v plném proudu. Zdroj: Viet Tran
Šmarda: Požadavky odborů jsou velmi racionální
Na protest přišel také šéf ČSSD Michal Šmarda. „Jsme tady, jelikož požadavky odborů považujeme za velmi racionální a je potřeba bojovat proti chudobě v České republice,“ řekl pro CNN Prima NEWS lídr sociální demokracie.
Na protest odborářů v centru Prahy přišel i předseda hnutí Přísaha Robert Šlachta.
Předseda hnutí Přísaha Robert Šlachta (vpravo) si protivládní protest odborářů nenechal ujít. Zdroj: Viet Tran
Předseda hnutí Přísaha Robert Šlachta (vpravo) si protivládní protest odborářů nenechal ujít. Zdroj: Viet Tran
VIDEO: Tisíce lidí demonstrují na odborářském protestu v Praze
Pokud to nezvládáš, předej to někomu jinému, vzkázal vládě Středula
„Vládo, pokud to nezvládáš, tak to předej někomu jinému,“ prohlásil dále na demonstraci šéf ČMKOS Středula. Ve svém proslovu mimo jiné vyzval kabinet premiéra Petra Fialy, aby zajistil minimální mzdu ve výši 18 200 korun. Středula doplnil, že ve čtvrtek se má kvůli celé problematice sejít s prezidentem Milošem Zemanem.
Rozdělujete národ, vyčetl vládě Středula
„Vládo, uvědomte si, že ti, co demonstrují, tak národ nerozdělují. Národ rozdělujete vy,“ řekl ve svém druhém vystoupení na sobotní akci šéf ČMKOS Josef Středula. Ten zkritizoval také slova ministra průmyslu a obchodu Jozefa Síkely (za STAN), kdy radil velkým podnikům, aby se tvářily jako malé a střední. „Takovou manipulaci v České republice nesnášíme,“ řekl.
Jsme feministky, ne náckové, říkají aktivistky na demonstraci
„Souhlasíme s názory odborů, že je potřeba podpořit sociálně slabé a matky samoživitelky. Na ostatních demonstracích jsme nebyly, jsme feministky, ne náckové,“ uvedly pro CNN Prima NEWS aktivistky z Brna.
Na akci odborářů dorazili i komunisté se Skálou i Semelovou
Mezi protestujícími na odborářské demonstraci jsou také komunisté. Ty na Václavském náměstí vedou například prezidentský kandidát KSČM Josef Skála a bývalá kontroverzní poslankyně Marta Semelová.
Vláda je tu pro lidi, ne lidi pro vládu, míní odborář Ďurčo
„Vláda je tu pro lidi, ne lidi pro vládu,“ prohlásil na demonstraci předseda OS KOVO Roman Ďurčo. Podle něj vláda premiéra Petra Fialy (ODS) v době vysoké inflace lidem „rozdává jen almužny“. „Máme si prý utáhnout opasky a dát si svetr. To je nepřijatelné. Vysoké ceny energií nemůže kompenzovat nárůst mezd,“ řekl mimo jiné jeden z tuzemských odborářských lídrů.
Na demonstraci dorazila i exministryně Maláčová
Na demonstraci mimo jiné dorazila i bývalá ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD). Ta se stáhla do ústraní po volební porážce ČSSD a hlavně pak poté, co neuspěla v duelu o předsednický post sociální demokracie, když byl úspěšnější Michal Šmarda.
Já jsem dneska na Václaváku. Protestuji proti téhle neschopné vládě 👎! pic.twitter.com/AKZUAR7fA0
— Jana Maláčová (@JMalacova) October 8, 2022