Zelenskyj povolá do služby rezervisty, všeobecnou mobilizaci zatím odmítá

Volodymyr Zelenskyj

Ruská armáda vjíždí na Donbas

Rusko spustilo invazi na Ukrajinu. Prezident Vladimir Putin uznal nezávislost samozvaných republik Doněck a Luhansk. Do oblasti poté vyslal ruské vojáky, kteří zde mají „udržovat mír“. Při ostřelování ze strany proruských separatistů zemřeli za posledních 24 hodin dva vojáci, informovala agentura Reuters. Putin v úterý odpoledne dostal souhlas horní komory ruského parlamentu k užití ruských vojsk v zahraničí. Ukrajinský ministr zahraničí Dmytro Kuleba mezitím požádal Západ o další zbraně a prezident Volodymyr Zelenskyj povolal do služby vojáky v záloze. Americký prezident Joe Biden oznámil nové sankce.

Putin v pondělí večer po zhruba hodinovém projevu, ve kterém se mocně opíral do Ukrajiny, podepsal výnos o uznání nezávislosti separatistických republik Doněck a Luhansk na východě Ukrajiny. V Doněcku začali místní obyvatele ještě tentýž večer slavit. Ukrajinu Putin obvinil z genocidy. Tak začala invaze na Ukrajinu, které předcházelo zhruba čtyřměsíční napětí v regionu.

Okamžitě přišla reakce Západu. Prezident USA Joe Biden zakázal Američanům ekonomické aktivity spojené se separatistickými republikami na Donbasu. Britský ministerský předseda Boris Johnson uvedl, že jde o „jasné porušení mezinárodního práva“. Ukrajinu podpořila i řada českých, zejména vládních, politiků.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj vystoupil v noci z pondělí na úterý rovněž s televizním projevem, ve kterém Ukrajince ubezpečil, že žádné bezprostřední riziko nehrozí. Podle něj jsou hranice Ukrajiny dobře chráněné a zůstanou takové, jaké jsou. Za svůj údajně umírněný projev ale čelí kritice.

Během pondělního večera začali na Donbas proudit ruští vojáci. Kolony s tanky a transportéry mířily až na tzv. linii doteku, která odděluje separatisty s ukrajinskými vládními jednotkami.

V úterý odpoledne pak Putin obdržel povolení Rady federace, horní komory ruského parlamentu, k nasazení ruských vojsk v zahraničí. Ruští senátoři mu žádost schválili jednomyslně.

Německý kancléř Olaf Scholz prohlásil, že udělení souhlasu k provozu německo-ruského plynovodu Nord Stream 2 není kvůli nynějšímu postupu Ruska vůči Ukrajině možné. Uznání samozvaných separatistických republik na východě Ukrajiny ruským prezidentem Vladimirem Putinem je prý je jasným porušením mezinárodního práva, které nezůstane bez odpovědi.

Tagy: