Opičími neštovicemi se nakazilo i dítě. Hygienici zaznamenali případ v pražské školce

Hygienici v Praze zaznamenali první případ opičích neštovic u dítěte. Má jít o pětiletého žáka jedné z mateřských škol. Podle prověřování se dítě zřejmě nenakazilo v rodině, jednou z možností je zahraniční dovolená. Hygienici již v mateřské škole zahájili epidemiologické šetření u možných kontaktů nakaženého, čekají na výsledky krevních rozborů u dítěte i jeho rodinných příslušníků.

Podle šetření epidemiologů se neukázala možnost nákazy dítěte v rodině. „Dosavadní poznatky spíše naznačují, že k nákaze mohlo dojít v některé z dovolenkových destinací ve Španělsku, kde je výskyt opičích neštovic vyšší než v ČR. Rodina nedávno trávila dovolenou hned na několika místech ve zmíněné zemi,“ uvedli hygienici v tiskové zprávě.

Odebraný kožní vzorek ukázal jen mírnou pozitivitu. U dítěte a jeho rodinných příslušníků byly pro detailnější laboratorní diagnostiku nařízeny kontrolní odběry krve a výtěry z nosohltanu. Výsledky výtěrů byly na opičí neštovice negativní, u krve se na rozbor ještě čeká.

„Přesto v rámci předběžné opatrnosti nejenom, že pražská hygienická stanice zahájila příslušné epidemiologické šetření, ale nastavila také adekvátní protiepidemická opatření u konkrétních jedinců i v dané mateřské škole,“ doplnili hygienici.

Mateřská škola má nařízený zvýšený lékařský dohled a pravidelné sledování zdravotního stavu. „Příslušný kolektiv v mateřské škole je oddělený od ostatních kolektivů. Podávání stravy i organizace aktivit probíhají výhradně separátně,“ sdělila hygienická stanice. Nařízena je také zvýšená dezinfekce prostor, důsledné dodržování hygieny rukou a oddělování ložního prádla či ručníků.

Hygienici upozornili, že podle poznatků Světové zdravotnické organizace (WHO) a Evropského střediska pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) může k nákaze dojít i kontaktem s materiály, na jejichž povrchu se nachází virus, jde například o oděvy, nádobí nebo hygienické potřeby.

Podle dat ministerstva zdravotnictví bylo do středy v Česku potvrzeno 66 případů opičích neštovic. Z toho 52 v Praze a 14 v sedmi dalších krajích. Pět nemocných bylo ve Středočeském kraji, tři v Jihomoravském a dva v Ústeckém kraji. Po jednom případu pak úřady evidují v Karlovarském, Královéhradeckém, Olomouckém a Zlínském kraji. Dosud nejmladší nakažený v Praze byl ve věkové skupině 15 až 19 let.

Nemoc se původně vyskytovala v zemích střední a západní Afriky, od jara letošního roku se šíří i v Evropě a USA. Na území Evropy je potvrzeno více než 19 400 případů ve 29 zemích.

Tagy: