Prezident Petr Pavel bude chtít v pondělí na schůzkách s premiérem Petrem Fialou (ODS) a lídry koaličních stran slyšet, jaká je představa vlády o jejím složení, kdo bude mít jaké kompetence a kdo se postará o dotažení digitalizace stavebního řízení. Řekl to novinářům v New Yorku. Během pobytu v USA ve středu rovněž pronesl projev na shromáždění OSN, kde hovořil o pozici Ruska.
„To hlavní, co mě bude zajímat, je stabilita. Protože asi nikdo nemá zájem na tom, aby se v této situaci rozkolísala nejenom vláda, ale i naše vnitropolitická situace,“ uvedl prezident k oznámení odvolání ministra pro místní rozvoj Ivana Bartoše (Piráti). S konkrétními závěry je podle něj potřeba počkat do pondělí, kdy se sejde s premiérem.
ČTĚTE TAKÉ: Bartoš byl mizerný ministr, míní Zeman Fiala je ale zbabělec, ani já takhle nikdy nejednal
Piráti po nečekaném rozhodnutí Fialy odvolat ke konci září jejich vicepremiéra a ministra pro místní rozvoj Ivana Bartoše potvrdili, že ve vládě končí. Bartoš to ve středu řekl Fialovi na jednání kabinetu. Další kroky jsou závislé na tom, kdy tak učiní. Fiala požádal Piráty o novou nominaci na funkci ministra pro místní rozvoj. Piráti se ale nového člena vlády zřejmě vybírat nechystají, místo toho budou na svém internetovém fóru hlasovat o odchodu z vlády, a to od pátku do pondělního večera.
Ministr zahraničí Jan Lipavský (Piráti) v úterý novinářům v New Yorku řekl, že pokud si Piráti odhlasují odchod, jako člen strany podá demisi. Odešel by ale rovnou asi i od Pirátů, protože by nebyl schopen podepsat vše, co zaznívalo na úterní tiskové konferenci Pirátů ve Sněmovně, řekl.
V hodnocení práce Lipavského se Pavel shoduje s premiérem, je podle něj dobrým ministrem. „Právě na postu ministra zahraničí hodně záleží na kontinuitě, záleží na osobních vztazích,“ pronesl prezident. Kdyby měla nastat změna rok před volbami, ten, kdo by nastoupil, by podle Pavla za rok stěží dokázal některé vztahy navázat. „A tím by došlo k ohrožení naší zahraniční politiky,“ dodal směrem k českým novinářům.
Na Rusko je třeba vyvinout větší tlak
V USA přednesl i projev na shromáždění OSN. A hovořil zejména o pozici Ruska. „Nikdo nemá právo zneužívat moc a šikanovat ostatní členy mezinárodního společenství bez sankcí,“ prohlásil. Agrese Ruska, jakožto stálého člena Rady bezpečnosti OSN, prý otřásá samotnými základy instituce a systému, ve kterém jsou jinak respektována pravidla.
Agrese vůči Ukrajině není podle Pavla regionálním konfliktem, ale situací, kdy stálý člen Rady bezpečnosti OSN útočí na jinou suverénní zemi. „A proto je tak důležité nenechat Rusko v konfliktu vyhrát, protože nejen Rusko, ale i podobné režimy by to povzbudilo, že svých cílů mohou dosáhnout vojenskou silou,“ řekl Pavel.
„Pokud nechceme žít navždy v konfliktech, musíme se konečně naučit, že tuto planetu musíme sdílet, musíme dělat kompromisy při usilování o naše zájmy. Nikdo nesmí žít na úkor jiných,“ prohlásil český prezident. Věří, že OSN je dobrou platformou pro prezentování nejen ideálů, ale také myšlenek a následně jejich implementaci.
Po více než dvou letech od ruské invaze na Ukrajině by bylo podle Pavla překvapující, kdyby přetrvala stále stejná míra jednoty zemí NATO jako na začátku. Válečná únava podle něj zahrnuje nejen přímo bojující strany, ale také podporující či nepodporující země. „I zde jsem měl během debat dojem, že zástupci některých zemí jsou trochu unaveni tím, že pořád slyší, že musíme podporovat Ukrajinu, že musíme odsoudit ruskou agresi,“ dodal.
Peking by měl přispět k ukončení krveprolití
Ve svém středečním vystoupení rovněž vyzval Čínu, aby využila svých jedinečně blízkých vztahů s Ruskem k ukončení krveprolití na Ukrajině a všech souvisejících hrozeb pro světovou bezpečnost. Čína má podle něj jakožto globální aktér a stálý člen Rady pracovat pro mír a stabilitu.
Podle Pavla není udržitelné, aby Čína nadále podporovala největší bezpečnostní výzvu současnosti tím, že poskytuje nástroje, které Moskva potřebuje k vybudování svých vojenských kapacit proti Ukrajině a jejímu lidu. Pro Rusko, které kvůli agresi čelí ze strany západních zemí rozsáhlým hospodářským sankcím, se Čína stala klíčovým dodavatelem řady technologií. Peking uvádí, že je v konfliktu neutrální.
„Čína by se měla chovat podle role, o niž usiluje. Být důležitým světovým hráčem přináší nejen výhody, ale i velkou odpovědnost za světový mír a bezpečnost,“ zdůraznil v New Yorku český prezident.
MOHLI JSTE PŘEHLÉDNOUT: Zahájil puč s Fialou. Krysy opouštějí loď jako první. Piráti se ostře pustili do Lipavského