Drsná bitka Romů na zábavě v Bohumíně: Vzduchem létaly stoly, v ulicích se schyluje k odvetě

Policie vyšetřuje bitku, která se odehrála na sobotní romské taneční zábavě v Bohumíně. V sále, kde se bavila zhruba tisícovka lidí, létaly vzduchem skleněné láhve i židle. Útočníci během pěstních soubojů převraceli i stoly. A není to ojedinělý incident.

Hysterický křik, zvuk rozbíjejícího se skla, židle létající vzduchem. Ochranka měla co dělat, aby zklidnila vášně. Sobotní romská zábava v Bohumíně se pořadatelům trochu vymkla z rukou. Nebyla to známá maďarská zpěvačka romského původu Mery, co dav tak rozvášnilo. Bitku má údajně na svědomí místní provokatér, který prý chtěl vyvolat konflikt mezi Bohumínskými a Ostravskými Romy.

„Jeden z Bohumína vzal flašku, hodil to po mojí rodině. Pak vzali stůl a házeli s ním. Akci proti Ostravákům už připravovali předem, my jsme se tam přišli bavit,“ popsal jeden z účastníků zábavy. „Byl to incident menšího charakteru. Byl tam jeden místní provokatér a potom to vyústilo,“ sdělil Josef Stojka, předseda Unie Olašských Romů.

Případem se teď zabývá policie. „Karvinští policisté zahájili úkony trestního řízení pro podezření z výtržnictví. Shromažďují veškeré informace k celé události, především k osobám, které měly a mohly mít podíl na prověřovaném jednání,“ uvedla mluvčí Policie ČR Soňa Štětínská.

Zatímco policie vyšetřuje, nejsou vyloučeny další odvetné akce. Jedna z nich se málem odehrála hned následující den po bitce. A už ne v uzavřeném soukromém objektu, ale v ulicích. Ze skupin znepřátelených Romů šel strach. „Pobízeli nás, že tam máme přijít. Tak jsme tam jeli. Když se chcete porvat, tak není problém,“ řekl jeden z účastníků.

„Podobné zábavy se v soukromém objektu konají dost často a pravidelně končí rvačkou, většinou na veřejném prostranství nebo na nádraží,“ popsal starosta Bohumína Petr Vícha. Co na to, že zábavy téměř pravidelně končí minimálně šarvátkou, při které se rozbíjí zařízení kulturního domu, říká majitel objektu, se redakci CNN Prima NEWS nepodařilo zjistit. Není totoiž k sehnání.

Tagy:
policie Romové zábava Bohumín Petr Vícha Policie České republiky