Ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) připustil zvýšení daně z nemovitosti, i když koalice Spolu i on sám před volbami slibovali přesný opak. Například místopředseda Sněmovny a ekonomický expert ODS Jan Skopeček plán nepovažuje za správný. Stanjura se naopak bude moci opřít například o TOP 09, která tvrdí, že je daň zbytečně nízká. Podle ekonoma navýšení zaplatí především nájemníci.
„Vůle zvýšit daň z nemovitých věcí by byla. Pokud jako ODS odmítáme růst přímých daní, tak vám zůstávají jen nepřímé a majetkové daně. To je logické,“ řekl Stanjura Deníku N. Před sněmovními volbami však mluvil úplně jinak.
ČTĚTE TAKÉ: Čunek varuje před změnami v důchodech: Nebude to příznivé. Vláda musí nést odpovědnost
„Nápad na zvýšení daně z nemovitostí je opravdu nebezpečný. Nechápu, proč by měl stát trestat někoho za to, že si pořídil bydlení. Kromě toho se vyšší zdanění promítne do ceny nájmů a jediný, kdo na to doplatí, jsou právě nájemníci. To není správná cesta,“ napsal v srpnu 2021 na Facebook Stanjura.
Nápad na zvýšení daně z nemovitostí je opravdu nebezpečný. Nechápu, proč by měl stát trestat někoho za to, že si pořídil...
Posted by Zbyněk Stanjura on Tuesday, August 3, 2021
Skopeček: Mám řadu argumentů proti zvýšení daně
Dnes se však ukazuje, že bude muset vláda některé své sliby porušit, pokud bude chtít dát do pořádku státní rozpočet. Přesto mezi některými členy ODS panuje obava, zda je zvýšení daně z nemovitosti tou správnou cestou.
Peníze pod polštářem, spořicí účty nebo investice. Jak letos porazit prudkou inflaci?
Česká národní banka a jiné instituce predikují vysokou inflaci i pro letošní rok. Původní odhady se ještě zhoršily a lidé mohou čekat, že v průměru se bude inflace držet okolo 11 procent. Jinými slovy to znamená, že z ušetřených 100 tisíc ztratí hodnotu více než 10 tisíc korun. Jaká strategie je během zrychlování spotřebitelských cen nejhorší a jak se může inflace porazit?
„Expertní koaliční skupiny diskutují a projednávají spolu s NERV celou řadu opatření jak na příjmové, tak na výdajové straně rozpočtu s cílem snížit hrozivá salda rozpočtu. V tuto chvíli není nic definitivně rozhodnuto. Dokud není dohodnuto vše, není dohodnuto nic. Já osobně a moji kolegové z ODS se samozřejmě snažíme při jednáních ‚tlačit‘ hlavně úspory na straně výdajů, než abychom hledali, kde všude lze zvyšovat daně. Jsou ale i koaliční partneři, kteří to mají opačně,“ sdělil pro CNN Prima NEWS ekonomický expert ODS Skopeček.
Poslanec je přesvědčen, že bude nutné hledat kompromis. „Zvyšovat daň z nemovitosti za správné osobně nepovažuji. Mám pro to řadu argumentů a nedoporučuji to. Na konci bude nicméně soubor opatření ke snížení schodku, který bude nutně kompromisem. Dělám s kolegy maximum, aby ten kompromis, respektive mix rozpočtových opatření, byl akceptovatelný pro naše voliče. Nicméně snížení schodku je úkol, na který nesmíme rezignovat, a znamená kroky, které se vždy někoho ekonomicky dotknou,“ doplnil místopředseda Sněmovny.
Pro občanské demokraty bylo zvyšování přímých a zvláště majetkových daní z programového hlediska vždy tabu. Dá se tedy očekávat, že kolem aktuálního plánu bude ve straně ještě bouřlivá diskuse.
TOP 09: Daň je nízká, navyšme ji
Naopak pro navýšení by byla TOP 09. „S ohledem na nezbytnost řešení strukturálního deficitu státního rozpočtu a na to, že je u nás daň z nemovitosti v mezinárodním srovnání velmi nízká, podporujeme její navýšení. Nyní je výnosem pro obce, ale stát s ní má náklady na její vybíráni. Proto by obce měly mít zaručen výnos a možnost stanovení koeficientu jako dodnes,“ sdělil pro CNN Prima NEWS předseda poslaneckého klubu TOP 09 Jan Jakob.
„K tomu by mohla vzniknout část, která by byla výnosem státního rozpočtu, díky čemuž by byly kryty náklady státu, které má s jejím výběrem. Celková výše daně by se tak nemusela ani zdvojnásobit. Dále jsme pro stanovení valorizace sazeb daně z nemovitosti,“ doplnil.
STAN: Efektivní daň, před níž nikdo neuteče
Diskusi se nebrání ani vládní hnutí STAN. Poslanec Jan Lacina upozornil, že se jedná o velmi dobře fungující daň. „Daň z nemovitosti je specifickou daní, celý výnos jde obcím, je to zajímavý příjem. Myslím, že pan Stanjura říká, že by to měl být příjem státu, takže obec by se se státem dělila. Před touto daní nikdo neuteče, je velmi efektivní. Je to zajímavý nástroj a počkejme, s čím pan ministr přijde a pak to budeme komentovat,“ sdělil pro CNN Prima NEWS.
Nelze předstírat. Reforma důchodů je nutná a bude bolet, prohlásil Pavel a nabídl pomoc
Důchodová reforma je nutná, přestože bude bolestivá, prohlásil na páteční tiskové konferenci zvolený prezident Petr Pavel. Bude se podle svých slov snažit tlačit na vládu, aby vybrala tu nejméně bolestivou variantu, důchodový systém se ale změnit nemusí. Kabinetu Petra Fialy (ODS) nabídl pomoc s vysvětlováním občanům.
Co se týče porušování předvolebního slibu koalice Spolu, jíž je TOP 09 součástí, Lacina míní: „Na rozdíl od roku 2021 se nacházíme v jiné situaci. Je potřeba tuto věc redefinovat a najít nějaký balanc, aby se státní rozpočet vrátil do přirozených měřítek. Chápu, že je tu sociální smír a na druhé straně udržitelnost státního rozpočtu a balancovat v tom je pro pana ministra nepochybně obtížná role. Ale on si ji vybral a musí se s ní vypořádat,“ doplnil Lacina.
Diskusi se nebrání ani KDU-ČSL. „Za lidovce mohu říct, že jsme samozřejmě tento návrh ministra Stanjury zaznamenali. Výnos daně z nemovitostí v prvé řadě slouží k úhradě nákladů obcí spojených s existencí konkrétní nemovitosti, zejména na infrastrukturu, na obecní služby osobám užívajícím tyto nemovitosti a tak dále,“ sdělil pro CNN Prima NEWS lidovecký poslanec Michael Kohajda.
„Tyto náklady samozřejmě v čase rostou, ale daň z nemovitostí je stanovena pevně a její výnos tedy v čase neroste. Toto je jistě racionálním důvodem k diskusi ohledně této daně a její výše. Zatím jsme se však v koalici neshodli na jakémkoliv konkrétním výsledku, zatím probíhá jen debata o návrzích jednotlivých stran,“ doplnil.
Zaplatí to nájemníci
Na změnu postoje vlády upozornil také ekonom Lukáš Kovanda. „Ještě loni se vládní představitelé vyjadřovali v tom smyslu, že zvýšení jakékoli daně je po ně tabu. Nyní už přešli k argumentaci, že nebudou navyšovat celkové daňové inkaso v poměru k HDP, tedy takzvanou složenou daňovou kvótu. Přičemž ovšem už navyšování jednotlivých daní nevylučují,“ sdělil ve svém komentáři.
Pekarová podporuje, aby se do důchodu odcházelo až později. Starší generaci uklidnila
TOP 09 podporuje zvýšení věku pro odchod do důchodu, vláda ale musí předložit celkovou reformu penzí. V nedělní Partii na CNN Prima NEWS to uvedla předsedkyně TOP 09 a Sněmovny Markéta Pekarová Adamová. Naopak opoziční hnutí SPD podle šéfa jeho poslaneckého klubu Radima Fialy se stanovením věkové hranice až na 68 let místo nynějších 65 let nesouhlasí. Podle Pekarové je ale věk 68 let jen jednou z variant.
„Všimli si toho, že jim současná rapidní inflace výrazně nafukuje ukazatel (nominálního) HDP, ale už ne nutně všechny daňové příjmy. Proč to tedy nechat jen tak být. Daň z nemovitých věcí se vypočítává podle druhu nemovitosti, výměry bytu, koeficientu podle velikosti obce a místního koeficientu. Není nutně navázána na inflaci,“ sdělil Kovanda.
Upozornil však, že případná změna nejvíce dopadne na nájemníky. „Hlavním problémem zvýšení daně z nemovitosti je to, že může dále rozevřít příjmové nůžky mezi třídou vlastníků nemovitostí a třídou nájemníků. Majitelé nemovitostí totiž budou v celé řadě případů úspěšně přenášet vyšší daňové zatížení na své nájemníky, jimž zkrátka o příslušnou částku daně nájem zvýší. Nájemné v Česku nadále roste, na rozdíl od ceny nemovitostí v řadě oblastí. Růst cen nájemného značí, že pronajímatelé jsou stále v poměrně komfortní situaci. Pokud nepřenesou vyšší daň z nemovitosti na své nájemníky celou, přenesou alespoň její podstatnou část,“ dodal ekonom.