Pospíšil: Ukrajina musí vidět v EU naději. Putinovi posíláme za plyn peníze, aby vraždil

Hostem Partie byl Jiří Pospíšil

K věci (426)

Dosavadní sankce zatím ruskou ekonomiku nepoložily, upozornil v pořadu K věci na CNN Prima NEWS europoslanec Jiří Pospíšil (TOP 09). Zdůraznil, že evropské státy by měly přestat odebírat ruský plyn a ropu a volit tvrdší postup před vlastním pohodlím. Pospíšil také podpořil případný vstup Ukrajiny do Evropské unie a Rakušanům, kteří jsou proti, vzkázal, že by měli někdy raději mlčet.

Ukrajina by neměla být členem Evropské unie. Ani teď, ani v budoucnu, řekl v neděli rakouský ministr zahraničí Alexander Schallenberg. Kandidátský status zemi, která již více než dva měsíce čelí na svém území ruské invazi, podle něj vůbec nepřísluší.

„Hlasy z Rakouska jsou mimořádně nebezpečné. Jedna věc je právo Rakušanů mít názor, druhá pak to veřejně říkat. Potřebujeme, aby Ukrajinci viděli v unii naději. Neříkám, že do ní hned vstoupí, ale v řádu let je o tom možné po splnění podmínek mluvit,“ uvedl ve vysílání CNN Prima NEWS europoslanec Pospíšil.

Podotkl, že existuje možnost Ukrajině nabídnout přidružené členství, což ale lídři zatím neudělali. „Pro Ukrajince to strašně znamená. Bojují, umírají a věří v budoucnost, kterou si spojují s EU. Když někdo říká, že se tak nikdy nestane, je to netaktické, necitlivé a zbytečné. Občas by bylo lepší, aby Rakušané takové výroky nevypouštěli a mlčeli,“ zkritizoval naše jižní sousedy člen TOP 09.

Být členem Evropské unie samozřejmě není jen politické rozhodnutí. Ukrajina bude muset přijmout desítky nebo stovky směrnic a nařízení, které začlení do svého právního systému. „Když chcete být členem, musíte přijmout pravidla, ale to trvá několik let. Není možné přijmout Ukrajinu hned po válce v řádu měsíců. Vůli bychom ale měli projevit. Nechápu, proč jí nebylo nabídnuto přidružené členství, které má hlavně politický a ekonomický charakter,“ zopakoval Pospíšil.

Ztratila Evropa nadšení pomáhat?

Začínají se objevovat informace, že některé evropské státy přestávají být tak odhodlané v pomoci Ukrajině, což by mohlo významně poznamenat jednání o dalším balíku sankcí vůči Rusku. Podle Pospíšila nadcházející debata ukáže, zda počáteční nadšení opravdu uvadá.

„Dosavadní sankce zatím ruskou ekonomiku nepoložily, dále posíláme Putinovi stovky milionů dolarů na to, aby vraždil ženy, děti a starce. Kdyby nedostával evropské peníze za plyn a ropu, neměl by z čeho vést válku. Je to o porovnání hodnot. Naše pohodlí na jedná straně a umírající Ukrajinci na té druhé. Osobně mám jasno,“ prohlásil europoslanec.

Zdůraznil, že od samého začátku podporuje ty nejtvrdší sankce. „Měli jsme je dávno upřednostnit před naším pohodlím. Nevidím ale v Evropské unii vůli, abychom se do konce roku nebo v řádech týdnů vzdali ropy a plynu z Ruska,“ kritizoval Pospíšil a nepřímo tak podpořil prosby ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského, který embargo na ruskou ropu a plyn dlouhodobě žádá.

Vypnutí plynu by Rusku vadit nemuselo

Podle některých expertů je ale okamžité odstavení plynovodů z Ruska pro EU prakticky neproveditelné a navíc by ani nemuselo dostat ruskou ekonomiku na kolena. Putin by měl ještě nějakou dobu dostatek zdrojů pro pokračování války na Ukrajině.

„Jsme v situaci asymetrických dopadů. Rusko by uzavřením dodávek plynu přišlo jen o své příjmy, my bychom měli pohromu v hospodářství. Někde by mohl vypuknout blackout, který by vedl k rozpadu společnosti,“ varoval hlavní ekonom BH Securities Štěpán Křeček v pořadu Co na to vaše peněženka na CNN Prima NEWS.

„Je mimořádně zvláštní si myslet, že Západ přijde s takovými sankcemi, které okamžitě zarazí ruskou válečnou mašinu,“ uvedl pro portál Politico.eu Andris Strazds z Evropské rady pro zahraniční věci. Podle něj by k tomu nevedlo ani úplné embargo na dovozy ruského plynu a ropy. „Mají své vlastní pohonné hmoty, zásobu raket, vojenské vybavení, a je mi líto, mají i potravu pro děla. Mají zkrátka všechny hlavní zdroje, které jim umožní ještě nějakou dobu pokračovat,“ dodal s tím, že dopad současných sankcí se v ruské ekonomice začne vážně projevovat ke konci letošního roku.

Tagy: