Šéf Lukoilu záhadně zemřel. Firma kritizovala válku, teď měl její ředitel vypadnout z okna

Předseda Lukoilu Ravil Maganov s Vladimirem Putinem (2019) (Ilustrační obrázek)

Válka na Ukrajině (1.9.2022 9:00)

Předseda představenstva a výkonný viceprezident ropné společnosti Lukoil Ravil Maganov zemřel za zvláštních okolností. Jeho tělo našli před nemocnicí v Moskvě. Údajně vypadl z okna. Představenstvo ruské společnosti se v březnu kriticky vyjádřilo k ruské agresi na Ukrajině. Jedná se o další ze záhadných smrtí vlivných osob napojených na Rusko.

Manažer druhé největší ropné společnosti v Rusku zemřel okolo půl osmé ve čtvrtek ráno. Podle dosavadních informací šlo o následky pádu z šestého patra moskevské nemocnice. Policie prochází záběry z bezpečnostních kamer a vyslýchá zaměstnance i pacienty, informoval o tom server RBC.

Kritika reforem či výčitky kvůli rozpadu SSSR. Jaký byl vztah Putina s Gorbačovem?

Ke smrti posledního vládce Sovětského svazu Michaila Gorbačova se neopomněl vyjádřit nynější ruský prezident Vladimir Putin. Prostřednictvím svého tiskového mluvčího však jen stroze oznámil, že rodině zaslal své nejhlubší kondolence. Gorbačov před časem měl o Putinovi říci, že svojí současnou politikou de facto zničil jeho reformy. Jaký byl vztah mezi těmito výraznými státníky?

Zda se jednalo o sebevraždu či odstranění Maganova, není zatím jasné. Rozporuplné je i postavení Lukoilu v rámci války na Ukrajině. „Představenstvo společnosti vyjadřuje nejhlubší znepokojení nad tragickými událostmi na Ukrajině. Voláme po co nejdřívějším ukončení ozbrojeného konfliktu a vyjadřujeme upřímný soucit se všemi oběťmi. Podporujeme řešení skrz vyjednávání a diplomacii,“ uvedla společnost ve svém prohlášení ze začátku března, kdy se jako jedna z prvních velkých firem v Rusku vymezila proti okupaci. Výkonný ředitel společnosti Vagit Alekperov pak odstoupil ze své funkce v dubnu letošního roku, a to v reakci na zanesení jeho osoby do západních sankčních režimů, informovala o tom Al Jazeera.

Na druhé straně jsou kritici společnosti, podle kterých podnik slouží k financování války. Ti vyzývají k bojkotu čerpacích stanic společnosti v Evropě. „Veškeré čerpací stanice Lukoilu v Belgii fungují na franšízových dohodách. Jejich provozovatelé tak posílají peníze do Ruska. Tohle není jen o obchodu, je to o lobbování za ruské zájmy, dezinformacích, propagandě a samozřejmě financování války,“ sdělila serveru EuroNews Oksana Bulda z nevládní organizace Promote Ukraine.

Problémy ve Spojených státech

Den před smrtí Maganova informovalo americké ministerstvo spravedlnosti o zabavení Boeingu 737, vlastněného Lukoilem. Letadlo v hodnotě 45 milionů dolarů (zhruba 1,1 miliardy korun, pozn. red.), vlastněné společností skrz složitou síť holdingových firem, podle amerických úřadů porušovalo sankce. V rozporu s platným sankčním režimem mělo podnikat lety do Ruska.

„Zabavením jsme vyslali jasný signál porušovatelům sankcí a zprostředkovatelům z řad třetích stran po celém světě. Jsme odhodláni postihnout všechny osoby nebo subjekty, které se snaží bezostyšně obcházet sankce, vývozní kontroly a licenční požadavky, které Spojené státy zavedly v reakci na nevyprovokovanou vojenskou invazi Ruska na Ukrajinu,“ uvedl Mark Dawson z Ministerstva vnitřní bezpečnosti USA.

Nehody a sebevraždy, nebo úkladné vraždy?

Maganov přitom nebyl jedinou významnou postavou spjatou s Ruskem, která v poslední době přišla o život při pádu z okna. V polovině srpna stejným způsobem přišel o život lotyšsko-americký podnikatel Dan Rapoport, který byl dle zahraničních médií silným kritikem Vladimira Putina. S Ruskem měl co do činění, neboť v Moskvě provozoval luxusní podnik Soho Rooms.

Na jednu stranu se uvádí, že před údajnou sebevraždou měl svého psa pustit ven a měl k němu přidat dopis na rozloučenou. Na druhou stranu však u sebe Rapoport v době smrti měl vysokou finanční hotovost, telefon, klíče či sluchátka. Jeho manželka, ukrajinská viroložka Alena Rapoportová, tvrdí, že by se sám rozhodně nezabil.

V prosinci pádem z okna zahynul ruský nacionalista Jegor Prosvirinin, který byl rovněž Putinovým odpůrcem. Jeho tělo bylo nalezeno bez oblečení pod okny residenční budovy v centru Moskvy. Známý byl rovněž případ, ke kterému došlo již v prosinci 2020. Tehdy údajně při pádu z okna zemřel ruský vědec Alexander Kaganskyj, který se snažil vyvinout vakcínu na koronavirus. Na těle měl přitom bodné rány. O případu jsme informovali zde.

Tagy: