Během pandemie koronaviru se nálada ve společnosti několikrát změnila. Jak jsme na tom teď? A proč jsou lidé k opatřením lhostejnější než na jaře? Ztratil premiér Andrej Babiš (ANO) u veřejnosti důvěru? Na tyto a další otázky se Pavlína Wolfová ptala Martina Buchtíka, ředitele agentury STEM.
Buchtík prozradil, že podle průzkumů veřejnosti nosí 85 % lidí roušky a nařízení dodržuje. Na jaře ale se zakrytými ústy a nosem chodilo až 95 % Čechů. „Je to nejspíš proto, že na jaře jsme zažili něco velice šokujícího a ten šok donutil spoustu lidí pravidla dodržovat, příliš se o tom nediskutovalo. Teď je situace trochu jiná a veřejné mínění vždycky reaguje pozvolna, s nějakým odstupem,“ vysvětlil.
Nikdo nevěří, že je to pouze na dva týdny, říká Prouza o nových opatřeních
„Podnikatelé už nově zavedená opatření a podpůrné programy znají, proto jsem rád, že vláda nezavedla něco nového.“ Ve speciálním vysílání na CNN Prima NEWS to prohlásil prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu ČR Tomáš Prouza. Společně s druhým hostem, viceprezidentem Svazu průmyslu a dopravy ČR Radkem Špicarem, se shodli, že restrikce proti šíření koronaviru platící od čtvrtečního rána nejsou překvapivá, znepokojivá je ale rychlost, jakou se zavedla.
Omezení pohybu se nyní setká s menším pochopením než na jaře, to je podle ředitele agentury STEM zcela zjevné. Je to prý dané tím, že co se týče opatření, lidé ztratili k vládě důvěru. Ta byla před půl rokem extrémní, přes 80 %. V současné době se pohybuje pod hranicí 50 %.
Prymula: Desetina populace je extremistická
Ministr zdravotnictví Roman Prymula (za ANO) uvedl, že desetina populace je extremistická, protože opatření nejen nedodržuje, ale zároveň zpochybňuje a záměrně porušuje. „Já jsem neviděl data pana ministra Prymuly a on ani nezveřejnil, od koho je má, jak k nim došel. Nicméně podle údajů, které jsou veřejně dostupné, je to o něco menší číslo,“ okomentoval Prymulova slova Buchtík.
Deset procent je ale podle něj poměrně málo. „To, že 90 % lidí něco dodržuje, i když třeba skřípe zuby, je ve skutečnosti nebývalý jev,“ uvedl Buchtík.
Žádný lockdown v Česku není, trvají si na svém Prymula s Babišem
V Česku podle ministra zdravotnictví Romana Prymuly (za ANO) a premiéra Andreje Babiše (ANO) žádný lockdown nenastal. Oba na tom trvají i poté, co vláda uzavřela téměř vše kromě obchodů s potravinami, lékáren nebo drogérií a až na výjimky uzavřela i maloobchod.
Vyjádřil se také ke stále více používanému slovu „lockdown“. Zda nová opatření prakticky lockdown znamenají, nebo ne, jak tvrdí Babiš i Prymula, nechtěl Buchtík soudit. Je podle něj ale důležité, kdo tato vyjádření poslouchá. Babišovi voliči prohlášení, že o lockdown nejde, přijmou lépe, jeho odpůrci ho naopak budou zpochybňovat.
Specifickou skupinou jsou děti
Buchtík v rozhovoru také uvedl, že ohroženi protikoronavirovými opatřeními jsou především lidé, kteří finančně strádají nebo jsou na pokraji chudoby, živnostníci a jejich zaměstnanci. Specifickou skupinou jsou děti.
„Generaci jako celek to nepoškodí, zvýrazní to sociální a ekonomické rozdíly do budoucna. Děti rodičů, kteří jsou velmi motivovaní k tomu, aby se to dítě vzdělávalo, vzdělání mít budou. Pro takové rodiny také není problém pro každého člena rodiny koupit tablety, notebooky a další vybavení, případně najmout soukromé učitele. Ale pak tady je celá řada lidí, kteří na vzdělání nekladou takový důraz, ty rozdíly budou růst,“ řekl Buchtík. Situace se ale dotkne i učňovských oborů, protože on-line se řemeslu nenaučí.
Především opozice pak Babiše žene k odpovědnosti s tím, že udělal chyby a právě kvůli němu jsme v této situaci. Podle Buchtíka jde o poměrně rozšířený názor i ve společnosti. „Lidé, kteří Andreje Babiše nevolili, si to budou myslet výrazně častěji. Na volebních modelech vidíme, že podpora hnutí ANO klesá, takže si můžeme domyslet, že ztrácí podporu i u části lidí, kteří mu byli nakloněni,“ dodal na závěr rozhovoru Buchtík.