Během pandemie koronaviru se nálada ve společnosti několikrát změnila. Jak jsme na tom teď? A proč jsou lidé k opatřením lhostejnější než na jaře? Ztratil premiér Andrej Babiš (ANO) u veřejnosti důvěru? Na tyto a další otázky se Pavlína Wolfová ptala Martina Buchtíka, ředitele agentury STEM.
Buchtík prozradil, že podle průzkumů veřejnosti nosí 85 % lidí roušky a nařízení dodržuje. Na jaře ale se zakrytými ústy a nosem chodilo až 95 % Čechů. „Je to nejspíš proto, že na jaře jsme zažili něco velice šokujícího a ten šok donutil spoustu lidí pravidla dodržovat, příliš se o tom nediskutovalo. Teď je situace trochu jiná a veřejné mínění vždycky reaguje pozvolna, s nějakým odstupem,“ vysvětlil.
Omezení pohybu se nyní setká s menším pochopením než na jaře, to je podle ředitele agentury STEM zcela zjevné. Je to prý dané tím, že co se týče opatření, lidé ztratili k vládě důvěru. Ta byla před půl rokem extrémní, přes 80 %. V současné době se pohybuje pod hranicí 50 %.
Prymula: Desetina populace je extremistická
Ministr zdravotnictví Roman Prymula (za ANO) uvedl, že desetina populace je extremistická, protože opatření nejen nedodržuje, ale zároveň zpochybňuje a záměrně porušuje. „Já jsem neviděl data pana ministra Prymuly a on ani nezveřejnil, od koho je má, jak k nim došel. Nicméně podle údajů, které jsou veřejně dostupné, je to o něco menší číslo,“ okomentoval Prymulova slova Buchtík.
Deset procent je ale podle něj poměrně málo. „To, že 90 % lidí něco dodržuje, i když třeba skřípe zuby, je ve skutečnosti nebývalý jev,“ uvedl Buchtík.
Vyjádřil se také ke stále více používanému slovu „lockdown“. Zda nová opatření prakticky lockdown znamenají, nebo ne, jak tvrdí Babiš i Prymula, nechtěl Buchtík soudit. Je podle něj ale důležité, kdo tato vyjádření poslouchá. Babišovi voliči prohlášení, že o lockdown nejde, přijmou lépe, jeho odpůrci ho naopak budou zpochybňovat.
Specifickou skupinou jsou děti
Buchtík v rozhovoru také uvedl, že ohroženi protikoronavirovými opatřeními jsou především lidé, kteří finančně strádají nebo jsou na pokraji chudoby, živnostníci a jejich zaměstnanci. Specifickou skupinou jsou děti.
„Generaci jako celek to nepoškodí, zvýrazní to sociální a ekonomické rozdíly do budoucna. Děti rodičů, kteří jsou velmi motivovaní k tomu, aby se to dítě vzdělávalo, vzdělání mít budou. Pro takové rodiny také není problém pro každého člena rodiny koupit tablety, notebooky a další vybavení, případně najmout soukromé učitele. Ale pak tady je celá řada lidí, kteří na vzdělání nekladou takový důraz, ty rozdíly budou růst,“ řekl Buchtík. Situace se ale dotkne i učňovských oborů, protože on-line se řemeslu nenaučí.
Především opozice pak Babiše žene k odpovědnosti s tím, že udělal chyby a právě kvůli němu jsme v této situaci. Podle Buchtíka jde o poměrně rozšířený názor i ve společnosti. „Lidé, kteří Andreje Babiše nevolili, si to budou myslet výrazně častěji. Na volebních modelech vidíme, že podpora hnutí ANO klesá, takže si můžeme domyslet, že ztrácí podporu i u části lidí, kteří mu byli nakloněni,“ dodal na závěr rozhovoru Buchtík.