Stále více zemí se chystá rušit téměř všechna opatření proti šíření koronaviru, nebo tak již učinily. Cestu, za kterou byli ještě před několika týdny až měsíci kritizováni Britové, už volí i naši sousedé. Také postoj české vlády se postupem času mění.
Anglie
V Anglii se od covid pasů plošně upustilo na konci ledna, celá řada podniků je ale na dobrovolné bázi využívá nadále. Obdobně jsou na tom pravidla nošení roušek, obchody o to mohou zákazníky jen požádat. Centrálně tedy nařízeny nejsou, ale obchodní řetězce jako Tesco, Lidl nebo Sainsbury´s je vyžadují, stejně jako třeba londýnské metro.
Jak se ale redakce CNN Prima NEWS přesvědčila přímo v Londýně, Angličané nad dodržováním zbylých opatření často váhají a velká část z nich roušky nenosí ani v metru. Britský premiér Boris Johnson chce zrušit povinnost izolace po pozitivním testu na koronavirus. Jedno z posledních protiepidemických omezení by mohlo skončit 23. února.
Neproplácet PCR testy je logické, obhajuje Fiala krok vlády. Část expertů nesouhlasí
Je to logické, obhajoval premiér Petr Fiala (ODS) na tiskové konferenci rozhodnutí vlády, že od března v Česku přestanou být PCR testy hrazené ze zdravotního pojištění. Dochází prý k tomu ve všech zemích. Podle molekulárního genetika Jana Pačese z Akademie věd ČR je to ale krok špatným směrem.
Slovensko
Slovensko postupně zruší opatření proti pandemii koronaviru a s uvolňováním začne již 28. února, oznámil ve středu slovenský premiér Eduard Heger. Představa je taková, že by se země již koncem března mohla vrátit do stavu, který tam panoval před příchodem epidemie.
Od 28. února bude podle Hegera zrušen režim, který vstup do některých provozů či na některé akce podmiňuje očkováním nebo tím, že osoba byla testována na koronavirus, případně prodělala COVID-19. Zrušena bude i domácí karanténa pro žáky, kteří se dostali ve třídě do kontaktu s pozitivně testovaným spolužákem. Zvýší se také povolený počet účastníků na akcích.
Ve druhé fázi pak kabinet plánuje 28. března zrušit kapacitní omezení na akcích a omezení provozních hodin, upraveny budou i podmínky nošení respirátorů a roušek.
Rakousko
Rakušané zruší prakticky veškerá proticovidová opatření od 5. března. Při vstupu do země bude potřeba doklad o očkování, prodělání nemoci či negativní test na koronavirus.
Skončí také zákaz nočního vycházení, gastronomické podniky budou moci otevřít i v noci a nutnost nosit respirátor bude zachována pouze ve veřejné dopravě, v supermarketech či v nemocnicích. Jinde budou respirátory již jen doporučené.
Takzvané pravidlo 3G, kdy je vyžadováno, aby lidé byli očkovaní (Geimpfte), infekci překonali (Genesene), případně měli negativní test (Getestete), by mělo platit pouze pro zaměstnance a návštěvníky domovů pro seniory, pečovatelských domů a nemocnic.
Rakousko se chystá zrušit proticovidová opatření. Jen tak se ale do něj nedostanete
Rakousko zruší od 5. března prakticky veškerá proticovidová opatření. Skončí tak zákaz nočního vycházení, gastronomické podniky budou moci otevřít i v noci a nutnost nosit respirátor bude zachována pouze na vybraných místech. Při vstupu do země ovšem bude potřeba doklad o očkování, o prodělání nemoci či negativní test.
Švýcarsko
Švýcarsko se rozhodlo k rozvolnění, protože přetížení zdravotnictví je nepravděpodobné. „Doufáme, že to bude konečné vystoupení z krize,“ řekl ve středu ministr zdravotnictví Alain Berset. Očkovaní i neočkovaní se mohou opět pohybovat bez respirátorů a certifikátů v restauracích, obchodech, na kulturních akcích i v rekreačních zařízeních už od čtvrtka 17. února.
Zrušeno je také doporučení pro práci z domova. Ve Švýcarsku tak zůstane roušková povinnost jen v prostředcích veřejné dopravy a zdravotnických zařízeních. V domovech pro seniory a pečovatelských domech nadále budou muset mít respirátor zaměstnanci a návštěvníci. Při vstupu do Švýcarska nebude vyžadováno potvrzení o očkování, prodělání covidu ani negativní test.
Norsko
Norsko zrušilo většinu protipandemických opatření 1. února. Lidé už nemusí povinně pracovat z domova, ruší se také limit deseti osob pro návštěvy v domácnostech. Vláda přesto lidem doporučila, aby nadále dodržovali rozestupy, a varovala, že opatření se mohou kdykoliv vrátit.
„Přestože se mnoho lidí nakazí, stále méně jich končí v nemocnicích. Všechny nás dobře chrání očkování. Právě díky tomu můžeme uvolnit mnohá omezení navzdory rychlému růstu počtu nakažených,“ uvedl norský premiér Jonas Gahr Störe.
Bary a restaurace budou opět moci podávat alkohol i po 23. hodině. V místech, kde je větší koncentrace lidí, by podle premiéra veřejnost měla nadále nosit roušky a dodržovat nejméně metrové rozestupy.
WHO varuje východní Evropu: Na rozvolňování opatření ještě není vhodný čas
Světová zdravotnická organizace (WHO) se v úterý vyslovila proti rozvolňování covidových opatření ve východní Evropě, kam se přesouvá pandemická vlna způsobená nakažlivější variantou omikron. Vlády v této části kontinentu by podle ní měly zapracovat na zvýšení proočkovanosti obyvatel.
Irsko
Irové zrušili téměř všechna omezení od soboty 22. ledna. Výrazný nárůst počtu infikovaných se totiž neprojevil zvýšením počtu pacientů. Opět plně otevřené jsou hospody, restaurace a diskotéky a jejich návštěvníci se už nemusí prokazovat očkováním nebo nemusí dodržovat rozestupy.
Nejméně do konce února však zatím zůstává v platnosti povinnost nosit roušky v prostředcích veřejné dopravy a v obchodech. Venkovní i vnitřní akce se konají bez omezení kapacity.
Některá omezení však zůstávají. Kromě roušek v dopravě se to týká i cestování ze zahraničí, kdy lidé musí předložit doklad o očkování nebo prodělání nemoci a negativní test. V případě pozitivního výsledku bude nadále třeba se izolovat.
Švédsko
Švédsko přistoupilo ke zrušení zbývajících restrikcí až po překonání vrcholu omikronové vlny. Od středy 9. února se v zemi zrušilo zastropovaní kapacity sportovních a kulturních akcí, stejně jako povolený počet hostů u jednoho stolu v restauraci.
Dánsko
Dánsko zrušilo opatření od 1. února, jako jeden z prvních členů Evropské unie. Lidé již nemusejí nosit roušky ve veřejné dopravě či v obchodech a nepotřebují covidový pas ke vstupu do restaurací a kaváren. Zrušilo se také pravidlo o rozestupech, takže se mohou konat hromadné akce. Roušky jsou doporučeny pouze ve zdravotnických zařízeních a domech s pečovatelskou službou.
Děti při testování pláčou, přerušte prezenční výuku, požaduje iniciativa Budeme hlasití
Přerušit vyučování ve třídách, umožnit psaní písemných zkoušek doma a pokračovat v testování žáků ve školách. To požaduje po německé vládě nově vzniklá studentská iniciativa Budeme hlasití. Argumentuje tím, že koronavirová epidemie nepolevuje a školáci jsou už psychicky vyčerpaní.
Německo
U našich západních sousedů skončí do 20. března všechna zásadní karanténní opatření. Nejdříve odpadnou omezení soukromých setkání očkovaných a uzdravených a také se otevřou obchody neprodávající zboží denní potřeby neočkovaným, do kterých nyní v řadě regionů nemohou. Od 4. března budou moci neočkovaní lidé s testem také do hotelů a restaurací. Od 20. března pak s výjimkou roušek a odstupu nebudou platit žádná další zásadní omezení.
Itálie
Země od 11. února zrušila povinné nošení roušek na veřejnosti ve venkovních prostorách. Otevřely se také diskotéky, kam je ale možný vstup jen s takzvaným „superzeleným pasem“, který potvrzuje očkování proti covidu či jeho prodělání v nedávné době.
Nizozemsko
Tamní vláda 15. února oznámila, že tento a příští pátek zruší většinu omezení zavedených v souvislosti s pandemií nemoci COVID-19. Skončí například povinnost nosit respirátory a ukazovat covidový pas při vstupu do restaurací a kulturních či sportovních zařízení. Roušky zůstanou jen v prostředcích hromadné dopravy a v letadlech.
Česko
Jaká je situace u nás? Od 10. února se lidé nemusí při využívání služeb a při vstupu na hromadné akce prokazovat covidovým certifikátem. Premiér Petr Fiala (ODS) nastínil, že od 1. března bude v platnosti jen velmi málo protiepidemických opatření, která mají bránit šíření nákazy koronavirem. Prakticky má jít jen o nošení respirátorů, jako je tomu již v jiných zemích.