Facebook válcuje Babiš, Twitter fandí Pavlovi. Komu mohou sítě pomoci v souboji o Hrad?

I sociální sítě mohou pomoct vyhrát volby. A to si možní prezidentští kandidáti dobře uvědomují. Většina z nich proto pravidelně zásobuje internet svými názory, zážitky, ale i fotkami. CNN Prima NEWS ve spolupráci s mediálně analytickou společností NEWTON Media připravila analýzu, jak si který kandidát na sociálních sítích vede a jak mu to může pomoci k tomu, aby za několik měsíců na Pražském hradě vystřídal Miloše Zemana. Které jejich příspěvky byly nejúspěšnější?

Do prezidentských voleb zbývá zhruba sedm měsíců a lidí, kteří se o křeslo na Hradě chtějí poprat, jsou desítky. Reálné šance na úspěch má ale pouze několik z nich. Podle expertů je jednou z nejdůležitějších částí kampaně i komunikace na sociálních sítích.

„Vedle kontaktní kampaně, tedy kampaně podaných rukou – objíždění republiky a setkávání se s lidmi, jsou sociální sítě druhá nejdůležitější věc. A třetí je dobré zvládnutí televizních debat,“ sdělil CNN Prima NEWS politolog Jan Kubáček.

CNN Prima NEWS podle posledních průzkumů vybrala deset možných nejúspěšnějších kandidátů na novou hlavu státu a zhodnotila jejich šanci na úspěch podle sociálních sítí.

Jde o bývalého premiéra a stávajícího šéfa hnutí ANO Andreje Babiše, generála Petra Pavla, šéfa Českomoravské konfederace odborových svazů Josefa Středulu, bývalou rektorku Mendelovy univerzity v Brně ekonomku Danuši Nerudovou, matematika Karla Janečka, senátory a bývalé kandidáty na prezidenta Pavla Fischera, Jiřího Drahoše a Marka Hilšera, senátorku Miroslavu Němcovou a šéfa Senátu Miloše Vystrčila.

Prezidentem Facebooku je Babiš

„Prezidentem“ sociálních sítí, tedy především Facebooku a Twitteru, je podle počtu sledujících expremiér Andrej Babiš, který svou kandidaturu ale ještě neoznámil. Objíždí však republiku v karavanu a hlásá, že to není kampaň. V rozhovoru pro CNN Prima NEWS však uvedl, že „bez něj by prezidentská volba byla nuda“. Na Facebooku ho sleduje skoro čtvrt milionu lidí, na Twitteru dokonce necelý půlmilion.

Spolupráce s NEWTON Media

CNN Prima NEWS ve spolupráci s mediálně analytickou společností NEWTON Media připravila speciální sérii článků k prezidentským volbám. Ta analyzuje zejména komunikaci jednotlivých kandidátů na sociálních sítích i v tradičních médiích.

Hned za ním je senátor Jiří Drahoš, který má na Facebooku přes 147 tisíc fanoušků. „Jeho kandidatura v posledních volbách je pro něj ale výhodou,“ upozornil CNN Prima NEWS manažer analytiky společnosti NEWTON Media David Kursa. Ani Drahoš ale kandidaturu na Hrad neoznámil.

„Na paty“ mu šlape twitterový profil generála Petra Pavla, který má přes 94 tisíc followerů. Pavel se prý o křeslo na Hradě utká, pokud se nenajde vhodnější kandidát. Oficiálně kandidaturu zatím také neoznámil. Za ním je Twitter šéfa Senátu Miloše Vystrčila, který také o Hrad zatím oficiálně nebojuje.

„I kdyby příspěvek Andreje Babiše viděl zlomek jeho fanoušků, jde o číslo, které může být vyšší, než je čtenost některého z klasických médií,“ vysvětlil Kursa s tím, že co do počtu fanoušků Babiš prakticky nemá konkurenci. Zároveň ale zdůraznil, že velké množství fanoušků a sledujících automaticky neznamená více hlasů ve volbách.

Kdo vede na Facebooku a proč?

Pojďme se ale na každou ze sociálních sítí podívat blíže. Na Facebooku, kde je v Česku aktivních kolem pěti milionů lidí, je za Babišem (s více než 244 tisíci fanoušky) a Drahošem (přes 147 tisíc) co do počtu sledujících matematik Karel Janeček s více než 74 tisíci fanoušky. Ten o Hrad už oficiálně bojuje. Za ním jsou senátoři Miroslava Němcová (přes 55 tisíc) a Pavel Fischer (přes 52 tisíc).

Nejvíce fanoušků za poslední dobu získali Babiš i Pavel. Zajímavé je, že některým možným kandidátům ale lidé z profilů odcházejí, nejvíce jich ubylo právě Drahošovi nebo senátoru Marku Hilšerovi. Mnozí odešli ale i od Janečka.

„Fanoušci ale nejsou všechno, pro algoritmy každé sociální sítě jsou zásadní pravidelná aktivita a uživatelské interakce,“ zdůraznil Kursa. Podle dat týkajících se interakcí fanoušků ale na Facebooku i v tomto ohledu kraluje Babiš.

V průměru reakcí na facebookový post opět vede Babiš, který má přes tři tisíce lajků či komentářů na příspěvek. Lidé jsou ale aktivní i na profilech Drahoše, Pavla nebo Janečka, kteří mají v průměru přes tisíc reakcí na příspěvek.

A kterými příspěvky na Facebooku možní kandidáti za poslední dobu nejvíce oslovili? Nejúspěšnější jsou ty, ve kterých kritizují vládu nebo jiné politiky, sdílejí populistické názory nebo fotografie ze svého soukromí.

Například nejúspěšnější Babišův příspěvek za poslední dobu je jeho návrh, aby pět tisíc korun dostávaly rodiny s dětmi do 26 let každý měsíc až do konce roku. Pavel nebo Středula měli nejvíce reakcí u příspěvků kritizujících vládu, Nerudová u oznámení kandidatury na prezidentku. Hilšer nebo Janeček „zabodovali“ s fotkami dětí. V galerii se podívejte na nejúspěšnější příspěvky možných kandidátů za poslední dobu.

Na Twitteru Babiše válcuje Pavel i Němcová

I na Twitteru co do počtu fanoušků vede Babiš, má jich přes 488 tisíc. Daleko za ním je Pavel (přes 94 tisíc) nebo Vystrčil (přes 78 tisíc) s Drahošem (nad 70 tisíc).

Nejvíce sledujících za poslední dobu ale přibylo právě generálu Pavlovi. Za ním je bývalá rektorka Nerudová, která oznámila kandidaturu na Hrad koncem května a poté jí začali přibývat fanoušci. Následují senátoři Němcová a Vystrčil.

Interakce na Twitteru však zásadně „mění pravidla hry“. O Babišovy posty na této sociální síti zájem moc není, podle dat agentury NEWTON je na až na šestém místě z „top deseti“. Nejvíce uživatele zajímají příspěvky Petra Pavla, který má v průměru na post přes tři tisíce reakcí. Za ním je Němcová (přes 1 700 na příspěvek) nebo Vystrčil (přes 400 na příspěvek).

„Na Twitteru, kde je přibližně 600 až 700 tisíc českých uživatelů, je zcela jiná cílová skupina, ale pro politickou oblast velice zajímavá. Například Babiš tam nesklízí takové úspěchy jako na Facebooku,“ upozornil Kursa.

Opět je zajímavé, kterými příspěvky si možní prezidentští kandidáti získali srdce svých fanoušků. Například Pavel „zabodoval“, když lidi uklidňoval, že NATO nechystá útočné operace proti Rusku. Oblíbený byl i příspěvek Miroslavy Němcové na adresu „estébáka ulejváka“. Oba posbíraly zhruba šest až deset tisíc interakcí, zatímco Babišův nejlepší tweet sotva přesáhl tisícovku.

I další možní kandidáti na hlavu státu na Twitteru sklidili úspěch posty, ve kterých se naváželi do Babiše. Takový měl například i Fischer nebo Středula. Nerudová i Janeček sklidili úspěch za stejný příspěvek jako na Facebooku. Podívat se na ně můžete opět v galerii.

Instagramu vévodí Janeček, fanoušci mu ale odcházejí

Rychle rostoucí sítí především pro mladší část publika je Instagram, kde je kolem tří milionu lidí z Česka. Lidé zde ovšem raději sledují pěkné fotky nebo videa než politická vyjádření. Někteří z možných kandidátů tuto sociální síť ani nevyužívají, například senátorka Němcová veřejný profil nemá.

„Dnes už žádnému kandidátovi nestačí Facebook, ale potřebuje i Twitter nebo Instagram. Skupiny na sociálních sítích se dost rozvrstvují, takže k účinné komunikaci, když chcete oslovovat celé spektrum lidí, musíte používat celé spektrum sociálních sítí,“ upozornil politolog Ladislav Mrklas.

Na Instagramu zatím co do počtu fanoušků vede Karel Janeček, který má přes 28 tisíc sledujících. Mnoho fanoušků mu ale odchází. Za ním je Pavel (přes 26 tisíc) a na třetím místě je Babiš (přes 15 tisíc). Následují Nerudová a Hilšer.

Protože Nerudová oznámila kandidaturu na konci května, za poslední dobu jí na profilu přibylo nejvíce lidí. Její profil se zvětšil skoro o 200 procent. Hned za ní je Babiš, který je na síti nováček.

S odezvou od fanoušků je Babiš ale opět na výslunní. Na každou jeho fotku v průměru za poslední dobu reagovaly skoro dva tisíce lidí. Kousek za ním je Nerudová s více než tisíci reakcemi na příspěvek, pak Pavel a Janeček.

Hilšer ani Středula v poslední době žádný příspěvek nepřidali.

Babiš na Instagramu nejvíce zaujal fotografií se svým novým elektromobilem, Pavel svým portrétem s popiskem, že kandidovat na prezidenta bude, jen pokud se nenajde vhodnější kandidát. Fischer bodoval stejně jako na Facebooku fotkou s dcerou, která udělala maturitu. Janeček i Nerudová mají nejúspěšnější příspěvek stejný na všech třech sociálních sítích. Výsledky si můžete prohlédnout v galerii.

Nejméně aktivní na sítích je Zima

Naopak k nejméně aktivním kandidátům na sociálních sítích patří bývalý rektor Karlovy univerzity, lékař a biochemik Tomáš Zima, který na rozdíl od Danuše Nerudové pro oznámení své prezidentské kandidatury zvolil cestu tradičních médií.

„Ačkoliv Zima profily na sítích má, nikdo by z nich nepoznal, že patří prezidentskému kandidátovi, navíc jsou ‚mrtvé‘. Nejdéle ten twitterový, kde byl Zima naposledy aktivní v září 2020, kdy paradoxně sdílel a komentoval tweet Danuše Nerudové,“ upozornila analytička NEWTON Media Veronika Lebedová.

Důležitost sítí v politice roste

Důležitost sociálních sítích v politice podle expertů ale stále roste. „Platí, že každý kandidát, který chce uspět ve volbách, je nemůže opomenout. Myslím, že během podzimu budeme svědky toho, že se kampaň bude z velké části odehrávat na sociálních sítích,“ řekl CNN Prima NEWS politolog Mrklas s tím, že taková kampaň je navíc „relativně levná“.

Kubáček však dodal, že sociální sítě mohou pomoct vyhrát volby, ale nemohou nahradit kontaktní kampaň a úspěšné vystupování v televizních debatách. „Ale je to nutný předpoklad. V podstatě tyhle tři věci musíte zvládnout a být v nich dobrý, abyste v prezidentské volbě uspěli. Ale nedokážu říct, co je nejdůležitější. Jsou to takové tři sudičky a u lože potřebujete všechny tři,“ podotkl.

Zároveň je ale důležité, s jakým cílem kandidáti na prezidenta komunikují a na jaké fanoušky na sítích cílí. Babiš podle Kubáčka kombinuje styly. „Vedle opoziční kritiky vkládá i odlehčený styl komunikace a přátelský tón vůči lidem z kontaktních setkávání,“ zhodnotil. Pavel jako bývalý voják zase podle politologa využívá mobilizační stmelující tón s tím, že změny je potřeba činit týmově, a přidává obranářský apel.

„Středula mobilizuje, varuje a kritizuje politiky jako celek, Nerudová na sítích zase chválí občany, žádá o podporu a vymezuje se vůči stávajícím politikům, hodně sází na mladé. I když Janeček oslovuje také primárně mladé, cíleně naopak sází na provokativní styl a témata, soustředí se na vzdělání,“ vysvětlil Kubáček.

Na každé ze sítí se navíc komunikuje trochu jinak. „Věci na Facebooku, Twitteru i Instagramu se nedají úplně kopírovat. Někde je to daleko víc vizuální záležitost, někde je to stále ještě textová věc. Někde si můžete dovolit napsat delší texty, jinde musíte zformulovat věc jednoduše,“ upozornil Mrklas s tím, že rozjet plnohodnotnou kampaň na sociálních sítích může jedině kandidát, který na to má peníze a lidi.

Takoví kandidáti jsou podle něj zatím pouze dva. „A to Babiš a generál Pavel, možná Josef Středula (dva předně jmenovaní ale kandidaturu zatím neoznámili, pozn. red.). Všechny ostatní považuji za kandidáty nekandidáty, kteří nemají nejmenší šanci na druhé kolo. A u velké části z nich přemýšlím, proč kandidují, nedává mi to smysl,“ kritizoval politolog s tím, že Nerudové by stouply šance, kdyby se stala oficiální kandidátkou vládní koalice. „Ale tahle samostatně kandidovat jako občanský kandidát, nevím, co by se muselo dít, aby se dostala do nějaké větší hry,“ podotkl Mrklas.

Nic není ztraceno

Rozšiřování publika na sítích tak, aby je je kandidáti nějakým způsobem dokázali ovlivnit, je podle Kursy z NEWTON Media během na dlouho trať, nic ale podle něj není ztraceno.

„I když ostatní kandidáti pravděpodobně nedosáhnou na taková čísla sledujících jako Babiš, může jejich komunikace přinést zajímavé benefity. Potenciál různých skupin lidí, které mohou oslovit, je značný. Všechny tyto sítě dávají politikům možnost zaujmout potenciální voliče či nastolovat témata diskuse, což je ostatně důležitější než samotné číslo fanoušků. Tohoto efektu může dosáhnout každý z kandidátů, pokud nabídne atraktivní a zajímavý obsah,“ zdůraznil Kursa.

Důležitá je podle něj kontinuálnost a pravidelnost příspěvků. „Ale nejdůležitější je autenticita a uvěřitelnost komunikace. Pokud se taková kombinace sejde a komunikace navíc probíhá ve formátech, které jsou pro danou síť nejatraktivnější, je úspěch zaručen,“ zdůraznil. Zároveň však podotkl, že například Miloš Zeman ale v prezidentském klání zvítězil bez výraznější vlastní komunikace na sociálních sítích.

Mnoho kandidátů navíc ještě oficiální účast v boji o Hrad neoznámilo. (Jejich podrobný přehled najdete ZDE.) Jasný zatím není ani například kandidát vládní koalice, který v prezidentském klání bude podle odborníků hrát důležitou roli. Do voleb je ale stále daleko, podle politologů horká část kampaně přijde na podzim.

Tagy:

Hlavní zprávy

Havlíček: Brečíte a neumíte přijímat rány. Fňukání známe od někoho jiného, vmetl mu Kupka
Partie

Havlíček: Brečíte a neumíte přijímat rány. Fňukání známe od někoho jiného, vmetl mu Kupka

Stále brečíte, musíte umět přijmout rány, opřel se v nedělní Partii Terezie Tománkové televize CNN Prima NEWS místopředseda Sněmovny a hnutí ANO Karel Havlíček do ministra dopravy a místopředsedy ODS Martina Kupky. Ten mu ale s narážkou na šéfa hnutí ANO Andreje Babiše vmetl, že „fňukání zná od někoho jiného“ a že v kampani opoziční hnutí říkalo „objektivní lži“.

Infobox

Válka na Ukrajině

sledujeme živě
14:30

Z plynovodu Nord Stream 1 přestal unikat plyn, uvedly dánské úřady

14:01

Bojový vrtulník Ka-52 okupantů sestřelen, radují se ukrajinští vojáci

13:21

Papež vyzval Putina, aby zastavil kolotoč násilí a smrti na Ukrajině

12:55

Ukrajinští obránci sestřelili ruský vrtulník Ka-52

Putin nemá vagnerovce pod kontrolou. Kvůli mobilizaci zažije horké chvíle, říká analytik

Vladimir Putin nemá Vagnerovu skupinu plně pod kontrolou, říká vojenský analytik Lukáš Visingr. Jedná se však o jednu z nejúspěšnějších ruských sil během invaze na Ukrajinu. Zakladatel skupiny nicméně zkušenější veterány v jednotce doplňuje nováčky bez výcviku, ti pak slouží jen jako „potrava pro děla“. Mobilizace podle odborníka ruské problémy jen prohloubí.

Živě
ON-LINE: Ruský ústavní soud dal zelenou anexi ukrajinských území. Na tahu jsou poslanci

Ruský ústavní soud schválil připojení čtyř ukrajinských regionů k Rusku. V pondělí mají anexi Doněcké, Luhanské, Chersonské a Záporožské oblasti schvalovat poslanci. V Lymanu na východě Ukrajiny, kde v sobotu zavlála ukrajinská vlajka, se sice ještě bojuje, ale už tam není ani stopy po pseudoreferendu zorganizovaném Moskvou, řekl ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Rusko by se podle čečenského vůdce Razmana Kadyrova nemělo v reakci na utrpěné porážky bát použít jaderné zbraně. Na letišti Belbek na poloostrově Krym se v sobotu večer ozval výbuch, uvedla agentura Unian. Podle tamní proruské správy tam vzplálo letadlo. Z plynovodu Nord Stream 1 už patrně neuniká plyn, tlak v plynovodním potrubí se stabilizoval, uvedly v neděli podle agentury AP dánské úřady.

Kupka prozradil, kdy koalice oznámí postup v boji o Hrad. Představí vlastního kandidáta?

Koalice Spolu (ODS, TOP 09, KDU-ČSL) v úterý 4. října oznámí, jak se postaví k prezidentským volbám. V nedělní Partii Terezie Tománkové televize CNN Prima NEWS to řekl ministr dopravy Martin Kupka (ODS). Ten zároveň lidi žádal o pochopení, že se koalice stále nevyjádřila. Premiér Petr Fiala (ODS) přitom sliboval, že resumé řekne do konce září. Zda ale představí vlastního kandidáta, není jasné. Podle dřívějšího vyjádření premiéra spíše někoho podpoří.

Snížení teplot v učebnách? Děti by onemocněly, budeme vytápět i nadále, zní od ředitelů škol

Učebny budeme vytápět i nadále, jinak děti onemocní a odrazí se to na absenci ve třídách i kvalitě vzdělání. Redakci CNN Prima NEWS to uvedli oslovení ředitelé škol, kterým se nelíbí vládou doporučované snižování teplot v prostorech nejen vzdělávacích institucí. Navzdory rostoucím cenám energií si ředitelé podle svých slov nemohou dovolit riskovat zdraví svých žáků, u některých škol přitom prudce vzrostly zálohy na energie.

Tragédie po utkání ligy v Indonésii: V tlačenici na fotbalovém stadionu zemřelo 125 lidí

Aktualizováno

Při násilnostech a následném chaosu a tlačenici po zápase indonéské první fotbalové ligy ve městě Malang zemřelo v sobotu večer 125 lidí. Úřady počet obětí oficiálně upřesnily po kontrole údajů z deseti nemocnic v oblasti, kam byly desítky zraněných, včetně žen a dětí, ze stadionu převáženy. Původně bylo hlášeno 174 mrtvých a dalších nejméně 180 zraněných. O tragédii v neděli informovaly zahraniční tiskové agentury s odvoláním na místní policii a úřady na ostrově Jáva.

Domácí zpravodajství

Šíření covidu nadále zrychluje. Přibyli hospitalizovaní i vážně nemocní

Šíření covidu v Česku nadále zrychluje. V sobotu testy v Česku potvrdily 667 případů koronaviru, zhruba o sto víc než před týdnem. O 414 se za poslední týden zvýšil počet hospitalizovaných, je jich 1 381. Pacientů v těžkém zdravotním stavu leží v nemocnicích 48, o 20 víc než minulou sobotu. Testovaných o čtvrtinu ubylo. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví.