Dva kohouti na jednom smetišti: Okamura kopíruje Babiše, může ho ohrozit v boji o Hrad?

Hnutí SPD se v poslední době začalo přiživovat na kampani svých kolegů z opozičních lavic. Nejprve si Tomio Okamura udělal stejné billboardy jako hnutí ANO, pak přišel s „deseti body proti Fialově drahotě“. Už před pár měsíci se přitom Andrej Babiš oháněl svými „dvanácti body proti drahotě“. Obě partaje tak bojují stejným způsobem o stejnou skupinu voličů. Mohl by Okamura v prezidentské volbě ohrozit Babiše?

Začátkem června se po České republice začaly objevovat billboardy, kde je hned vedle obličeje Tomia Okamury napsáno, že „Za Okamury bude ještě lépe!“ Nové velkoplošné venkovní poutače přitom vypadají téměř totožně jako kampaň hnutí ANO s heslem „Za Babiše bylo líp!“ Ta Česko zaplavila již v květnu. Jedním z mála rozdílů je, že zatímco Babiš má na plakátech členy hnutí, své podporovatele a fanoušky, tak Okamura vsadil jen sám na sebe.

V neděli v Partii Terezie Tománkové televize CNN Prima NEWS navíc místopředseda SPD a šéf poslaneckého klubu hnutí Radim Fiala představil „deset bodů proti Fialově drahotě“, které následně zveřejnil i Okamura na Facebooku. Přitom i Babiš už před pár měsíci přišel s receptem proti zdražování energií, pohonných hmot, potravin a dalšího zboží. Tehdy na tiskové konferenci představil „12 bodů proti drahotě“. Jde proto o další krok, který Okamura od Babiše okoukal.

Podle politologa Jana Kubáčka se Okamura snaží „s nadhledem a popíchnutím“ vydělat na marketingu Babiše. „Okamura si z Babišových billboardů udělal legraci, sází na provokaci a na přitáhnutí pozornosti. Takže si ve výsledku vytvořil za poměrně levno velmi dobrý marketing. Odmaká mu to spoustu práce a udělá násobnou reklamu,“ zhodnotil odborník pro CNN Prima NEWS. Upozornil však, že do budoucna bude muset šéf SPD přijít s vlastními originálními kroky, jinak by se celá jeho partizánská akce mohla otočit proti němu.

Vedle toho politolog Ladislav Mrklas kopírovací strategii Okamury zkritizoval. „Úplně tomu nerozumím. Může to být pokus o vtip, ale nevím, jestli zcela povedený. Že by se podobnou taktikou dalo lovit v babišovských řadách nebo v druhé části voličského spektra, tím si nejsem úplně jist,“ kroutil hlavou a dodal, že to, že někdo udělá chybu v kampani, není žádná novinka. „Možná jim přišlo jako nejjednodušší taktika svézt se s Babišem,“ podotkl směrem k SPD.

Recepty proti drahotě se liší

Recepty, jak zatočit s všudypřítomnou drahotou obou hnutí, se ale liší. Mezi prvními třemi body SPD je zrušení Green Dealu, odstoupení od systému emisních povolenek EU nebo vystoupení z Evropské energetické burzy.

Babiš má mezi prvními třemi prioritami mimořádný příspěvek pro důchodce nad zákonnou a inflační valorizaci ve výši 6 000 korun, zvýšení rodičovského příspěvku z 300 na 400 tisíc korun s pravidelnou valorizací nebo posílení příspěvku na mobilitu.

Podle odborníků se Babiš zaměřuje na svou největší voličkou skupinu – tedy spíše na starší lidi a hlavně seniory. Okamura zase míří na lidi středního věku a na mladší. „Zároveň jsou to voliči, kteří jsou více nacionalističtí, euroskeptičtí, a proto je tam celá řada věcí, které jsou namířené proti EU nebo progresivistickým agendám,“ upozornil Mrklas.

„Okamura jde cestou naštvaného středu. Loví u voličů, kteří dříve volili Trikolóru nebo komunisty. Oproti tomu Babiš cílí zejména na voliče sociální demokracie. Takový ten naštvanější s vykasanými rukávy je Tomio Okamura, ten uhlazenější mířící na ženy a starší, to je Andrej Babiš,“ přirovnal Kubáček.

Podle něj šéf ANO vychází z toho, že byl premiér, má zahraniční kontakty a svou rétoriku staví na „trošku spolupracujícím tónu a nabízí štědrost“. „Okamura to staví na takovém tom izolacionismu a typu ‚sami sobě nejlepšími pány‘,“ zhodnotil Kubáček.

Deset bodů „proti Fialově drahotě“ hnutí SPD

 • 1. Odstoupení od Green Dealu Evropské unie.
 • 2. Odstoupení od systému emisních povolenek EU, který zdražuje energie a suroviny.
 • 3. Vystoupení z Evropské energetické burzy a prodej levné české elektřiny napřímo českým občanům a firmám.
 • 4. Obnovení národního importéra plynu a nákup levného plynu přímo od producentů, nikoliv přes německé překupníky, jako je tomu v současnosti.
 • 5. Obnovení národního zpracovatele ropy.
 • 6. Zrušení solární daně a veškerých dotací, které zdražují elektrickou energii pro spotřebitele.
 • 7. Zajištění potravinové bezpečnosti. Podpora českých zemědělců a potravinářů.
 • 8. Přechodné snížení DPH u energií (sociální tarif), pohonných hmot, základních potravin a léků a snížení ceny těchto komodit.
 • 9. Snížení neúčelných výdajů státu.
 • 10. Srovnání podmínek tuzemských a zahraničních firem působících v ČR – zavedení sektorové daně pro nadnárodní internetové giganty (Google, Facebook atd.), které v tuzemsku generují obrovské zisky bez zdanění v ČR, a zdanění vyvádění nezdaněných dividend z ČR nadnárodními korporacemi.

Dvanáct bodů proti drahotě hnutí ANO

 • 1. Mimořádný příspěvek pro důchodce nad zákonnou a inflační valorizaci ve výši 6 000 korun.
 • 2. Zvýšení rodičovského příspěvku z 300 tisíc na 400 tisíc Kč s pravidelnou valorizací.
 • 3. Zvýšení příspěvku na mobilitu z 550 na 2 000 Kč měsíčně.
 • 4. Vrácení slevy na jízdném pro seniory a studenty na původní úroveň 75 %.
 • 5. Zvýšení životního a existenčního minima o 20 % místo vládou prosazených 10 %.
 • 6. Odpuštění poplatků občanům a zaměstnavatelům za obnovitelné zdroje.
 • 7. Prosazení zastropování cen emisních povolenek na Evropské radě.
 • 8. Snížení sazby DPH na 0 % na elektřinu, plyn a topení na rok 2022.
 • 9. Zastropování pohonných hmot na maximálně 36 korun formou snížení DPH nebo spotřební daně.
 • 10. Nákup plynu prostřednictvím distributorů na alespoň tři měsíce se státní garancí dorovnání cenového rozdílu.
 • 11. Snížení DPH u základních potravin z 15 % na 0 % a zastropování cen u základních potravin.
 • 12. Zvýšení platů státních zaměstnanců.

Okamura slibuje neproveditelné věci

Politolog Mrklas však zdůraznil, že Okamura slibuje věci, které jsou ještě méně proveditelné než ty Babišovy, ne-li úplně neproveditelné. „Vystoupit z Green Dealu už nelze, zrušit emisní povolenky také nelze, to je věc, která je v Evropě dohodnutá. Vystoupit z politik EU nelze, to jedině vystoupit z Evropské unie. A tuto taktiku už zase pomalu zmírňuje,“ upozornil odborník.

Zároveň ale dodal, že recepty na drahotu jsou pro obě opoziční strany nutností. „Část voličů by mohla mít výhrady, že se jen vozí, kritizují, a konstruktivně nenabízí řešení,“ podotkl.

Válka o stejné voliče

Hnutí ANO i SPD podle odborníků v současné době bojují jak o prvenství v opozici, tak se přetahují i o stejnou skupinu voličů. „Část jejich voličů se překrývá. Bojují o nerozhodnuté, frustrované lidi, kteří nepatřili do pevné skupiny ani jednoho subjektu, kteří jsou rozčíleni vývojem a hlavně složenkami, jež jim přichází domů,“ vysvětlil Kubáček.

Roli ale hrají také komunální a senátní volby, která proběhnou v pátek 23. a sobotu 24. září. Podle Mrklase o sobě SPD potřebuje dát vědět. „Od posledních parlamentních voleb vidíme, že si obě strany zásadně konkurují. Babiš a Okamura lavírují o část voličů, která se jim překrývá. Jsou tu ještě lidé, kteří volili Přísahu, ČSSD a KSČM, to je dohromady slušný počet hlasů, více než deset procent, takže o ty se bude také soupeřit,“ upozornil.

Obě hnutí podle posledních volebních průzkumů posilují, i proto jsou si silnějšími konkurenty. Například podle květnového průzkumu agentury SANEP by hnutí ANO získalo 30,1 procenta a SPD 14,3 procenta. Mezi nimi je jen ODS s 19,6 procenta. V říjnových volbách do Sněmovny přitom ANO mělo 27,12 procenta a SPD 9,56 procenta.

Od členů hnutí SPD navíc podle informací CNN Prima NEWS i v Poslanecké sněmovně zní, že koalice se v dohodách s opozicí domlouvá především s hnutím ANO, které má nejsilnější klub v dolní komoře, tedy 72 poslanců. S dvacítkou zástupců SPD se tam prý nikdo moc nebaví. I proto se SPD snaží co nejhlasitěji vymezit.

Může Okamura nahradit Babiše v boji o Hrad?

Dalším důvodem střetu mezi ANO a SPD ale mohou být i prezidentské volby, které se v Česku uskuteční už v lednu 2023. Ani jeden z nich zatím neoznámil svou kandidaturu na post hlavy státu, ale o obou se mluví. O Babišovi dokonce jako o žhavém kandidátovi, který by se mohl dostat do druhého kola prezidentského klání. V rozhovoru pro CNN Prima NEWS řekl, že „bez něj by byla prezidentská volba nuda“, případnou kandidaturu chce oznámit až na poslední chvíli.

Situaci ale bývalému premiérovi může zkomplikovat zářijový soud kvůli Čapímu hnízdu. „Babiš v září stane před soudem, to znamená, že neuspěl se svými pokusy přerušit trestní stíhání. A v případě, že by se kauza táhla nebo že by byl odsouzený, nelze vyloučit, že by vypadl z prezidentské volby. V tu chvíli by to byla obrovská šance pro Okamuru, aby do prezidentského střetu také vstoupil,“ upozornil politolog Mrklas s tím, že Okamura je ale jiný typ politika a jeho potenciál je menší než Babišův.

„On podle mě nemá nejmenší šanci se prezidentem stát, a to nejen teď, ale nikdy. Ale to neznamená, že do prezidentských voleb zkrátka nepůjde, protože je to v jeho případě logické. Kdyby do nich nešel sám, musel by postavit jiného kandidáta. A to by bylo těžší. Navíc v okamžiku, když by Babiš zmizel z politické scény, bude ohroženo celé ANO. A to skýtá takový rezervoár voličů, že o ně se musí Okamura poprat jakýmkoliv způsobem,“ zdůraznil Mrklas.

Zároveň uznal, že tato varianta spíše nemá šanci. „I kdyby byl Babiš odsouzený, tak jsou tam možnosti odvolání a tak dále. Navíc šance, že nebude odsouzen, je zde podle mě pořád. Je to tak ‚fifty fifty‘,“ řekl a upozornil, že Babiše soud před volbami může poškodit tak, že se sám rozhodne boj o prezidentské křeslo vzdát.

„Nebo si vyhodnotí, že mu to nestojí za to, protože tlak na něj bude v okamžiku, kdy soud začne, obrovský a bude to pár měsíců před volbami. Načasování je pro něj do značné míry zničující,“ zdůraznil.

Okamura není přátelský bratr

Podle Kubáčka by to měl Okamura ale velmi těžké, kdyby chtěl na politickém parketu nahradit Babiše. „Nejsem si jist, jestli Okamura má takovou sílu, energii a potenciál zabrat místo Andreje Babiše a hnutí ANO, ale rozhodně mu brát chce,“ řekl politolog s tím, že se stále bojuje o každý hlas.

„Okamura rozhodně není přátelský bratr, který by držel palce Andreji Babišovi a luxoval mimo jeho voliče. Bojuje o stejné voliče a přetahují se mezi sebou. Okamura mu nemůže odpustit, že mu vysál voliče během sněmovních voleb. Ubral mu, takže se mu snaží ubrat teď,“ dodal.

I on si myslí, že se šéf SPD nakonec boje o Hrad zúčastní. „Nejspíš nevyhraje, ale může mu to pomoci prezentovat značku SPD a svůj pohled na věc a získat pro sebe velmi lukrativní reklamu díky televizním debatám všech druhů, vystupování v médiích a podobně. Takže bych to vůbec nevylučoval,“ podotkl.

„Okamura se pomalu, ale jistě začíná sunout k méně radikálnímu stylu, což přesně odpovídá tomu, že očekává, že Babiš, ať už odejde z politické scény, nebo bude odsouzen, nebo se stane prezidentem, tak zkrátka vyklidí kus pole. A kdyby byl Okamura příliš radikální, tak by v něm nemohl moc lovit. Potřebuje se trochu umírnit, aby dokázal oslovovat voliče, kteří nejsou tak radikálně založení, což jsou dnes z velké části voliči ANO. I v tom je vidět pozměněná taktika SPD a myslím, že v následujících měsících bude sílit,“ upozornil ještě Mrklas. Narážel například na to, že Okamura už tak často nemluví o tom, že by Česko mělo vystoupit z Evropské unie.

Na přehled těch, kteří dosud oznámili prezidentskou kampaň, se podívejte ZDE.

Tagy: