Běžte se přeočkovat proti covidu, nabádá Prymula a navrhuje návrat jednoho opatření

Epidemiolog Roman Prymula i přesto, že čísla nemoci COVID-19 v posledních dnech klesají, navrhuje povinné zavedení roušek alespoň v nemocnicích. Lidé by také měli dbát na pravidelná přeočkování, nejlépe nejpozději do osmi měsíců od toho posledního, říká v pořadu Nový den na CNN Prima NEWS.

„Na aktuálních statistikách můžeme vidět, že za poslední týden se čísla nezvyšují, je tu naopak pokles. Na druhou stranu je poměrně velká zátěž v nemocnicích,“ říká bývalý ministr zdravotnictví a jedním dechem dodává, že pomoci by mohl návrat některých opatření. „Měli bychom zvážit minimálně zavedení roušek v nemocnicích. Koneckonců řada lidí to dělá už nyní.“

Uznávaný epidemiolog spatřuje riziko v malém pročtu provedených testů. „Je to málo. Je otázkou, zda jsme schopni zachytit všechny pozitivní. V reálu jich asi bude více, než momentálně vykazujeme,“ předvídá.

Prymula zároveň radí všem, kteří přeočkování odkládají v naději, že přijde nová vakcína, aby šli raději hned. „Vylepšená vakcína nebude dříve než na konci listopadu. Na podzimní vlnu nám bude muset vystačit ta stará,“ říká. Je také nutné, aby interval mezi dvěma dávkami byl zhruba 8 měsíců. Pokud je kratší, efekt ochranných látek se snižuje, pokud delší, tak látky už tolik nechrání.

Z opičích neštovic Prymula strach nemá. „Pozitivní zpráva je, že před dvěma dny poprvé došlo k dennímu poklesu. Na druhou stranu jsme se v posledních dnech setkali s prvními úmrtími. Ta jsou ale z rozvojových zemí, kde nemají kvalitní zdravotní systém. Onemocnění je stále bráno co do rizika úmrtí za mírné,“ popisuje aktuální světovou situaci s onemocněním, na které je v Česku zhruba 1 400 dávek vakcíny. To je podle Prymuly málo.

Počet lidí nakažených koronavirem ve světě podle údajů americké Univerzity Johnse Hopkinse (JHU) překonal 580 milionů. Prvenství v absolutním počtu infikovaných drží od března 2020 Spojené státy, kde počet nakažených překračuje podle JHU 91 milionů. Druhá je Indie (44 milionů) a třetí Francie (33,9 milionu), která těsně překonala Brazílii (33,8 milionu).

Tempo růstu počtu nových případů zůstává stejné – posledních deset milionů nakažených přibylo za deset dnů, stejně jako předtím dvakrát. V České republice počet lidí, kteří se koronavirem nakazili, dosáhl 3 994 274.

Tagy:

Hlavní zprávy

Král, Kuchta a další jsou zrádci. Mají vymyté mozky, proto odchází z Ruska, říká hráč
Fotbal

Král, Kuchta a další jsou zrádci. Mají vymyté mozky, proto odchází z Ruska, říká hráč

Jan Kuchta patří mezi fotbalisty, kteří po vpádu ruských vojsk na Ukrajině nechtěli zůstávat v zemi Vladimira Putina. FIFA dotčeným hráčům umožnila beztrestně přerušit angažmá, reprezentační útočník se vydal na hostování do pražské Sparty. Prchnul i další člen národního týmu Alex Král. Přesně těmto profesionálům vzkazuje srbský kolega Nemanja Pejčinovič: Chováte se jako holky a jste zrádci.

Infobox

Válka na Ukrajině

sledujeme živě
22:20

Ukrajinci překvapili nic netušící okupanty

21:32

Zelenskyj mluvil s papežem Františkem

20:31

Tranzit ropy do ČR ropovodem Družba byl ve 20:00 obnoven, uvedla firma Mero. Ukrajina dodávky zastavila minulý týden, když nedostala z Ruska peníze.

19:53

Vůdci Nočních vlků na Slovensku hrozí zmrazení majetku

Důvod prohlídky u Trumpa byl odhalen. FBI ho podezřívá z porušení zákona o špionáži

Agenti Federálního úřadu pro vyšetřování (FBI) v pondělí v sídle exprezidenta Donalda Trumpa zajistili dokumenty s různými stupni utajení a o povolení k prohlídce žádali i kvůli podezření na porušení zákona o špionáži. Informace amerických médiích potvrdily povolení k prohlídce a seznam zabavených věcí, jež v pátek nechal zveřejnit soud na Floridě.

Spisovatel Rushdie byl pobodán. Islamisté mu kvůli jeho Satanským veršům vyhrožují smrtí

Britský spisovatel indického původu Salman Rushdie byl ve čtvrtek napaden při vystoupení v New Yorku. Podle reportéra agentury AP, který byl na místě, na pódium vtrhnul muž a zaútočil na Rushdieho. Podle policie spisovatel zřejmě utrpěl bodnou ránu do krku a byl vrtulníkem převezen do místní nemocnice. Nyní podstupuje operaci, oznámil poté Rushdieho literární agent. Útočníka policisté zadrželi, je ve vazbě.

Sledujte Partii s Pekarovou a Schillerovou: Rozděluje společnost vláda, nebo opozice?

Kde se nachází hranice mezi relevantním politickým dialogem a co už je za hranou? Osvědčila se vláda premiéra Petra Fialy (ODS) v boji proti zdražování? O těchto tématech budou mimo jiné v nedělní Partii diskutovat předsedkyně Sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) a šéfka poslaneckého klubu ANO Alena Schillerová. Ve druhé hodině vystoupí ekonomové Lukáš Kovanda a Jana Matesová. Pořad můžete sledovat od 11 hodin živě na CNN Prima NEWS nebo v tomto článku.

Horák: Francouzská kauza Babiše neohrozí. Jeho voliči na to nemají rozlišovací schopnosti

Čerstvá informace, že na expremiéra Andreje Babiše (ANO) si chce posvítit francouzská justice kvůli akvizicím jeho nemovitostí na Francouzské riviéře, jeho sílu nijak neohrozí. Ve vysílání CNN Prima NEWS to řekl marketingový expert Jakub Horák. Podle něj totiž Babišovi voliči nemají dostatečné rozlišovací schopnosti na to, aby kauzu pochopili. Jeho odpůrci zároveň nevnímají offshorové společnosti, přes jednu z nichž měl Babiš nemovitosti koupit, jako něco špatného.

Živě
ON-LINE: Další tvrdý úder Ukrajinců na jihu. Rusové přišli o sklad zbraní i vojáky

Generální tajemník OSN António Guterres vyzval k ukončení bojů v okolí Záporožské jaderné elektrárny. Ukrajinci hlásí další úspěšný úder na ruské pozice na jihu země. Ruští občané mezitím houfně prchají z poloostrova Krym. Rusové pokračují v ostřelování ukrajinského území, jen Sumská oblast čelila nejméně 10 útokům. Volodymyr Zelenskyj slíbil Rusům odplatu za ostřelování obce Marhanec, při kterém zahynulo 13 lidí.

Domácí zpravodajství

Hasiči po 20 dnech zdolali ohnivou hydru v Českém Švýcarsku a předali poslední hašená místa

Hasiči po 20 dnech uhasili požár v Českém Švýcarsku. Správě národního parku v pátek v 15:00 předali poslední hašené území. Nejrozsáhlejší lesní požár v České republice se rozhořel v neděli 24. července. Nyní už podle hasičů nikde viditelně nehoří, a proto mohla správa oblast převzít. Skrytá ohniska, která se stále mohou objevovat, hlídají jednotky dobrovolných hasičů. Na Twitteru to uvedl mluvčí hasičů Lukáš Marvan.

Mlejnka v souvislosti s kauzou Dozimetr neprověřujeme, tvrdí GIBS

Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) odmítla, že by prověřovala ředitele Úřadu pro zahraniční styky a informace (ÚZSI) Petra Mlejnka kvůli úniku informací v kauze Dozimetr. Prověřování s ním prý nemá nic společného. GIBS to v pátek uvedla v tiskové zprávě. O Mlejnkovi se začalo hovořit kvůli jeho opakovaným kontaktům s podnikatelem Michalem Redlem, který měl být podle policie hlavou zločinecké skupiny v případě korupce v pražském dopravním podniku.