Putin už nevěří letadlům. Dopravní prostředek změnil po vzoru Stalina a Kim Čong-una

Ruský prezident Vladimír Putin kvůli bezpečnosti čím dál častěji jezdí obrněným vlakem, jenž na rozdíl od letadla nelze sledovat. Stále častěji se mluví také o tom, že Putin nemá tušení, co se děje na frontě. Ačkoliv totiž Rusové utrpěli u města Vuhledar těžkou porážku, vládce Kremlu tvrdí, že jeho armáda pracuje, jak má.

Severokorejský diktátor Kim Čong-un, ruský diktátor Stalin a Vladimír Putin mají jedno společné. Kvůli obavám o vlastní bezpečnost si oblíbili obrněné vlaky. Ruský investigativní web Dossier ale podotkl, že Putin začal cestovat v obrněném vlaku už počátkem války.

Využívá ho zejména na cesty do svého sídla u Valdajského jezera. Vlak totiž na rozdíl od letadla nelze sledovat. Obrněnec sice vypadá jako obyčejný vlak, ale dá se poznat podle speciální komunikační antény, kterou má umístěnou na střeše.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Rozpoutáním války Rusko respekt neztratilo, jejím vedením ano. Odpovědnost nese Putin, míní expert

Ruská armáda utrpěla těžkou porážku

Za pozornost rovněž stojí, že zatímco se Putin zajímal o šišky ve dřevozpracovatelském podniku Usťjanskij v Archangelské oblasti, jeho vojáci u ukrajinského Vuhledaru utrpěli nejtěžší porážku od začátku války.

„Pokud budou nadále používat své jednotky tímto způsobem, mohlo by to vést ke kolapsu ruských vojenských sil během jejich očekávané velké ofenzívy,“ uvedl mluvčí ukrajinské armády Oleksij Dmytrašivskij. „Před pár dny začali útočit, chtěli sem prorazit, ale nepodařilo se jim to, stojíme na stejné pozici, kde jsme stáli předtím,“ sdělil jeden z velitelů minometné jednotky.

Jako krůty na střelnici

Rusové se patrně snažili objet město Vuhledar z východu, když jejich konvoj rozprášila ukrajinská armáda. Na místě má údajně být až pět tisíc mrtvých. Bývalý šéf takzvané Doněcké republiky Igor Girkin ruským generálům vzkázal: „Někteří z nich jsou úplní kret*ni. Všechny chyby, které udělali předtím, se opakovaly. Ruští vojáci byli koseni jako krůty na střelnici.“

Vuhledarský masakr elitní námořní pěchoty ze 155. brigády vyvolává otázky, zda Putin vůbec ví, co se na frontě děje. „Námořní pěchota pracuje, jak má. Bojují heroicky. Obě dvě. Tichomořská i Severní flotily,“ řekl Putin. 155. brigáda je přitom považována za elitní formaci. Nicméně na začátku války utrpěla porážku také u Kyjeva a nechvalně proslula rovněž v Buči a Irpini.

Tagy:
válka Vladimir Putin armáda Kim Čong-un Josif Stalin Rusko Kyjev Ozbrojené síly Ruské federace Igor Girkin Valdajské jezero