Rath se pár dnů po propuštění stane pacientským ombudsmanem. Pomáhat by měl i ve vězení

David Rath

Plány Davida Ratha

Exministr zdravotnictví David Rath se stane pacientským ombudsmanem pro Prahu a střední Čechy, informuje Svaz pacientů ČR. Právě tato organizace podala žádost o Rathovo podmínečné propuštění z vězení. Tam skončil někdejší středočeský hejtman v roce 2019 poté, co byl usvědčen z korupce. Ze sedmiletého trestu si odseděl zhruba polovinu, v úterý byl propuštěn.

„Svaz pacientů ČR jmenuje MUDr. Davida Ratha pacientským ombudsmanem pro střední Čechy a Prahu,“ uvedl svaz. Jmenování se má uskutečnit v pondělí 17. ledna v restauraci v Hostivicích, kde Rath žije.

Zkontroloval někdo, co má v krabici? Sociální sítě si střílí z Rathova odchodu z vězení

Propuštění někdejšího ministra zdravotnictví a středočeského hejtmana Davida Ratha z vězení vyvolalo sérii rozporuplných reakcí. Někteří netajili rozhořčení, jiní využili situaci pro tradiční nálož vtipných koláží a dalších internetových vtipů. Tvůrci se myšlenkami vraceli třeba k pověstné krabici na víno či vytáhli staronový fór, že je za svobodu určitě „rath“.

Mimo to by měl ještě několik týdnů dojíždět do věznice v Brně a pracovat tam jako lékař na částečný úvazek. Bývalý hejtman Středočeského kraje by chtěl rovněž vykonávat lékařskou činnost v hostivické ordinaci.

David Rath opustil brněnskou věznici v úterý krátce před polednem. Obklopen mnoha zvědavými novináři nastoupil do přistavené dodávce, v níž okamžitě odjel.

Později sdělil, že mediální zájem o svou osobu nechápe. Do politiky se prý vrátit neplánuje. O jeho podmínečném propuštění rozhodl Krajský soud v Brně. Žádost o propuštění však nepodal Rathův advokát, nýbrž Svaz pacientů.

Podle městského soudu bylo Rathovo hodnocení ze strany věznic velice kladné a pro nápravu prý bývalý ministr zdravotnictví udělal ve vězení maximum. Státní zástupkyně ale mínila, že u Ratha nenastala sebereflexe v takové míře, aby si uvědomil, co spáchal a jakým způsobem to mělo vliv na nahlížení na politiky. Připomněla také, že nezaplatil celý peněžitý trest.

Policie Ratha zadržela v květnu 2012 se sedmimilionovým úplatkem, který si nesl v krabici od vína. Pražský vrchní soud později uznal Rathovu vinu v případech ovlivňování tendrů na rekonstrukci zámku Buštěhrad na Kladensku a budovy gymnázia v Hostivici nedaleko Prahy.

V této takzvané první větvi kauzy Rath dostal sedmiletý trest vězení a také desetimilionový peněžitý trest a zákaz činnosti, a to za zjednání výhody při zadání veřejné zakázky a poškození finančních zájmů EU.

Tagy: