Jak Rusko informuje o situaci na Ukrajině? Poodhalil reportér CNN v Moskvě
Na Google Maps se u některých populárních míst v Rusku začaly objevovat protiruské komentáře a fotografie ukazující invazi proti Ukrajině. Autoři těchto příspěvků se snaží Rusy informovat o tom, co se v jejich zemi ve skutečnosti děje. Zprávy v Rusku totiž procházejí kontrolou. Tamní cenzurní úřad Roskomnadzor například pod hrozbou milionových pokut zakázal o situaci na Ukrajině informovat jako o válce nebo invazi.
Na sociálních sítích se objevil návod, jak fotky a aktuální informace na Google Maps sdílet. „Na mapách Googlu vyberte populární místa v ruských městech. Zanechávejte komentáře popisující ruské válečné zločiny a zvěrstva nebo oběti. Přikládejte obrázky,“ apeloval jeden z uživatelů Twitteru s tím, že ostatní prosí o sdílení.
How to show Russians what is really happening in Ukraine:.
— Dmytro Bratanov (@bratanov) February 28, 2022
1. On google maps pick popular places in Russian cities.
2. Leave comments describing Russian war crimes and atrocities, or casualties, attach pictures. #ukraine #russia #letrussiansknow #warcrimes please share pic.twitter.com/e34HZ61pZ6
Válka na Ukrajině
Americká společnost Google už v pondělí potvrdila, že na Ukrajině dočasně vypnula některé nástroje aplikace Google Maps. Společnost uvedla, že toto opatření přijala v zájmu bezpečnosti místních komunit po konzultaci se svými zdroji včetně regionálních úřadů.
Technologický gigant vypnul funkce poskytující informace o časové vytíženosti dopravních tepen, firem a služeb. Řidičům, kteří v této oblasti používají navigaci, ale zůstávají k dispozici některé živé dopravní informace.
Ukrajina rekrutuje hackery
Na internetové služby a sociální sítě se v současné době zaměřují také výzkumníci, aby zjistili, jaké aktivity se kolem války odehrávají v on-line světě i mimo něj. Například profesor Jeffrey Lewis z Institutu pro mezinárodní studia v Middlebury uvedl, že mu aplikace Google Maps pomohla sledovat „dopravní zácpu“, která byla ve skutečnosti pohybem ruských jednotek směrem k hranicím několik hodin předtím, než Putin oznámil útok na Ukrajinu.
According @googlemaps, there is a "traffic jam" at 3:15 in the morning on the road from Belgorod, Russia to the Ukrainian border. It starts *exactly* where we saw a Russian formation of armor and IFV/APCs show up yesterday.
— Dr. Jeffrey Lewis (@ArmsControlWonk) February 24, 2022
Someone's on the move. pic.twitter.com/BYyc5YZsWL
Ukrajina už před začátkem ruské invaze čelila častým kybernetickým útokům na webové stránky svých úřadů, bank či jiných institucí. Ve čtvrtek, tedy krátce po vypuknutí války, začala proto ve velkém rekrutovat hackery. Ukrajinská administrativa také požádala počítačové experty ze Západu, aby se jakkoliv snažili narušit kybernetický prostor Ruska.
Už v noci ze čtvrtka na pátek se stal terčem kybernetického útoku web ruské státní televize RT (dříve Russia Today). Na chvíli kompletně vypadl z provozu. K útoku se přihlásila známá hackerská skupina Anonymous, která stála i za dalšími výpadky ruských státních webů i webového zpravodajství.