CNN Prima News rozdělení

rozdělení

Výpis příspěvků ke štítku „rozdělení“

Syn uznává Fialu, takže už nemám syna, řekl demonstrant. Expert mluví o společnosti na střepy

„Syn mi sdělil, že ubytovává Ukrajince a uznává Petra Fialu. Od té doby nemám syna,“ pravil redakci CNN Prima NEWS účastník protivládní akce na 1. máje. Ačkoliv se jedná o velice emotivní sdělení, nejde podle sociologa a ředitele agentury STEM Martina Buchtíka o nic nového. Podobné příběhy se podle něj objevují pravidelně s většími událostmi. „Navzdory těmto postojům však společnost není rozdělena na dvě barikády,“ zdůraznil sociolog.

Radičová: Kdybych měla prezidentku Čaputovou a Fialovu vládu, byla bych spokojená

Za prezidentku Zuzanu Čaputovou ze Slovenska a k tomu vládu premiéra Petra Fialy (ODS) z Česka. Tak by si ideální složení nejvyšších ústavních činitelů představovala bývalá předsedkyně slovenské vlády Iveta Radičová. Ta v rozhovoru pro CNN Prima NEWS popsala své vnímání rozdělení Československa před 30 lety a zároveň zhodnotila cesty, kterými se samostatné Česko a Slovensko vydaly.

Rozdělení republiky těší více Slováky než Čechy, ukázal průzkum. Uvítali by ale referendum

Od rozdělení Československa uplynulo již 30 let. Česko a Slovensko 1. ledna 1993 opustily společnou federaci a vydaly se vlastní cestou. Obě země a jejich národy si však zůstaly mimořádně blízké. Jak se nyní Češi a Slováci staví k tehdejšímu rozdělení? A je v pořádku, že o něm rozhodly politické špičky, nebo mělo proběhnout referendum?

Kňažko: S komunisty jsme udělali chybu. Fico je druhé sofistikovanější vydání Mečiara

Před 30 lety došlo k rozdělení Československa na dva státy. Na samostatnost si museli zvykat Češi i Slováci. Jedním z nejdůležitějších aktérů této události byl i pozdější místopředseda slovenské vlády, ministr či prezidentský kandidát, jinak také ikonický herec, Milan Kňažko. Ten v rozhovoru pro CNN Prima NEWS shrnuje své pocity z rozdělení federace a zamýšlí se nad tím, jakou cestu samostatné Česko a Slovensko za těch 30 let ušly.

Klaus a Mečiar: Československo jsme rozdělili bez konfliktu, mohlo se i střílet

Československo se nám podařilo rozdělit férově a hlavně bez konfliktu, protože ten opravdu reálně hrozil. Mohlo dojít i na střelbu. Ve speciálním vysílání slovenské RTVS se na tom shodl český expremiér a později i prezident Václav Klaus společně se svým bývalým slovenským protějškem Vladimírem Mečiarem. Právě tato dvojice se před 30 lety na rozdělení federace dohodla. Podle Klause byl navíc český a slovenský národ už dávno rozdělen sérií historických událostí.

Rasismus při rozdělování léků na covid? Nebílí jsou rizikovější, stojí v newyorské příručce

Velké pozdvižení vyvolaly pokyny ministerstva zdravotnictví amerického státu New York ohledně priorit pro přidělování léků proti covidu. Těch je totiž nedostatek a nárok na ně mají přednostně pacienti s vysokým rizikem závažného průběhu a úmrtí. Vášnivé debaty ale vzbudila poznámka, která doporučuje považovat za rizikový faktor i to, že člověk není bílé barvy pleti. Někteří odborníci to považují za diskriminaci a rasismus, jiní na tom naopak nevidí nic špatného.

Tvrdou rukou vládl Slovensku. Teď 79letý expremiér Mečiar vykládá bedny s ovocem

Expremiér Vladimír Mečiar je i přes řadu kontroverzí považován za zásadní osobnost slovenských dějin. Po sametové revoluci se zasadil o rozdělení Československa a v čele Slovenska následně po léta stál coby předseda vlády. V politice však už nepůsobí. Dnes jej lidé mohou vidět, jak coby téměř 80letý pán vykládá přepravky s ovocem. Vlastní totiž velké sady a podniká.