CNN Prima News rozdělení

rozdělení

Výpis příspěvků ke štítku „rozdělení“

Klaus a Mečiar: Československo jsme rozdělili bez konfliktu, mohlo se i střílet

30. června 2022 20:24

Československo se nám podařilo rozdělit férově a hlavně bez konfliktu, protože ten opravdu reálně hrozil. Mohlo dojít i na střelbu. Ve speciálním vysílání slovenské RTVS se na tom shodl český expremiér a později i prezident Václav Klaus společně se svým bývalým slovenským protějškem Vladimírem Mečiarem. Právě tato dvojice se před 30 lety na rozdělení federace dohodla. Podle Klause byl navíc český a slovenský národ už dávno rozdělen sérií historických událostí.

Rasismus při rozdělování léků na covid? Nebílí jsou rizikovější, stojí v newyorské příručce

1. ledna 2022 10:28

Velké pozdvižení vyvolaly pokyny ministerstva zdravotnictví amerického státu New York ohledně priorit pro přidělování léků proti covidu. Těch je totiž nedostatek a nárok na ně mají přednostně pacienti s vysokým rizikem závažného průběhu a úmrtí. Vášnivé debaty ale vzbudila poznámka, která doporučuje považovat za rizikový faktor i to, že člověk není bílé barvy pleti. Někteří odborníci to považují za diskriminaci a rasismus, jiní na tom naopak nevidí nic špatného.

Tvrdou rukou vládl Slovensku. Teď 79letý expremiér Mečiar vykládá bedny s ovocem

13. srpna 2021 21:27

Expremiér Vladimír Mečiar je i přes řadu kontroverzí považován za zásadní osobnost slovenských dějin. Po sametové revoluci se zasadil o rozdělení Československa a v čele Slovenska následně po léta stál coby předseda vlády. V politice však už nepůsobí. Dnes jej lidé mohou vidět, jak coby téměř 80letý pán vykládá přepravky s ovocem. Vlastní totiž velké sady a podniká.

Kraje jsou opevněné gubernie místních politiků, říká bývalý premiér Pithart

29. září 2020 19:56

Kraje v České republice existují už dvacet let. Současný prezident Miloš Zeman, který u jejich vzniku stál, opakovaně říká, že jejich zřízení je jedna z jeho největších politických chyb. Skutečně nemá existence krajů smysl? A proč jich máme právě čtrnáct? O tom hovořil host pořadu K věci Marie Bastlové první český polistopadový premiér a bývalý předseda Senátu Petr Pithart.

Na pivo za 1659 eur a pak karanténa. Jak se žije na uzavřené česko-slovenské hranici

19. září 2020 13:48

Není to železná opona, pro většinu Čechů a Slováků je ale společná hranice opět nepropustná. Reportér CNN Prima NEWS navštívil osadu Konečná v Beskydech, která je od pátku rozpůlená do dvou států. „Když ke mně přijde Slovák na pivo, po návratu riskuje pokutu 1659 eur,“ rozčiluje se hospodský v české části Konečné, větší část štamgastů totiž tvoří Slováci. Češi si o stejnou pokutu koledují, když půjdou „za čáru“ třeba na houby.