Fotka se separatisty i padesátiny v Kremlu. Ruská operní hvězda odkládá vystoupení

Ruská pěvkyně Anna Netrebko je přes 20 let světovou operní hvězdou. Nyní se musí obávat, že už ji lidé nebudou posuzovat pouze na základě jejího zpěvu. Je totiž velkou podporovatelkou ruského prezidenta Vladimíra Putina. Dříve se podílela na kampani za jeho znovuzvolení, v Kremlu také například loni slavila své padesáté narozeniny. Kvůli ruské invazi na Ukrajinu jí teď ale hrozí mimo Rusko problémy. I proto se rozhodla svá vystoupení až do odvolání odložit.

Před 25 lety ztvárnila Anna Netrebko jeden z pomerančů v opeře Sergeje Prokofjeva Láska ke třem pomerančům. Jejím dirigentem byl Valerij Gergijev. Netrebko i Gergijev se od té doby proslavili svým uměním po celém světě.

Známí jsou ale také jako blízcí přátelé Vladimira Putina a to jim po ruském útoku na Ukrajinu zkomplikovalo profesní život. Gergijev nesměl o víkendu dirigovat vídeňské filharmoniky při sérii vystoupení v New Yorku. V úterý ho ze služeb Mnichovské filharmonie propustil starosta města Dieter Reiter. A stále více na něj tlačí i další hudební domy v Miláně, Baden-Badenu a Hamburku, aby se proti Putinově válce na Ukrajině postavil.

Netrebko má jen o něco menší problémy. Na rozdíl od Gergijeva nemá vlastní divadlo, které by za pomoci Putina financovala, ale žije ve Vídni a má i rakouský pas. A to se tamním politikům přestalo líbit.

Její blízkost k Putinovi znovu a znovu provokuje. Netrebko loni oslavila v Kremlu své padesáté narozeniny, v roce 2012 vedla kampaň za Putinovo znovuzvolení a před sedmi lety pózovala s doněckým separatistickým vůdcem mávajícím novoruskou vlajkou, symbolem separatistické východní Ukrajiny.

Netrebko nevystoupí v Labské filharmonii v Hamburku

Netrebko se nyní na rozdíl od Gergijeva k válce na Ukrajině vyjádřila, přičemž Putina a jeho roli vynechala. Sama sebe v něm označuje za „apolitickou osobu“. Tvrdí, že je Ruska a miluje svou zemi. „Ale mám na Ukrajině mnoho přátel a ta bolest a utrpení mi trhají srdce. Chci, aby tato válka skončila a lidé žili v míru. V to doufám a za to se modlím,“ napsala ve svém prohlášení.

Kromě toho uvedla, že je proti tomu, aby „umělci nebo jiné veřejné osoby byli nuceni zveřejňovat své politické názory a urážet svou vlast“. Pravděpodobně naráží na požadavky kladené na Gergijeva.

Pouhých 30 hodin před začátkem zrušila Netrebko své středeční vystoupení v hamburské Labské filharmonii. „Po pečlivém zvážení jsem učinila nesmírně těžké rozhodnutí stáhnout se z koncertního života až do odvolání. Teď není ten správný čas na to, abych vystupovala a dělala hudbu. Doufám, že mé publikum toto rozhodnutí pochopí,“ vysvětlila své rozhodnutí. O soucitu ani slovo.

Hamburský senátor pro kulturu Carsten Brosda přijal zrušení koncertu s úlevou. „Nyní jde o podporu všech, kdo na Ukrajině usilují o mír a svobodu. Solidarita s nimi je na denním pořádku. Všiml jsem si, že Anna Netrebko se nedávno vyjádřila kriticky o válce, ale to nám nemůže dát zapomenout na její výroky a vystoupení v minulosti. Proto vítám, že se koncert nyní neuskuteční, a děkuji také Elbphilharmonii, která se v minulých dnech rovněž zasadila o odklad,“ citoval Brosdu deník Bild.

Má to však i další rozměr. Nejdražší vstupenka na hamburské vystoupení vyjde v přepočtu na 11 tisíc korun. Anna Netrebko je totiž nejen hudební a politický, ale také ekonomický fenomén. A organizátoři vystoupení to dobře vědí. Publikum platí takové ceny jen za hvězdy mezi hvězdami. Kromě ní možná za Jonase Kaufmanna, v minulosti také za Plácida Dominga.

Koncert by byl nevhodný, zní z Hamburku

Odložený koncert by se měl uskutečnit 7. září. Akce je vyprodaná, vstupenky, které zůstávají v platnosti, byly extrémně drahé. Odborníci odhadují, že pořadatel koncertu River Concerts a Netrebko přijdou o více než milion eur.

Tlak na zrušení koncertu vyvíjel i předseda hamburské CDU Christoph Ploß. „Vystoupení Putinovy přítelkyně Netrebko je pro naši filharmonii špatné. Mnoho Hamburčanů projevuje skvělý postoj a solidaritu s Ukrajinou. Každý, kdo chce u nás vystupovat, musí tak také učinit, zvláště v těchto dnech,“ poznamenal.

Isabella Vértes-Schütterová, vedoucí divadelní a kulturní expertka SPD, se od vystoupení rovněž distancovala: „Anna Netrebko se velmi brzy v ukrajinském konfliktu postavila na stranu proruských separatistů. Její koncert je na tomto pozadí nevhodný.“

Netrebko před dvaceti lety prorazila na mezinárodní scéně na Salcburském festivalu. Velký, vřelý hlas bez námahy zaplavil tamní obrovský koncertní sál, pěvkyni chválili za bezstarostnost a hravost. Po politice nebylo ani stopy.

Po roce 2014 se toho dost změnilo. Například v milánské opeře La Scala bylo slyšet bučení. Bylo namířené proti jejímu zpěvu, politickým postojům nebo proti její osobě? Bezstarostné časy pomeranče jsou zřejmě pryč.

Tagy: