Kyjev nadále shromažďuje důkazy o válečných zločinech, které okupanti za uplynulý rok provedli. Rusové jsou podle Ukrajinců zodpovědní za smrt minimálně 9 655 civilistů, a to včetně 461 dětí. Skutečné číslo bude ale pravděpodobně daleko vyšší. Ruská armáda rovněž na Ukrajině poškodila nebo zcela zničila více než 62 tisíc obytných budov. Velmi znepokojivé jsou také údaje o deportacích, znásilněních či podezřeních o páchaní genocidy na ukrajinském národě.
„Rok ruské agrese v číslech. Okupanti od vypuknutí invaze zničili více než 81 tisíc objektů civilní infrastruktury, z toho 62 tisíc obytných budov. Zabito bylo nejméně 9 655 civilistů, a to včetně 461 dětí. Skutečná čísla ale budou zřejmě daleko vyšší,“ uvedl generální prokurátor Ukrajiny Andrij Kostin.
A year of full-scale aggression in numbers. Over 68,000 #RussianWarCrimes documented, 81,000 civilian infrastructure objects destroyed (62,000 of them — residential buildings). 9,655 civilians killed, including 461 children. But the real numbers might be much higher. 1/2 pic.twitter.com/eP1z2xuPsr
— Andriy Kostin (@AndriyKostinUa) February 22, 2023
Podle únorových čísel Úřadu vysokého komisaře OSN pro lidská práva (OHCHR) si ruská agrese vyžádala minimálně 8 006 zabitých civilistů, včetně 487 dětí. Výroční závěry Kyjeva a OHCHR se tedy příliš neliší. Invaze si vedle tisíců mrtvých civilistů vyžádala také 13 287 zraněných, včetně nejméně 954 dětí. I OSN opakovaně upozorňuje, že skutečný počet zabitých civilistů bude nejspíš ještě výrazně vyšší. V 90 procentech případů je příčinou smrti výbušná zbraň, dodal OHCHR.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Dobývání Kyjeva, mariupolský vzdor i krvavý Bachmut aneb Momenty, které změnily chod války
Podle Kostina okupanti do Ruska násilně deportovali minimálně 16 tisíc ukrajinských dětí. Kyjevské úřady rázně upozornily na konvenci o zabránění a trestání zločinů genocidy z roku 1948, která stanoví, že násilné přemisťování dětí jedné národnosti do druhé země s cílem zničení první národnosti je zločinem genocidy.
Válka na Ukrajině
„Teror proti ukrajinským civilistům je záměrnou strategií Ruska, která zahrnuje bezohledné ostřelování a mučení, sexuální násilí i filtrační tábory na okupovaných územích. Jedním z nejhorších zločinů je právě nucená deportace ukrajinských dětí do Ruska a Běloruska,“ upozornil Kostin.
Genocida ukrajinského národa?
Ruský prezident Vladimir Putin navíc v květnu minulého roku podepsal dekret o zjednodušeném postupu pro získání ruského občanství pro děti z Ruskem anektovaných oblastí na východě a jihu Ukrajiny. Kyjevským úřadům se z výše zmíněných 16 tisíc deportovaných dětí podařilo 307 vrátit zpět na Ukrajinu, nyní v této věci žádají o mezinárodní pomoc.
„Rusko uplatňuje více způsobů, jak zbavit ukrajinský národ vlastní identity. Z okupovaného Krymu se stal poloostrov strachu. Postiženi jsou zejména původní obyvatelé – krymští Tataři. Tamní disidenty pak Kreml nazývá teroristy,“ sdělil Kostin.
Ukrajina rovněž vyšetřuje více než stovku znásilnění, kterých se ruští vojáci podle ní dopustili na civilním obyvatelstvu. „Jde o případy, v nichž máme výpovědi svědků. Skutečný počet obětí sexuálního násilí je větší. Oběti často mlčí, ať už v obavě z odsouzení jinými lidmi či kvůli strachu z opakované okupace,“ dodal Kostin před časem.
#RussianWarCrimes statistics for the past week: February 17 - 24, 2023. 1 141 new crimes registered. At least 461 children killed, 927 injured (the data without full consideration of places of active hostilities). pic.twitter.com/BZ3F6uxgqu
— Офіс Генерального прокурора (@GP_Ukraine) February 24, 2023
Generální prokuratura Ukrajiny nashromáždila už 71 321 vážných podezření z ruských zločinů agrese či válečných zločinů a také 16 835 podezření ze zločinů proti národní bezpečnosti.
Ruská „denacifikace“ ukrajinského zdravotnictví
V důsledku válečného běsnění trpí také ukrajinské zdravotnictví. Jako příklad za všechny může posloužit ruský raketový útok na porodnici v Mariupolu z března 2022. Po bombardování ruskými letadly zemřeli tři lidé včetně jednoho dítěte. Dalších 17 Ukrajinců bylo zraněno, mezi nimi i zdravotníci a rodící ženy.
Světová zdravotnická organizace (WHO) zatím potvrdila 802 ruských útoků na zdravotnické instituce, což způsobilo 101 úmrtí zdravotníků či pacientů a desítky zranění. Další podezření WHO průběžně ověřuje.
Kreml dlouhodobě tvrdí, že se ve svých útocích na Ukrajině vyhýbá obytným i kulturním budovám či vzdělávacím a zdravotnickým institucím. Ukrajina však disponuje nespočtem důkazů o tom, že jde o naprostou lež.
Kyjev se rovněž zabývá popravami či mučením zajatců, rabováním opuštěných domů a obchodů či jakýmkoliv nežádoucím chováním Rusů v okupovaných oblastech, které je v rozporu se suverenitou Ukrajiny.
„Celkem 915 lidí zapojených do zločinů Ruské federace už bylo informováno o podezření, 26 takových osob je již odsouzeno. Děkuji všem státním zástupcům za odvedenou práci,“ dodal prokurátor Kostin.
Jednoznačně nejvíce válečných zločinů okupanti napáchali v Doněcké oblasti (přes 15 tisíc), následuje Charkovská oblast (skoro 13 tisíc), Chersonská oblast (více než 11 tisíc) a Kyjev s předměstím (téměř 11 tisíc).