Rusko je nemoc, přišel s tvrdou kritikou Horáček. Anexi odsuzují i další osobnosti

Česká vláda se ostře ohradila proti ruské anexi čtyř ukrajinských oblastí. Kabinet premiéra Petra Fialy (ODS) loutková referenda považuje za neplatná a samotnou anexi nazval sprostou krádeží ukrajinského území. S kritikou Moskvy přichází i další české osobnosti. Obzvlášť razantně se vyjádřil například umělec a někdejší kandidát na prezidenta Michal Horáček, který Rusko označil za nemoc.

„Právě teď jsou tisíce Rusáků s prapory na Rudém náměstí v Moskvě, kde oslavují vyhlášení anexe ukrajinských území. Přišli tam dobrovolně. Rusko je nemoc,“ napsal Horáček na Twitteru. Reagoval tak na oslavy kroku ruského prezidenta Vladimira Putina, který v pátek v Kremlu podepsal smlouvy o připojení čtyř ukrajinských regionů k Ruské federaci.

Konkrétně jde o samozvanou Luhanskou s Doněckou lidovou republiku a o Záporožskou a Chersonskou oblast. Spolu s Putinem smlouvy podepsali i loutkoví zástupci těchto Ruskem okupovaných a ovládaných území. Kreml si tímto krokem nárokuje 15 procent rozlohy Ukrajiny.

Podle premiéra Petra Fialy (ODS) je ruská anexe nepřijatelná a nelegitimní. Předseda vlády rovněž sdělil, že Česko i nadále považuje zmíněná území za ukrajinská. Pozadu nezůstal ani ministr zahraničních věcí Jan Lipavský (Piráti), podle kterého může mít Putin proslovů, kolik chce, ale „sprostou krádež území Ukrajiny mu neuznáme“.

Stejný postoj zastává i Hrad. „Anexe ukrajinského území nesmí být a nebude uznána. Rusko se dopouští zločinů proti míru,“ sdělil prezident Miloš Zeman prostřednictvím svého mluvčího Jiřího Ovčáčka. Čeští politici ve svých vyjádřeních přirovnávají Putina k Adolfu Hitlerovi.

Anexi odmítají i západní spojenci. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj uvedl, že jeho země podává žádost o urychlené přijetí do Severoatlantické aliance. Rovněž prohlásil, že Kyjev nebude jednat s Ruskem, dokud bude jeho prezidentem Putin.

Stranou nestojí ani další české osobnosti. „Putin svým rozhodnutím zahrnout okupované země Ukrajiny do Ruska neponechal Západu jinou možnost než přímý zásah do vojenského konfliktu. Důkazem nového směru Západu je rozhodnutí Kyjeva iniciovat urychlený vstup do NATO. Nejde vyloučit útoky na ruskou vojenskou infrastrukturu,“ napsala lékařka Džamila Stehlíková.

Bezpečnostní analytik Martin Svárovský zase uvedl, že zatímco Rusko anektovalo ukrajinská okupovaná území, Ukrajinci obklíčili v doněckém Lymanu několik tisíc svých nepřátel. „Putinův projev je stejně irelevantní jako projevy KSČ na První máj. Mezitím je 5,5 tisíce obklíčených Rusů v Lymanu, část z nich utíká bez techniky. Pěkný ukrajinský dáreček k anexi,“ řekl Svárovský.

Na rozdíl od ruské anexe Krymu v roce 2014 nyní dochází ke zvláštnímu paradoxu, kdy si Moskva nárokuje oblasti, které nemá plně v moci. Ani o jedné ze čtyř anektovaných oblastí nelze říct, že by ji Rusko stabilně okupovalo.

Spíše než reálnou územní změnou je anexe další připomínkou, že Rusko je ochotné konflikt s Ukrajinou a Západem nadále eskalovat a že relevantní diplomatická jednání s Moskvou jsou po pátku ještě více utopická.

Komentáře odborníků k Putinovu projevu si můžete poslechnout jako podcast:

Tagy: