Brusel neví, jak funguje Rusko, tvrdí oligarcha. Čelí sankcím, i když válku neschvaluje

Oligarcha Michail Fridman, jeden z nejbohatších Rusů, se den po začátku války na Ukrajině ocitl na sankčním seznamu Evropské unie. V rozhovoru pro agenturu Bloomberg prohlásil, že Brusel nechápe, jak Rusko funguje, protože oligarchové podle něj nemají na Vladimira Putina žádný vliv a žádné sankce na tom nic nezmění.

Fridman zbohatl ve světě finančnictví. Založil globální investiční společnost LetterOne a spoluzaložil skupinu Alfa Group. V průběhu let se stal jedním z nejbohatších mužů Ruska a dle svých slov se snažil udržovat dobré vztahy se svými západními partnery. V současnosti ostatně pobývá v Londýně, kde svolil k interview s agenturou Bloomberg.

Pro Fridmana je válka citlivá kvůli tomu, že se sám na Ukrajině narodil (tehdy byla ještě součástí Sovětského svazu). Konkrétně ve Lvově, který proslul jako prozápadní a protiputinovská bašta.

Chudý miliardář

Když vypukla v únoru válka na Ukrajině, Fridman byl v šoku. Napsal otevřený dopis zaměstnancům společnosti LetterOne, kde konflikt označil za „tragédii“, a to jak pro Rusy, tak i pro Ukrajince. „Válka nemá být nikdy řešením,“ uvedl oligarcha.

Vzhledem ke svým dobrým vztahům s Ukrajinou i Západem zřejmě Fridman tak trochu doufal, že osobním sankcím unikne. To se ale nestalo. Už 28. února ho právník vyrušil na obchodní schůzce a oznámil mu, že ho Evropská unie (později to učinila i Velká Británie) umístila na sankční seznam. To znamená zákaz cestování a zmrazené účty, sdělil mu právník. „Byl jsem v šoku. Vůbec jsem nechápal, o čem to mluví,“ řekl Fridman pro Bloomberg.

Rus má teď sice miliardy na účtě, nemá ale funkční kreditní kartu. Nemá žádnou hotovost a peníze dostává na příděl po rozhodnutí britské vlády. V přepočtu musí vyžít zhruba se 70 tisíci korun na měsíc. „Jsem podrážděný. Mé problémy ale nejsou ničím v porovnání s problémy Ukrajinců,“ komentoval.

EU tápe?

Oligarcha každopádně došel k závěru, že Evropská unie úplně nechápe, jak distribuce moci v Rusku funguje. Myšlenka, že by sankce motivovaly oligarchy k tomu, aby vyvinuli tlak na Putina, je podle něj nerealistická.

„Nikdy jsem nepracoval ve státní společnosti ani na žádné státní pozici. Pokud si lidé, kteří v EU rozhodují, myslí, že kvůli sankcím mohu přistoupit k Putinovi a říct mu, aby ukončil válku a on ji skutečně zastaví, tak to jsme, obávám se, ve velkém průšvihu. To totiž znamená, že lidé, kteří rozhodují, nechápou, jak Rusko funguje. A to je nebezpečné i do budoucna,“ bojí se ruský oligarcha.

Podle něj se pozice ruských miliardářů v Moskvě po přelomu milénia výrazně proměnila. Zatímco Boris Jelcin (první prezident Ruské federace) ještě vládl za přímé podpory oligarchů, za éry Vladimira Putina ruští miliardáři opustili politický prostor. Podle Fridmana se oligarchové od těch dob do politiky nemíchají, protože vědí, že by jim hrozily potíže. Výjimkou byl miliardář Michail Chodorkovskij, který nakonec skončil ve vězení.

Tagy: